Maminka.czJen pro maminku

Jak si povídají matky v internetové kavárně

, Časopis Maminka
9. 1. 2009
Jak si povídají matky v internetové kavárně
Každá skupina lidí, která se zabývá nebo prostě „žije“ stejným problémem, si časem vytvoří svůj speciální slovník. Přečtěte si, jak mateřský slang, používaný v internetových diskusích, hodnotí jedna z maminek na mateřské, povoláním lingvistka.

Rozmluvy matek na mateřské dovolené, které se dříve odehrávaly na dětských hřištích, v čekárnách pediatrů či na soukromých návštěvách, jsou nyní zásluhou internetu veřejně přístupné. Internetových diskusních fór pro rodiče je velké množství a jsou velmi oblíbená. Tyto diskuse elektronicky navštěvují ženy (najdeme tu pochopitelně i otce, prarodiče nebo jiné příbuzné malých dětí), které si chtějí popovídat o svých ratolestech, sdílet zážitky z doby těhotenství a porodu, potřebují radu ohledně partnerského vztahu apod.

O ČEM SE MLUVÍ

Pravidelně jsou tu publikovány texty, které jsou webech pro meminky rozděleny do tematických skupin (Deníčky o snažení, Deníčky o dětech, Dvojčata, Neplodnost, Jak se rodí, Předčasně narození, Kojení, Látkovky, Maminky v zahraničí, Je libo adopčátko, Přírodo, něco je jinak apod.). Pod články se brzy po jejich zveřejnění začíná odvíjet diskuse, která se v naprosté většině případů nese v přátelském duchu, což je v současném internetovém diskusním prostoru spíše výjimkou.

Kromě diskusí pod články je možné založit i diskuse samostatné, které zpravidla slouží k rychlému získání informací. Zde je několik témat z poslední doby: Jak skončit s noční plínou v 25 měsících?, Sedák na židli pro děti ke stolu, Akutní – dcera čmárala fixama po všem!, Antikoncepce YADINE, Rodičák po třech letech, Buchta s rebarborou – poraďte recept. Dále je možné hlasovat v nejrůznějších anketách (např. Uvítali byste, kdyby děti chodily do školy v uniformách?, Používáte látkové, nebo jednorázové pleny?, Kojíte na veřejnosti?), zveřejňovat fotografi e, soutěžit, nakupovat v e-shopu či využívat služeb bazaru.

K DĚTEM PATŘÍ ZDROBNĚLINKY

Hlavním komunikačním jazykem internetových diskusí je čeština, ale výjimkou nejsou slovenské přispěvatelky píšící svou rodnou řečí. Čeština tu je hravá, obsahuje poměrně velké množství slangových výrazů včetně zkratek.

Časté jsou také zdrobněliny, jak asi lze v diskusích matek malých dětí předpokládat, takže se tu například můžete dočíst, že: plánujeme v září svatbičku; darování spermií je většinou brigádka pro vysokoškolské studentíky; dejte si den pauzu, aby se stihly vytvořit spermijky; těhutestík pozitiv mi vyšel až po 4 týdnech po ovu; jak se má bříško; těhulky, moc neblinkejte; za 4 hodiny Alice porodila obříka; přát si dalšího bejbíska; Vojtík je zatím ležící slaďoušek; v noci se ke mně po papání chodí Lukýšek přitulinkat; Lisa je šílený mamánek a závisláček; snad si to teď Honzík všechno vybral a už bude jen zdravoučký; Elí je nemocná, má virózku, rýmičku a kašlík; uvolnit předkožku sondičkou; po prvním platíčku se to srovná; vše nejlepší k narozeninkám; nastal každodenní rituálek; celý den na lodi by se Šímou bylo asi peklíčko; najednou skok a z ničeho nic začal zeleninku papkat hezky; o pití radši nemluvím, to by bylo na další megakomentík; dietku ještě držíme; chtít nějaké další receptíky; nestíhám ani číst, ani psát... takže sorráček; potkáme se na srazíku; v sobotu nám počásko přálo.

MATEŘSKÝ SLOVNÍK

O TĚHOTENSTVÍ Těhotnit – být těhotná lze úsporně říci tímto jedním slovem. Těhule, popř. zdrobněle těhulka – těhotná žena, pro bližší určení se objevil i výraz druhotěhule. Těhupříznaky – těhotenství může být spojeno s nejrůznějšími obtížemi, např. nevolnostmi, zvýšenou únavou, těhucukrovkou, těhudemencí (stavem zhoršené mentální výkonnosti v těhotenství) nebo velkým těhubřichem. Žena v pokročilém stadiu těhotenství může být megatěhu.

Ležet na rizikáči – je třeba v případě, že se objeví problémy závažnějšího rázu.

Těhuhadry – je nutné si pořídit s přibýváním na váze, po porodu se ženy touží co nejrychleji navrátit k předtěhu postavě. Netěhotné léto – přání užít si ho může hrát roli při plánování dalšího těhotenství.

O PORODU Poslíčkování nebo poslíkování, příp. oslíkování – je označení pro situaci, kdy se jako příprava na porod objevují předzvěstné stahy, tzv. poslíčky.

Vypouštění bazénku – tak může být nazván odtok plodové vody, porod pak vylodění. Porodka – tady přijde na svět většina dětí i přesto, že se hodně mluví o domácích porodech.

O DĚTECH
Nedonošeňátko – tak lze označit dítě, narodí-li se předčasně. Právě nedonošené děti jsou často žluťáskové – trpí novorozeneckou žloutenkou.

Květňátko, listopadčátko; jarňátko nebo zimňátko – taková jsou pojmenování pro miminka podle měsíce nebo ročního období, v němž přišla na svět. Slovenská přispěvatelka nápaditě psala o svém OktoBrušku, tedy bříšku, z nějž se potomek narodí v říjnu (októbri).

Dvouleťák a čtyřleťák – také tak lze mluvit o dětech podle toho, kolik jim je let nebo podle jejich sourozeneckého pořadí, např. druhátko. Adopčátko nebo pěstouňátko – můžeme něžně říkat nebiologickým dětem. Dvojky – tak bývají označována dvojčata, sourozenci s malým věkovým rozestupem mohou být skorodvojky. Děťulata – také tento výraz patří mezi nejrůznější způsoby, jakými je možné nazývat děti obecně. Multimatka – maminka více dětí. Druhomamina nebo trojmatka – označení s přesným udáním počtu dětí.

O NEMOCECH Průjmovat a teplotovat – mohou děti, když jsou nemocné, resp. se dočteme, že průjmujeme a teplotujeme, neboť zejména při snaze pomoci dětem od těžkostí se objevuje specifické používání množného čísla, které jakoby zahrnuje i matku. Přidání přípony -ovat k podstatnému jménu je velmi produktivní, dočteme se tak například, že Klárka sunaruje, Stella protivkuje, rodina ráda výletuje.

Režim asi zuby – tak se označuje stav, kdy je dítě plačtivé či nepříjemné bez zjevné příčiny; až později se ukáže, že se prořezával nový zoubek. Spojení režim asi zuby je v některých diskusích velmi oblíbený a jeho užívání se rozšířilo z označení chování dětí i na osoby, které již růst mléčných zubů netrápí, avšak také se chovají nesnesitelně bez jasné příčiny (třeba manžel nebo sousedka). Mudra nebo dra – tak bývá zkráceně označována lékařka (ženští lékaři pak jako gyndr, gyndra, gyndař, gyndařka).

Hexa nebo hekcína – se používá, aby se v diskusích nemuselo pořád opakovat dlouhé slovo hexavakcína.

O STRAVOVÁNÍ Kójo – dostává miminko, když se kojí. K pramalé radosti matek jsou některé děti noční kojomilové, spánek rodičů je tak často narušován pláčem, kterým se dítě dožaduje připrsení.

Průtokáč – tak může být označeno dítě, když je u něj potřeba hned po nasycení měnit plenku. Mimiblivajzky – rozmixovaná a nesolená jídla čili příkrmy, které dospělým nemusejí připadat příliš vábné. Nasnídat někoho – patří mezi specifické vazby poukazující na to, že dítě není ještě schopné najíst se samostatně. Nežeroutkové – děti, které mají se stravováním problémy a musejí jídlo nejdřív rozchutnat.

O DENNÍM REŽIMU Vstávačka, oblíkačka a koupačka – patří k pevným bodům každého dne.

Mateření – výraz pro každodenní péči o dítě, která je psychicky náročná, a matka by měla občas dělat i něco jiného. Mamánek, mamas, maminčák nebo závisláček – dítě, které je silně fixováno na matku. Existuje řada rad, jak dítě odzávislit.

Protidudlíkářky – matky, které odmítají utišit mimiko dudlíkem. Osvědčeným způsobem, jako uklidnit dítě, je skákání na balonu. Když si někdo posteskne, že zase celý večer skákal, je zasvěceným jasné, že šlo o poskakování na gymnastickém míči. Okočárkovaná nebo šátkující – tak může matka vyrazit na procházku.

Šátkování – nemá nic společného s látkováním; ekologicky zaměřené matky používají látkové pleny čili látkovky, a tudíž látkují. Do vrchních kalhotek se miminku dávají textilní vkládačky, mezi nimiž najdeme třeba bambusovky nebo konopky, podle materiálu, z nějž jsou vyrobeny. Odplenkovat dítě – je potřeba v určitém období a poté ho naučit nočníkovat.

O ČLENECH RODINY maceška – macecha manža – manžel přítul, příťa – přítel tchyňa, tchýňulka – tchyně batoláček, brouček, drobeček, kulíšek, mimísek, prcek, rarach, šmudla – dítě

Oblíbené zkratky

EPI – epidurální anestezie KO – kontrola nebo kontrakce MD – mateřská dovolená MI – miniinterrupce MS – menstruace OVU – ovulace PA – porodní asistentka RD – rodičovská dovolená RP – rodičovský příspěvek SVM – syndrom vykojeného mozku TP – termín porodu // – znamená dvě čárky na těhotenském testu, označující jeho pozitivní výsledek. Čárkám se také říká tlustice, dálnice, a to zejména v přáních těchto dvou čárek kamarádkám, protože druhá čárka, indikující těhotenství, se může ukázat jen velmi slabě, což vzbuzuje nejistotu o výsledku testu.

Maminka Roku 2019
Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Káva, Osvědčený způsob, Jak, Kulíšek, Nejrůznější obtíž, Uniforma, Dlouhé slovo, Oslík, Máť, Internet, Miniinterrupce

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty

Horoskopy

Váhy Přesvědčili jste šéfa o tom, že za všechny kiksy a přešlapy vlastně ani nemůžete a jste na pokraji sil.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu