Maminka.czZdraví

Jak si poradit s bradavicemi u dětí? Tohle zkuste, než se vydáte do ordinace!

13. 1. 2019
Jak si poradit s bradavicemi u dětí? Tohle zkuste, než se vydáte do ordinace!
V první řadě je třeba vědět, že nejde jen o kosmetický problém, ale infekční onemocnění, které se snadno rozšiřuje a přenáší. Bohužel, bradavice jsou často velmi úporné a není snadné se jich zbavit. Jejich likvidace je během na dlouhou trať a ne vždy trvale úspěšná. Zde máte pár vyzkoušených tipů, jak se jich pokusit zbavit doma.

Vystouplý výrůstek na kůži, zatvrdlina, vřídek, tak se většinou projeví. Máte tu čest s virovým onemocněním (k nákaze dochází lidským papilomavirem HPV), které se snadno a rychle šíří z jednoho člověka na druhého, a to přímým kontaktem. Vyšší „šanci“ na nákazu mají jedinci s oslabenou imunitou. Nejde sice o zdraví ohrožující problém, mohou být ale dost nepříjemné a často také bolestivé.

Mezi hlavní druhy bradavic, se kterými se u dětí (i dospělých) můžete setkat, patří: ploché planární (žlutavé hrbolky o velikosti dva až pět milimetrů, které se nejčastěji objeví na obličeji a končetinách), vulgární (ohraničené tuhé vyvýšené hrboly, s vysokou rozpraskanou rohovinou, nejčastěji se vyskytující na rukou, ploskách nohou nebo obličeji, bývají dost bolestivé), plantární (ztluštělé, dovnitř rostoucí léze, bolestivé na tlak, které najdete hlavně na dlaních nebo nohou, rády se vracejí) a střapcovité (vypadající jako úzké nitky tělové barvy, které se objevují v blízkosti koutků úst nebo očních víček nebo na krku).

7 skvělých léčebných účinků cibule: Léčí bradavice i kašel

Děti jsou náchylnější

Právě malé děti jsou, pokud jde o virové bradavice, tou vůbec nejrizikovější skupinou a potýkají se s nimi výrazně častěji než dospělí. Jejich imunitní systém totiž není ještě plně vyvinutý a prochází nejrůznějšími výkyvy. K přenosu viru dochází v dětských kolektivech, také ale na koupalištích, v bazénech, saunách a dalších místech s velkou koncentrací lidí. Pokud bradavici u potomka objevíte, je dobré přelepit ji hned náplastí, aby si ji dítko neškrábalo, tím by totiž mohlo dojít k rozšíření viru na ostatní části těla.

Pomoc, co to je? Kožní problémy u dětí, které vás mohou vystrašit!

Umí zmizet i samy

Pozitivní zprávou je, že podle dermatologů obvykle začnou bradavice do několika měsíců po výskytu samovolně ustupovat. Jak je to možné? Organismus si vytvoří přirozenou obranu proti viru bradavic do dvou let. I když je ale velká šance, že vymizí samy, přesto je vhodné tento problém řešit dříve. Dítěti mohou totiž bradavice způsobovat psychické trauma (například v případě, že je má na obličeji či rukou a kamarádi ve školce se mu posmívají), bolestivou chůzi nebo třeba znesnadňovat správné držení tužky, když se objeví na dlaních nebo prstech.

Pomoc z přírody

Je samozřejmé, že co pomůže jednomu, u druhého zabrat vůbec nemusí. Přesto se vyplatí, dříve něž vyrazíte s vystresovaným dítětem do ordinace kožního lékaře, zkusit pár domácích metod. Zahajte léčbu a vezměte si na pomoc přírodní prostředky. Osvědčil se třeba tea tree olej, který nakapete na polštářek z buničiny, zároveň jím potřete bradavici a přelepíte leukoplastí. Nebo přiložte na postižené místo kousek rozříznutého listu aloe vera a zafixujte náplastí s polštářkem nebo gázou. Šťáva této rostliny dokáže postupně tělo bradavice vyleptat.

Téměř zázračný účinek má, podle názorů mnoha maminek, také včelí med. Procedura vypadá podobně jako v případě tea tree olejíčku a je třeba vytrvat. Při pravidelném aplikování „medové náplasti“ zmizela v některých případech bradavice zhruba po třech týdnech. Kromě toho můžete také sáhnout do lednice pro cibuli, a pokud dítko příliš neprotestuje kvůli výraznému odéru, vyzkoušet cibulové zábaly. Jak na to? Cibuli oloupejte, nakrájejte na plátky a namočte na jeden den do vinného octa. Pak jednoduše kousky cibule přiložte na bradavici a pevně a neprodyšně obvažte. Nechte působit přes noc a postup třikrát zopakujte.

Růžová pityriáza: Připomíná atopický ekzém, ale zmizí sama

Vsaďte na kyseliny

Přírodní metody můžete zkombinovat s některým přípravkem z lékárny. Bez lékařského předpisu běžně pořídíte krémy, masti nebo roztoky určené pro léčbu bradavic. Jejich hlavními účinnými složkami jsou obvykle kyselina salicylová, která má schopnost kůži naleptat, a kyselina mléčná, která má protizánětlivé účinky. Přípravky působí lokálně a zpravidla po několikatýdenním pravidelném užívání bradavice sama odpadne. Teprve v případě, že veškeré „home made“ metody zklamou, je na místě přistoupit k invazivnějším zákrokům. Dermatolog nejčastěji použije k odstranění bradavic tekutý dusík (tzv. kryoterapie neboli zmrazení), případně šetrný laser. I tyto zákroky je ale v některých případech nutné opakovat.

 

Maminka
Témata: Děti, Zdraví, Praktické rady, Péče o dítě a jeho výchova, Sauna, Pór, Kyselina, Přímý kontakt, Ostatní část, Zázračný účinek, Dětský kolektiv, Lékařský předpis, Imunitní systém, Nejrizikovější skupina, Oční víčko, Přirozená obrana, Přírodní prostředek, Lednice, Onemocnění, Vir, Infekční onemocnění, Dermatolog, Oslabená imunita, Přírodní metoda, Cibule

Mohlo by vás zajímat
Menstruace? Nestyďte se za ni, užívejte si ji, mluvte o ní.
Vše o sterilizaci: Lze ji opravdu provést na vlastní žádost?
Miminko pořád slzí? Nejspíš má ucpané slzné kanálky! Co s tím?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Devět tajemství snadnějšího porodu! Věřte, že tohle skutečně pomůže
Otřesné! Chůva uhodila teprve šestidenní miminko. Natočila ji kamera
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině

Horoskopy

Vodnář Pro své blízké jste velkou oporou a stanete se i studnou, do které spadnou jejich tajemství. Máte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriela, Marin, Merlin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné