Maminka.czČasopis Moje psychologie

Jak si udělat pořádek v počítači

, Časopis Moje psychologie
17. 2. 2010
Jak si udělat pořádek v počítači
Víte, kolik času promarníte hledáním dokumentů v počítači? Pracovní dokumenty, osobní záznamy, stažené soubory, fotky v neidentifikovatelných složkách a plocha tak zahlcená, že z tapety už není vidět téměř nic. Nejvyšší čas ten letitý chaos uklidit!

POJMENOVÁVEJTE LOGICKY

Pokud nemáte přístup k internetu a chcete vzít úklid skutečně „z gruntu“ - především se potřebujete zbavit všech nepotřebných souborů a v počítači je za uplynulá léta totální chaos - nezbude vám bohužel nic jiného, než dokumenty jeden po druhém postupně otevřít a podle obsahu buď smazat, nebo v počítači ponechat. Soubory nenechávejte všechny na ploše, ale rozmístěte je do složek. Jsou to vlastně takové zásuvky jako ve stole. Důležité je složky logicky pojmenovávat - PRÁCE, BYT, OSOBNÍ, případně ke složce nebo dokumentu přiřadit i datum pořízení ve formátu rok - měsíc - den, tedy například BYT_KOLAUDACE_100115.

VYHLEDÁVEJTE EFEKTIVNĚ

Jestliže nemáte na velký úklid dostatek času a potřebujete v tom smetí ihned najít správný dokument, například vlastní životopis, a poslat ho personalistovi, ideálním pomocníkem vám bude aplikace Google Desktop. Ta je k dispozici ke stažení na adrese desktop.google.cz. Všechno je s ní jednoduché a rychlé, takže se ničeho nebojte, zvládne to i začátečník. „Tato aplikace funguje jako vyhledávač, jen neprohledává internet, ale váš počítač. S její pomocí najdete všechny zatoulané soubory, e-maily nebo i dříve navštívené webové stránky, na jejichž adresu si nemůžete vzpomenout,“ vysvětluje Janka Zichová z Googlu.

PRACUJTE S DATY ON-LINE

Abyste mohli pracovat s daty i mimo vlastní počítač, zálohujte si je na externím přenosném disku. Zároveň budete mít jistotu, že když bude mít váš počítač poruchu, nic důležitého se vám neztratí. Podstatné je složky logicky pojmenovávat a data na externím disku pravidelně aktualizovat. Velmi užitečnou pomůcku v tomto směru nabízí Google - jde o Dokumenty Google, kam můžete nahrát jak své stávající dokumenty, tabulky a prezentace, tak vytvářet i úplně nové. „Zálohováním dokumentů na internetu šetříte kapacitu paměti počítače a soubory jsou bezpečně uložené na síti,“ říká Janka Zichová. Je to ideální řešení, jak se vyhnout zmatkům s neustálým přenášením souborů, pokud pracujete na více počítačích - například jeden máte v práci, druhý doma a na chatu si vozíte laptop. Snadno tak doma nebo na chatě dokončíte třeba rozpracovanou tabulku, kterou jste začali vytvářet v práci.

DEJTE FOTOGRAFIE NA WEB

Ve fotografiích můžete uklízet stejně jako v dokumentech - rozdělit je do složek a ty logicky pojmenovat. Užitečnou pomůckou jsou webová alba na internetu, například picasa.google.cz nebo flikr.com. Ta můžete jednoduše sdílet s kýmkoli chcete - takže už žádné posílání e-mailem, zahlcená schránka vaše nebo příjemce a podobně. „Naše aplikace Google Picasa vám umožní jednoduše najít všechny fotky, které jsou ve vašem počítači, čímž odpadne složité hledání obrázků v různých složkách. Picasa ale také fotografie roztřídí do složek podle data vzniku. Budete přesně vědět, kde máte fotky z dovolené a kde ty z posledních Vánoc,“ vysvětluje Janka Zichová.

Témata: Rodina, Časopis Moje psychologie, Počítač, Pocit, Totální chaos, Pořádek, Velký úklid, Váš počítač, Pořad, Jak

Mohlo by vás zajímat
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny

Horoskopy

Lev Využijte své schopnosti na maximum, protože jste podnikaví a kreativní. Určitě se vám povede v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdislava, Zdislav, Zinaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné