Maminka.czTěhotenství

Jak si správně vybrat těhotenské a kojící prádlo?

Reklama
30. 10. 2020
Jak si správně vybrat těhotenské a kojící prádlo? | {FotoDuets} /Shutterstock.com
S příchodem těhotenství přichází také mnoho změn jak na těle a životním stylu, ale také v šatníku. Na začátku těhotenství se můžete ve svém běžném spodním prádle cítit skvěle, ale postupně, jak se tělo začne zvětšovat a miminko růst, nezbyde vám nic jiného než si pořídit nové prádlo.

Jak těhotenské oblečení, tak i těhotenské a kojící podprsenky se v dnešní době těší různým možnostem, ze kterých je někdy až obtížné si vybrat. Je třeba ale zmínit fakt, že těhotenské prádlo nastávajícím maminkám nenabízí jenom pohodlí, ale také funkčnost a příjemný, hezký vzhled. Pojďme se tedy podívat na to, co takové těhotenské spodní prádlo nabízí a proč by nemělo chybět v šatníku těhulek.

Kdy si pořídit novou podprsenku?

Odpověď je velmi jednoduchá – jakmile vám začne být ta klasická příliš těsná. To kromě tlaku poznáte „přetékajícími“ prsy z košíčků či posledního zapnutého háčku na zadním pásku podprsenky. Těhotenství u každé ženy probíhá naprosto jinak, některé se tělo začne měnit hned od prvního trimestru, jiné zase až poslední měsíce před porodem.

Jeden zásadní rozdíl mezi mateřskou a kojící podprsenkou je, že kojící podprsenka je určena speciálně pro kojení, její část košíčku je odnímatelná, což umožňuje snadný přístup pro kojení. Oba typy se vyznačují podšívkou z měkké bavlny, širšími ramínky a přidanými háčky na zadním pásku podprsenky. Důležité je, aby mateřská podprsenka umožňovala poskytnout prostor pro růst prsou.

Existuje i jiné těhotenské spodní prádlo?

Samozřejmě. Důležité je zmínit i noční těhotenské prádlo a také těhotenské sportovní podprsenky. Ačkoliv se mnohým ženám noční podprsenky v období těhotenství zdají zbytečné, pravdou však je, že noční podprsenky poskytují jemnou podporu pro citlivá prsa jak v období těhotenství, tak při kojení. Sportovní podprsenky poskytují podporu během tréninku, jsou vyrobeny ze speciálních látek a vyznačují se pohodlnými polstrovanými popruhy i výztuží.

Nejlepší způsob, jak zjistíte, zda máte správnou velikost, je nechat si poradit odborníkem daného obchodu se spodním prádlem. Důležité je, aby košíček nebyl malý, takže vždy vybírejte o číslo větší (prsa po čas těhotenství neustále nabývají na objemu). Jak po čas kojení, tak po dobu těhotenství je dobré volit podprsenku bez kostic – kostice mohou někdy utlačovat prsní žlázy, což často vede k zánětu.

Kolik podprsenek si pořídit?

To, kolik si pořídíte kojících či mateřských podprsenek, je pouze na vás a vašich možnostech. Obecně se ale nastávajícím maminkám doporučuje pořízení dvou až tří podprsenek. Jestliže u vás hraje hlavní roli cena podprsenek, doporučuje se nejdříve vyzkoušet ty levnější. Kromě toho spousta e-shopů nabízí výhodné akce při koupi více kusů, takže se dá říct, že zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Moderní těhotenské spodní prádlo může být stylové a zároveň pohodlné, takže nákup se rozhodně vyplatí. Jestliže nad pořízením tohoto typu prádla stále váháte, uvědomte si, že se vám nezmění pouze bříško, ale také prsa. S jejich růstem jsou také spojeny zvětšené žíly na prsou, které často svědí, velké tmavé dvorce a bradavky, co ke konci těhotenství a po čas kojení začnou samy produkovat mateřské mléko. Proto je pohodlí tak důležité.

Jaký volit materiál?

Jelikož se po čas těhotenství a kojení některé ženy v okolí prsou více potí, základním faktorem pro výběr správného materiálu je prodyšnost. Proto vybírejte podprsenky z tkaniny z přírodních vláken, jako je bavlna a hedvábí, jsou prodyšnější než syntetické látky, jako je polyester, což zabrání dalšímu zbytečnému pocení a zahřívání.

Období těhotenství i kojení jsou mnohdy velmi náročná, snažte se je co nejvíce zpříjemnit, ať už vhodným pohodlným spodním prádlem, nebo jinou maličkostí.

Maminka
Témata: Těhotenství

Mohlo by vás zajímat
Jakým potravinám se vyhnout při kojení?
Uplést vánočku nic není. A s tímhle videonávodem to zvládnete hravě
Dojemné! Pyšný děda se chodí koukat přes sklo na svou vnučku
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
To je ale bříško! Těhotenství s trojčaty týden po týdnu na mimořádných fotkách
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Nebije mu srdce! Tihle rodiče vědí, jak strašné je porodit mrtvé dítě

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné