Maminka.czPo porodu

Jak se změní tělo po porodu? Tohle vám nikdo předem neřekl!

Simona Procházková 3.  3.  2019
Je samozřejmé, že se vaše tělo bude měnit během těhotenství, ale co se bude dít po narození vytouženého miminka? Spousta věcí nebude jako dřív a na některá překvapení se nedá připravit. Co všechno vás může (nepříjemně) zaskočit? Svěřily se nám samotné maminky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Když jsem před pěti lety čekala dvojčata, přibrala jsem dvacet dva kilo. Dost mě děsilo, když váha ukazovala stále šílenější číslice. Ale pak jsem myšlenky na tloustnutí hodila za hlavu, a tak nějak očekávala, že až děti porodím a začnu s kojením, snadno se všechno vrátí k normálu. Jak jen jsem byla naivní! Nestalo se, moje představy se nenaplnily a dva roky po porodu jsem se ještě pořád pyšnila 13 kilogramy nadváhy. Osm z nich se mi podařilo shodit až po dalších dvanácti měsících přísnou dietou a pravidelným cvičením pilates. Na původní, předtěhotenskou váhu jsem se ale už nikdy nedostala. A zřejmě to tak již zůstane,“ říká Vendula (34). Potíže s nadbytečnými kily nemusí být ale zdaleka tím jediným problémem, který dokáže novopečené maminky nepříjemně potrápit. Zde jsou další postřehy a zkušenosti jich samotných.

Břicho už nejspíš nebude stejné

Bohužel, někdy ani v případě, že mu věnujete tu maximální péči a podrobíte ho tvrdému tréninku a úpornému posilování. Břišní svaly dostanou během těhotenství a porodu pořádně zabrat, zůstávají ochablé a povolené, což se může projevovat mimo jiné velkými bolestmi zad. Problém číslo jedna se jmenuje „diastáza“ neboli rozestup břišních svalů. Trpí jím zejména maminky dvojčat a ženy po druhém porodu. Jedná se o povolení a rozestup přímého břišního svalu. V těhotenství se děloha rychle zvětšuje a tlačí na vaz zvaný linea alba. Tento vaz spojuje pravý a levý přímý břišní sval, a když se nestíhá přizpůsobovat růstu, tlakem se vytahuje a ztrácí pružnost. Po porodu pak není schopen správně fixovat polohu přímých břišních svalů a ty se rozevřou do stran. Co s tím? Cvičení ve fitness centru obvykle v ničem nepomůže, bohužel je většinou třeba podstoupit chirurgický zákrok a problém řešit operačně.

Není vaše poprsí po porodu, co bývalo? Vyřešte tento problém modelací prsou

Prořídlá kštice

„Čtyři měsíce po porodu jsem najednou zjistila, že si mohu v zrcadle pohodlně prohlédnout pokožku své hlavy, kterou jsem nikdy předtím neviděla. Vlasy jsem si vytahovala po celých chuchvalcích a začala panikařit. Kožní lékař mě uklidnil, že to je poměrně běžná záležitost a do půl roku se vše upraví. Jenže do té doby budu plešatá, honilo se mi hlavou. Pořídila jsem si vitaminové tablety s křemíkem a sprej na obnovu růstu vlasů, zřejmě zbytečně, ale alespoň pro dobrý pocit. Vlasy se každopádně „vzpamatovaly“ a začaly dorůstat až v době, kdy dcera slavila první narozeniny,“ vzpomíná Ivona (30). Vlivem hormonálních změn v těhotenství vlasy sílily, byly bohaté, lesklé a možná vám i rychleji rostly, po porodu a při kojení se hladina hormonu estrogenu v těle výrazně sníží, vlasy přestávají růst a hojně padají. Stav se obvykle sám upraví, takže žádný strach. Může se ale změnit jejich hustota, struktura i rychlost růstu.

Neposlušný močový měchýř

Máte pocit, že si vaše močové ústrojí žije vlastním životem? Hodně zkomplikovat situaci vám může potíž zvaná stresová inkontinence. Setká se s ní zhruba každá třetí maminka po porodu. Dobíháte autobus, poskočíte si, vylezete z teplé vany, kýchnete, zasmějete se, ohnete se a rychle zase zvednete – a překvapí vás samovolný únik moči. Co se děje? Těhotenství i porod představují velkou zátěž na svalstvo pánevního dna, a může tak dojít k jeho poškození a ochabnutí. Dobrou zprávou je, že u většiny žen tyto potíže časem přirozeně odezní, může se ale stát, že vás problém s únikem moči potrápí déle a může dost omezovat v celé řadě každodenních aktivit. Co s tím? Pomůže jedině pravidelné a cílené posilování svalů pánevního dna (účinné jsou tzv. Kegelovy cviky). Pro začátek vyzkoušejte „obyčejné“ stahování a opětovné povolování svalů, které můžete nenápadně a diskrétně praktikovat téměř kdekoli a kdykoli.

Jizvy na památku

„Zatímco o nevzhledných striích to rozhodně říci nemůžu, pokud jde o jizvu po císařském řezu, jsem na ni dokonce pyšná, považuji ji za „čestný odznak“ toho, co jsem dokázala. Každý den mi připomíná, že díky ní se nám narodily dvě nádherné a zdravé děti, naše milovaná dvojčata. Za nafialovělé strie na zadku a stehnech se stydím, za jizvu v podbřišku, která paradoxně vypadá mnohem hůře, ani trošku. I když není vidět dokonce ani v plavkách, protože ji mám opravdu hodně dole v podbřišku, bez váhání bych ji každému hrdě ukázala. Nechápu maminky, které kvůli ní trápí stud nebo si ji dokonce nechávají upravovat laserem nebo jinak „zmizíkovat“ v dermatologických ordinacích,“ svěřuje se Katka (36).

Ano, strie, jizva po porodu sekcí nebo jako následek nutného nástřihu a šití hráze, to jsou určitá „stigmata“ maminek po porodu. Mohou zkomplikovat život, zánětlivě hnisat, otékat, nevypadají pěkně a často také dost bolí. Přesto nejsou důvodem k tomu, abyste kvůli nim propadala jakýmkoli frustracím.

Chci své tělo zpět! Po porodu znovu do formy!

Noha o číslo větší

Jdete si pár měsíců po porodu natěšeně koupit nové boty a ejhle, nemůžete se dostat do své dosavadní velikosti? Nebo se vám to nakonec s vypětím sil podaří, ale lodičky i tenisky jsou nesnesitelně těsné? Ano, skutečně je možné, že odteď budete potřebovat botky o číslo větší. Vědci přišli nedávno s důkazy o tom, že těhotenství může u ženy trvale změnit velikost i tvar chodidla. Běžným problémem u těhotných žen jsou příčně ploché nohy. Přibrání na váze a zvýšená uvolněnost kloubů a vazů pak často způsobují zborcení příčné klenby nohy.  „Ztráta výšky klenby se zdá být permanentní," uvedli vědci z University of Iowa v rámci studie v časopise American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation. Podle vědců má 60 až 70 % žen po porodu delší a širší chodidlo, a to v některých případech až o 0,84 cm.

Silná a bolestivá menses

I váš menstruační cyklus čeká po narození dítěte celá řada změn, které vás mohou vyděsit. „Přála bych si, aby mě někdo předem varoval, že první menstruace, půl roku po porodu, bude abnormálně intenzivní. Skončila jsem na pohotovosti a měla hrozný strach, a to nepřeháním, že vykrvácím. A křeče byly tak silné, že jsem omdlévala bolestí, manžel mě musel odnést do auta,“ stěžuje si Silvie (29). Celá řada maminek překvapivě zjistila, že jejich menstruace je najednou silnější, bolestivější nebo trpí během krvácení migrénami či žaludečními nevolnostmi, což nikdy dříve nepozorovaly. První menses po porodu je často velmi odlišná od těch, na které jste byla zvyklá před těhotenstvím, protože se na jejím průběhu projevují výrazné změny hladin hormonů, kterým byl organismus vystaven během těhotenství, při porodu a pár týdnů po něm. Jak tedy může vypadat poporodní menstruace? Krvácet můžete buď extrémně silně, nebo naopak téměř vůbec, objevovat se mohou výraznější změny nálad, zhoršený průběh tzv. premenstruačního syndromu, zvyknout si možná budete muset na větší bolesti v podbřišku (nebo naopak na jejich překvapivé zmírnění, pokud jste na ně dříve trpěla), změnit se může taktéž délka menstruačního cyklu (prodloužit nebo zkrátit v řádu dní).

 

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Po porodu, Menstruace, Tělo, Diastáza, Kegelovy cviky, Vendula, Jizva, Fix, Hladina hormonu, Stahování, Vlasy, DNA, Sval, Podbřišek, Maminka, Kštice, Pór, Jak, Poprsí, Silvie, Hustota, Ivona, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
GALERIE: Jak se vám líbí originální šaty vyrobené podle rozverných dětských návrhů?
Procházková SimonaNovák Matějková Markéta
Galerie
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Lucie Šlégr: Kdybych měla ještě někdy roupy na čtvrté dítě, přála bych si zase syna!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Maminka roku 2022: Partner neunesl vrozenou vývojovou vadu dcery. Já za nás bojuju, jak nejvíc umím, říká semifinalistka Iva
redakce
Maminka roku 2022