Maminka.czLáska a vztahy

Jak si přitáhnout lásku v roce 2024? Terapeutka Kristina Baudyšová odhaluje zásadní pravidla

Dominika Bártová 14.  2.  2024
Dnes je den svatého Valentýna, oblíbený svátek zasvěcený lásce, kdy se partneři vyznávají ze vzájemné náklonnosti. Jenže pokud jste single, může být svátek trpkou připomínkou, že vám vztah chybí. Jak si lásku do života přitáhnout? Vyzpovídali jsme profesionální terapeutku Kristinu Baudyšovou, která ženám pomáhá vymanit se z bludného kruhu nefunkčních vztahů a být konečně šťastnými.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kristina Baudyšová provází ženy trápící se v partnerských vztazích. Ukazuje jim cestu, jak rozvíjet své ženské kvality, aby se staly pro muže neodolatelně přitažlivými a cítily se milované. Během svého života narážela ve svých partnerských vztazích na stále stejné problematické vzorce. Uvědomila si, že za vlastní neklid nemůže donekonečna obviňovat svého muže. Začala tedy pracovat sama na sobě, a tím uzdravila vztahy s nejbližšími a přitom postupně rozvíjela svou ženskost a sebelásku. Dnes je důkazem, že vztahy jako z pohádky jsou možné i v realitě.

Klepněte pro větší obrázek
Terapeutka Kristina Baudyšová

Zajímalo by mě, jak se co nejrychleji dostat do toho správného stavu "flow", aby si žena lásku přitáhla...

Přilákání chvilkové lásky může být poměrně jednoduché, pokud se zaměříte na rozvoj své „přitažlivosti a ženskosti“. Nicméně pokud toužíte po muži, který bude ve vašem životě trvalou oporou, který vás bude opravdu slyšet, vnímat, bude si přát trávit s vámi čas a budovat společnou budoucnost, je klíčové začít investovat energii především do sebe. Do rozvoje sebelásky a sebepřijetí. Věnovat pozornost svému osobnímu rozvoji. Vztahy fungují na jednoduchém základu: pokud chcete přitáhnout kvalitu, je třeba tuto kvalitu nejprve najít v sobě a vyzařovat ji. Jestliže v sobě nosíte sebekritiku, nepřijetí toho, jaká jste, nebo staré bolesti, je velká pravděpodobnost, že i ten nejlepší partner vám způsobí další zranění.

Co podle vaší zkušenosti muži na ženách nejvíc ocení?

Muži si nejvíce cení, když žena v průběhu vztahu zůstává taková, jaká byla na počátku – usměvavá a sama sebou. Jsou velmi citliví na jakékoli náznaky manipulace, výčitek a silných emocí ze strany žen. Často si s těmito projevy nevědí rady, protože je nedokážou logicky a konstruktivně řešit. Někdy může být jejich reakce ovlivněna i zkušenostmi z dětství, kdy se podobně chovala jejich matka, a proto mohou rychle opustit vztah, ve kterém se žena začne jen nepatrně takto chovat.

Problémem často bývají staré vzorce chování, které člověka ovlivňují. Jak je odstranit?

U některých vzorců to jde snadno. Pojďme si to ukázat. Například v situaci, kdy se muž opozdí a nijak to nevysvětlí. Podle negativního vzorce by ho žena hned po jeho příchodu zahrnula výčitkami a možná by se i urazila a zbytek večera byla protivná. Připomíná vám to něco? Ještě chvilku před touto negativní reakcí se můžete na moment zastavit a zeptat se sama sebe: "S jakým novým, laskavým přístupem mohu tuto situaci vyřešit?" Možná vás v té chvíli napadne přivítat ho s úsměvem, dát mu pusu, obejmout ho a zeptat se, jak se má, jestli je vše v pořádku. Po chvilce ho můžete poprosit, aby příště, když bude mít zpoždění, dal vědět, abyste se nemusela bát. Takovou změnou přístupu dochází k přepisování negativního vzorce vašeho chování. Muž ocení vřelé přijetí a bude se snažit příště dát včas vědět. V tomto okamžiku se i on učí přepisovat svůj vzorec "neozývat se" na "dám vědět, že se opozdím". Je důležité dát mu na to čas a třeba mu to ještě i laskavě připomenout.  Jsou tady i další negativní vzorce, které mohou být zakořeněny velmi hluboko, často pocházejí z dětství a mají zásadní vliv na vztahy. U těch nejhlubších vzorců se může hodit pomoc od odborníka. Samozřejmě je možné se s nimi vypořádat i samostatně, ale pokud nevíte, jak na to, pomoc člověka, který tomuto tématu rozumí, může proces výrazně urychlit. Ženy, které tímto procesem provázím, zaznamenávají ve svém životě poměrně rychlé pozitivní změny, ale hlavně veliký pocit úlevy.

VIDEO:  Čínský horoskop 2024: Láska a vztahy

Jak se zbavit "mužské energie" a projevit naplno svou ženskost? Některé životní situace to úplně neumožňují... 

Často se setkávám s myšlenkou, že ženy nesoucí na svých ramenou mnoho zodpovědnosti k tomu musí přistupovat s "mužskou energií". Nicméně pravda je jiná. I když žena zastává vysoce postavenou manažerskou pozici nebo je matkou a otcem v jednom, může plně projevovat svou ženskost. Mýtus, že se musíte stát "vnitřně mužem" k zvládnutí situace, vám ve skutečnosti může život ztížit. Nejde o to, zbavovat se "mužské energie", ale o to, abyste ve svém nitru více podpořila a rozvinula "ženskou energii". Tato změna vám umožní přistupovat k životu s lehkostí, snadněji vydělávat peníze, cítit se méně vyčerpaná a více si užívat každodenní život bez pocitu neustálé dřiny. A jak poznáte, že je vaše ženství přirozeně rozvinuté? Tíha a dřina vašeho života se rozplynou. Muži jsou galantní, a navíc nabídnou pomoc, když ji potřebujete. A to nejlepší na tom je, že jste spokojená a život vás baví.

"Vyhazováním všeho, co už nepotřebujete, se uvolní místo nejen ve vašem bytě, ale i v hlavě."

A co otázka prostředí, ve kterém žena žije? Dají se domácnost a ložnice naladit na lásku a vztah?

V minulosti jsem se snažila svou domácnost upravit podle zásad feng-šuej, abych ve vztahu zažívala větší pohodu a v práci finanční prosperitu. Ale víte co? Opravdové změny přišly, až když jsem se sama dostala do spokojenosti a vnitřní pohody. Když chcete, aby váš domov dýchal láskou a harmonií, začněte nejdřív u svého vnitřního vyladění na spokojený a harmonický vztah. Důležitá otázka je, zda si dokážete vůbec představit, že žijete harmonický a milující vztah s mužem. Pokud ne, jak ho můžete vytvořit? Až si toto téma v sobě srovnáte, potom si vyčistěte prostor, ve kterém bydlíte. Vyhazováním všeho, co už nepotřebujete, se uvolní místo nejen ve vašem bytě, ale i v hlavě. A když už máte prostor, dejte do něj všechno, co máte ráda – barvy, které milujete, a věci, které vás těší. V ložnici si pak pohrajte s dekoracemi pro dva. Přidání prvků, které symbolizují partnerství a lásku, může udělat divy. Ale zásadní je začít sama u sebe a až potom se pustit do dekorování.

Jak být rodiče a zároveň partneři? Zaručené rady od odborníků z praxe

Doporučila byste nějakou meditaci, rituály, wellness nebo jinou aktivitu, která podporuje naladění se na vnitřní "ženské energie"?

Pro každou ženu je klíčové najít si každý den moment jen pro sebe. V tomto čase nejde o procházení sociálních sítí či sledování seriálů. Jde o čas, kdy můžete být sama se sebou, cítit a vnímat. Tento okamžik je zásadní pro vaši psychohygienu. Pomůže vám uspořádat si myšlenky a naladit se na vlastní spokojenost. Ať už tento čas strávíte v sauně, při plavání, na procházce nebo třeba uklízením domova s oblíbenou hudbou v pozadí a občasným tanečním krokem, je to zcela na vás. Hlavní je, abyste si tento čas dopřála a užila si ho plnými doušky.

"je zásadní, aby žena, která miluje, ještě více milovala sama sebe. I ve vztahu se věnovala svým zájmům a rozvíjela svou vlastní spokojenost. má potom, jak tomu osobně říkám, voňavou duši.“

Dalším důležitým tématem je, jak si vztah udržet. Máte pro ženy nějakou radu?

Věřím, že toho správného muže si držet nemusíte, on zůstává, protože chce a miluje. I přes to je klíčové se příliš „nezavěšovat“ na muže. Často se stává, že žena, když objeví lásku, se z obavy z její ztráty, z opuštění na muže příliš nalepí. Když muž posílá srdíčka, často píše a volá, je šťastná a cítí se milovaná. Když takové chování slábne, pochybuje o sobě a je smutná. Možná přemýšlí, co udělala špatně, a snaží se pro něho být ještě lepší. To je past! Když se žena na muže příliš upíná, vyžaduje jeho pozornost, může ho to odradit. On jednoduše ztrácí zájem. Proto je zásadní, aby žena, která miluje, ještě více milovala sama sebe. I ve vztahu se věnovala svým zájmům a rozvíjela svou vlastní spokojenost. Žena má potom, jak tomu osobně říkám, voňavou duši. A vedle takové partnerky muž zůstává, doslova si na ní tvoří v hezkém slova smyslu závislost.

Říká se, že ve vztahu je důležitá lehkost. Jak jí docílit?

Stejně důležitá je ve vztahu i hravost. Lehkost i hravost jsou ingredience, které dodávají  soužití a intimním momentům šťávu. Avšak nezapomínejte, že základ lehkosti leží ve vás samotných. Co uvnitř nemáte, to nemůžete ani přinést do vztahu. V prvních okamžicích, kdy překypujete nadšením a láskou, se vám může zdát, že lehkost je něco, co přichází samo. Ale jakmile uplyne několik měsíců, začnete ukazovat svou skutečnou tvář. A pokud je ta tvář zahalena ve strachu a nejistotách, lehkost vám začne unikat mezi prsty.

Otěhotněla jste po pár týdnech známosti? Psycholožka radí, jak to ustát a jak s partnerem komunikovat
Témata: Láska a vztahy, Rozhovor, svátek, Emoce, partner, Vztah, Terapeutka, Láska, Vzorec, Zvládnutí, Energie, Lehkost, Zásadní pravidlo