Maminka.czLáska a vztahy

Jak se změní váš vztah, když se narodí děti? Na tohle se raději připravte!

Simona Procházková 16.  5.  2021
Jak se změní váš vztah, když se narodí děti? Na tohle se raději připravte!
Každá z vás asi předpokládá a očekává, že ve chvíli, kdy se vám narodí potomek, společný partnerský život se zásadně změní. Málokdo si ale dovede představit, co všechno ho ve skutečnosti čeká a jak moc bude potřeba kompromisů. S čím vším se nejspíš budete muset poprat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pryč jsou dny plné lenošení, filmové večery se sklenkou vína, dlouhé snídaně v posteli i víkendové party u přátel. Na dlouhou dobu se rozlučte se spontánním milováním i bezstarostným rozhodováním, zda se budete celou neděli jen tak povalovat, nebo raději vyrazíte na bowling. Rodičovství je vzrušující projekt, zároveň ale hodně náročná práce v nepřetržitém provozu.

VIDEO: Kdy mají páry začít řešit problémy s početím?

Změna je život

Obrovskou proměnou projde každý partnerský vztah, najednou totiž není na prvním místě. Vystřídá ho péče o bezbranného tvora, který si nárokuje vše, co máte, veškerou péči a lásku mámy i táty. Což se samozřejmě neobejde bez proměn (často i potíží) v partnerském vztahu. Nic nebude fungovat jako dřív. Partner se zničehonic nutně ocitne na druhém místě, na přední příčce ho totiž vystřídá jiný úkol – jak přežít. Čeká vás spousta zádrhelů, také ale nových výzev, tak do toho. Zde máte jen krátký seznam, co všechno se obrátí vzhůru nohama. Tak se nenechte zaskočit. I když měnit některé návyky může někdy bolet.

Sbohem, snídaně před polednem!

Sami dva:

Zřejmě nic nepřekoná pozdní víkendovou velkou snídani, nejlépe servírovanou přímo do postele. Čerstvě usmažené palačinky, míchaná vajíčka, silná káva… Nic vás nehoní, můžete polehávat, jak dlouho se vám zachce, debatovat, mazlit se, plánovat, jak naložíte s celým volným dnem.

S dětmi:

Každé ráno vypuká apokalypsa, kterou se snažíte přežít. Jste nuceni fungovat jako dobře vycvičený vojenský pluk, jako naprogramovaný stroj automaticky plníte nezbytné úkony a snídani zvládáte během pěti minut, často na stojáka, kávu upíjíte studenou během celého dopoledne. S partnerem spolu stihnete prohodit sotva pár provozních vět a v kalupu se ubíráte každý po svých povinnostech.

Co děláte, když děti usnou? Buďte spolu, ale hlavně off-line!

Večerní rande? Většinou vleže.

Sami dva:

Stávalo se často, že jste si během dne domluvili romantické rande, které začínalo večeří při svíčkách v nóbl restauraci nebo kinem (ano, v době před "koronou") a pokračovalo dlouhou a bláznivou nocí, kdy jste usínali v objetí až nad ránem? Přátelům na Facebooku jste se chlubili zamilovanými, rozesmátými fotkami, bez výčitek jste se přiopili v baru a protančili jste celou noc? Když jste večer při sledování televize dostali chuť na sushi, tak jste jednoduše skočili do auta a jeli půl hodiny, abyste vyzkoušeli to nové japonské bistro, o kterém všichni tolik mluví? Žili jste prostě v módu „uvidíme, co nám večer přinese, můžeme dělat cokoli, co se nám zachce“. Prozatím na tyhle časy zapomeňte.

S dětmi:

Večerní a noční program je nyní zcela přesně daný a neměnný. Všechno je potřeba plánovat a organizovat, takže pokud se alespoň občas odhodláte (pokud vás zrovna nepřemůže únava už před Večerníčkem) někam spolu vyrazit, je potřeba nachystat mléko, večeři, pyžamka i pleny, zavolat chůvě nebo ochotné babičce, aby přišla alespoň o hodinu dříve, abyste se stihla osprchovat, umýt vlasy a obléct něco jiného než domácí kalhoty. Pak si odpřisáhnete s manželem, že těch pár hodin, které jste si vybojovali sami pro sebe, se nebudete bavit o dětech. Nebuďte naivní, samozřejmě že budete. A pokud vypijete víc než jednu skleničku alkoholu, začnete si vzájemně ukazovat jejich dojemné fotografie. Většinu večerů ale strávíte pravděpodobně ve stavu totálního vyčerpání na gauči pojídáním popcornu z mikrovlnky a usínáním u televizní detektivky.

Je pro vztah nejdůležitější tolerance? Tohle vás asi dost překvapí!

Konec prolenošeným víkendům

Sami dva:

Vzpomínáte na ty nádherně bezstarostné dny, kdy jste mohli nerušeně spát, jak dlouho jste chtěli? Probudili jste se v půl jedenácté, připravili si beze spěchu kávu a něco dobrého k ní, partner objednal jídlo z italské nebo mexické restaurace a až do večera jste mohli oba zůstat v pyžamu a dělat, co vás zrovna napadlo? Vyjednávali jste, že ten, kdo první opustí sedačku, přinese z mrazáku zmrzlinu, dohadovali se laškovně, jestli dneska dáte přednost HBO, nebo Netflixu? Jedinou alternativou k proflákané sobotě byly celodenní výlet, návštěva kamarádů, grilovačka nebo oběd u rodičů jednoho z vás.

S dětmi:

Víkendy v roli rodičů neprobíhají tak zcela ve vaší režii, to je potřeba si přiznat. Začínají zhruba v šest hodin ráno, a to bez slitování. Dobrá zpráva je, že o to pak máte víkend delší, navíc doslova nabitý dobrodružstvím (pokud tedy rezignujete na skutečnost, že čím delší víkend, tím tmavší kruhy pod očima budete muset maskovat). Vyrazit ven je téměř povinností, ale co byste neudělali pro šťastné dětské úsměvy, od písku upatlané ručičky a zdravě růžové tvářičky milovaných ratolestí!

Nové city a bouře emocí

Sami dva:

Volnost a absolutní svoboda… Ano, měli jste dost a dost času sami pro sebe, věnovali jste čas partnerovi, přátelům. Zažívali jste spoustu radosti, zábavy, byl prostor pro velká gesta, diskuse až do rána i ničím nerušený sex, kdykoli a kdekoli. Teprve s narozením dětí ale zažijete pocit absolutního štěstí. A také zjistíte, jak moc jste až dosud plýtvali časem. Až s ratolestmi totiž poznáte, co skutečně znamená nestíhat a nemít čas.

S dětmi:

Hodně žen si stěžuje, že mají pocit, jako by je i s partnerem děti proměnily ve dva roboty, kteří fungují od rána do noci, bez potřeby jídla, spánku a odpočinku. A to sice ve společném prostoru, ale každý v úplně odlišné atmosféře. Což někdy může být pravda. Zpočátku můžete trpět pocitem, že vás potomci rozdělují, ne každý je schopný akceptovat, že už tady „nejsme jen my dva“, ale musí dělit svou lásku mezi více osob. Děti vás ale spojí. Navždy. Oba je od prvního okamžiku milujete bezpodmínečnou láskou a položili byste za ně život. Bez ohledu na to, jak moc naštvaní, unavení, vzteklí nebo rozzlobení právě jste. I během té nejošklivější hádky nebo záchvatu zuřivosti nikdy nezapomenete na tu nesmírnou lásku, kterou oba chováte ke svým dětem, a na to, jak moc se navzájem milujete. Vždyť jen díky tomu jste stvořili ten zázrak.

FOTO: Istock

VIDEO: Co jste možná nevěděli o kojení? 

Pět věcí, které moderní rodiče dělají správně! Navzdory připomínkám prarodičů!
Jste spolu šťastní? Tři klíčové zásady zdravého partnerského vztahu!
Přála si pro syna sourozence a dlouho se nedařilo. Pak se ale stal zázrak!
Témata: Mateřství, Novorozenec, Rodina, Rodina a vy, Rodiče, Děti, Láska a vztahy, Po porodu, Káva, Netflix, Pojídání, Potomek, Národ, Facebook, Láska, Vztah, HBO, Popcorn, Snídaně, Partner, Partnerský život, Postel, Bistro, Studeno, Víno, Káva na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie