Maminka.czPo porodu

Jak se změní tělo po porodu? Tohle vám nikdo předem neřekl!

3. 3. 2019
Jak se změní tělo po porodu? Tohle vám nikdo předem neřekl!
Je samozřejmé, že se vaše tělo bude měnit během těhotenství, ale co se bude dít po narození vytouženého miminka? Spousta věcí nebude jako dřív a na některá překvapení se nedá připravit. Co všechno vás může (nepříjemně) zaskočit? Svěřily se nám samotné maminky.

„Když jsem před pěti lety čekala dvojčata, přibrala jsem dvacet dva kilo. Dost mě děsilo, když váha ukazovala stále šílenější číslice. Ale pak jsem myšlenky na tloustnutí hodila za hlavu, a tak nějak očekávala, že až děti porodím a začnu s kojením, snadno se všechno vrátí k normálu. Jak jen jsem byla naivní! Nestalo se, moje představy se nenaplnily a dva roky po porodu jsem se ještě pořád pyšnila 13 kilogramy nadváhy. Osm z nich se mi podařilo shodit až po dalších dvanácti měsících přísnou dietou a pravidelným cvičením pilates. Na původní, předtěhotenskou váhu jsem se ale už nikdy nedostala. A zřejmě to tak již zůstane,“ říká Vendula (34). Potíže s nadbytečnými kily nemusí být ale zdaleka tím jediným problémem, který dokáže novopečené maminky nepříjemně potrápit. Zde jsou další postřehy a zkušenosti jich samotných.

Břicho už nejspíš nebude stejné

Bohužel, někdy ani v případě, že mu věnujete tu maximální péči a podrobíte ho tvrdému tréninku a úpornému posilování. Břišní svaly dostanou během těhotenství a porodu pořádně zabrat, zůstávají ochablé a povolené, což se může projevovat mimo jiné velkými bolestmi zad. Problém číslo jedna se jmenuje „diastáza“ neboli rozestup břišních svalů. Trpí jím zejména maminky dvojčat a ženy po druhém porodu. Jedná se o povolení a rozestup přímého břišního svalu. V těhotenství se děloha rychle zvětšuje a tlačí na vaz zvaný linea alba. Tento vaz spojuje pravý a levý přímý břišní sval, a když se nestíhá přizpůsobovat růstu, tlakem se vytahuje a ztrácí pružnost. Po porodu pak není schopen správně fixovat polohu přímých břišních svalů a ty se rozevřou do stran. Co s tím? Cvičení ve fitness centru obvykle v ničem nepomůže, bohužel je většinou třeba podstoupit chirurgický zákrok a problém řešit operačně.

Není vaše poprsí po porodu, co bývalo? Vyřešte tento problém modelací prsou

Prořídlá kštice

„Čtyři měsíce po porodu jsem najednou zjistila, že si mohu v zrcadle pohodlně prohlédnout pokožku své hlavy, kterou jsem nikdy předtím neviděla. Vlasy jsem si vytahovala po celých chuchvalcích a začala panikařit. Kožní lékař mě uklidnil, že to je poměrně běžná záležitost a do půl roku se vše upraví. Jenže do té doby budu plešatá, honilo se mi hlavou. Pořídila jsem si vitaminové tablety s křemíkem a sprej na obnovu růstu vlasů, zřejmě zbytečně, ale alespoň pro dobrý pocit. Vlasy se každopádně „vzpamatovaly“ a začaly dorůstat až v době, kdy dcera slavila první narozeniny,“ vzpomíná Ivona (30). Vlivem hormonálních změn v těhotenství vlasy sílily, byly bohaté, lesklé a možná vám i rychleji rostly, po porodu a při kojení se hladina hormonu estrogenu v těle výrazně sníží, vlasy přestávají růst a hojně padají. Stav se obvykle sám upraví, takže žádný strach. Může se ale změnit jejich hustota, struktura i rychlost růstu.

Neposlušný močový měchýř

Máte pocit, že si vaše močové ústrojí žije vlastním životem? Hodně zkomplikovat situaci vám může potíž zvaná stresová inkontinence. Setká se s ní zhruba každá třetí maminka po porodu. Dobíháte autobus, poskočíte si, vylezete z teplé vany, kýchnete, zasmějete se, ohnete se a rychle zase zvednete – a překvapí vás samovolný únik moči. Co se děje? Těhotenství i porod představují velkou zátěž na svalstvo pánevního dna, a může tak dojít k jeho poškození a ochabnutí. Dobrou zprávou je, že u většiny žen tyto potíže časem přirozeně odezní, může se ale stát, že vás problém s únikem moči potrápí déle a může dost omezovat v celé řadě každodenních aktivit. Co s tím? Pomůže jedině pravidelné a cílené posilování svalů pánevního dna (účinné jsou tzv. Kegelovy cviky). Pro začátek vyzkoušejte „obyčejné“ stahování a opětovné povolování svalů, které můžete nenápadně a diskrétně praktikovat téměř kdekoli a kdykoli.

Jizvy na památku

„Zatímco o nevzhledných striích to rozhodně říci nemůžu, pokud jde o jizvu po císařském řezu, jsem na ni dokonce pyšná, považuji ji za „čestný odznak“ toho, co jsem dokázala. Každý den mi připomíná, že díky ní se nám narodily dvě nádherné a zdravé děti, naše milovaná dvojčata. Za nafialovělé strie na zadku a stehnech se stydím, za jizvu v podbřišku, která paradoxně vypadá mnohem hůře, ani trošku. I když není vidět dokonce ani v plavkách, protože ji mám opravdu hodně dole v podbřišku, bez váhání bych ji každému hrdě ukázala. Nechápu maminky, které kvůli ní trápí stud nebo si ji dokonce nechávají upravovat laserem nebo jinak „zmizíkovat“ v dermatologických ordinacích,“ svěřuje se Katka (36).

Ano, strie, jizva po porodu sekcí nebo jako následek nutného nástřihu a šití hráze, to jsou určitá „stigmata“ maminek po porodu. Mohou zkomplikovat život, zánětlivě hnisat, otékat, nevypadají pěkně a často také dost bolí. Přesto nejsou důvodem k tomu, abyste kvůli nim propadala jakýmkoli frustracím.

Chci své tělo zpět! Po porodu znovu do formy!

Noha o číslo větší

Jdete si pár měsíců po porodu natěšeně koupit nové boty a ejhle, nemůžete se dostat do své dosavadní velikosti? Nebo se vám to nakonec s vypětím sil podaří, ale lodičky i tenisky jsou nesnesitelně těsné? Ano, skutečně je možné, že odteď budete potřebovat botky o číslo větší. Vědci přišli nedávno s důkazy o tom, že těhotenství může u ženy trvale změnit velikost i tvar chodidla. Běžným problémem u těhotných žen jsou příčně ploché nohy. Přibrání na váze a zvýšená uvolněnost kloubů a vazů pak často způsobují zborcení příčné klenby nohy.  „Ztráta výšky klenby se zdá být permanentní," uvedli vědci z University of Iowa v rámci studie v časopise American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation. Podle vědců má 60 až 70 % žen po porodu delší a širší chodidlo, a to v některých případech až o 0,84 cm.

Silná a bolestivá menses

I váš menstruační cyklus čeká po narození dítěte celá řada změn, které vás mohou vyděsit. „Přála bych si, aby mě někdo předem varoval, že první menstruace, půl roku po porodu, bude abnormálně intenzivní. Skončila jsem na pohotovosti a měla hrozný strach, a to nepřeháním, že vykrvácím. A křeče byly tak silné, že jsem omdlévala bolestí, manžel mě musel odnést do auta,“ stěžuje si Silvie (29). Celá řada maminek překvapivě zjistila, že jejich menstruace je najednou silnější, bolestivější nebo trpí během krvácení migrénami či žaludečními nevolnostmi, což nikdy dříve nepozorovaly. První menses po porodu je často velmi odlišná od těch, na které jste byla zvyklá před těhotenstvím, protože se na jejím průběhu projevují výrazné změny hladin hormonů, kterým byl organismus vystaven během těhotenství, při porodu a pár týdnů po něm. Jak tedy může vypadat poporodní menstruace? Krvácet můžete buď extrémně silně, nebo naopak téměř vůbec, objevovat se mohou výraznější změny nálad, zhoršený průběh tzv. premenstruačního syndromu, zvyknout si možná budete muset na větší bolesti v podbřišku (nebo naopak na jejich překvapivé zmírnění, pokud jste na ně dříve trpěla), změnit se může taktéž délka menstruačního cyklu (prodloužit nebo zkrátit v řádu dní).

 

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Po porodu, Menstruace, Kegelovy cviky, Fix, Hladina hormonu, Hustota, Jizva, Vendula, Vlasy, Sval, DNA, Poprsí, Silvie, Ivona, Jak, Maminka, Katka, Kegelovy cvik, Podbřišek, Stahování

Mohlo by vás zajímat
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Panna V soukromém životě jste spokojení, protože si rozumíte s dětmi i drahou polovičkou. Jen je s vámi…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Cyril, Metoděj, Cyrila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné