Maminka.czPorod

Jak si ulehčit porod

Aneta Petroušková 15.  7.  2016
Pomůže vám masáž hráze, epi-no metoda nebo homeopatika? A co je při přípravě na porod ze všeho nejdůležitější?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle Květy Cermanové, certifikované duly, která doprovází ženy k porodům již 13 let, je užitečný už jen pouhý fakt, že se na porod dopředu ladíte a přemýšlíte o něm. „Některé rady fungují více, některé méně, ale důležité je, že se snažíte dělat něco pro to, aby porod proběhl dobře.

I v minulosti se ženy na porod připravovaly, a sice tak, že sdílely zážitky s blízkými ženami.“ Co tedy můžete konkrétně udělat pro to, aby byl právě váš velký okamžik co nejrychlejší a nejméně bolestivý?

Masáž hráze a epi-no metoda

O masáži hráze jste už asi slyšela, epi-no metoda však může být pro mnohé maminky neznámou. Jedná se o speciální anatomicky tvarovaný balonek, s jehož pomocí jednak posilujete svaly pánevního dna, jednak si nanečisto trénujete porod.

Porod bez nástřihu? Zkuste si hráz připravit masáží [Video]

„Trénink probíhá tak, že balonek zavedete do pochvy a pumpičkou ho opatrně nafukujete, jak vám svaly dovolí. Necháte jej přibližně deset minut nafouklý, poté jej opět vyfouknete a vyndáte,“ doporučuje pětatřicetiletá Helena, která na tuhle pomůcku nedá dopustit.

„První porod jsem absolvovala s nástřihem a celkem velkým šitím, u druhé dcery jsem tři týdny před termínem začala poctivě dvakrát denně trénovat. Balonek totiž můžete nejen nafouknout do velikosti dětské hlavičky, ale zároveň si s ním vyzkoušíte i samotný,porod‘, tedy ho pomocí svalů pánevního dna vytlačit z pochvy ven. Posílíte tím svaly i tkáň a zvýšíte šanci, že se samotný porod obejde bez nástřihu i natržení hráze,“ dodává Helena. „S touhle metodou máme poměrně dobré zkušenosti,“ podotýká Michaela Čutková, porodní asistentka z českokrumlovské porodnice.

„Nastávající maminka si vyzkouší tlačení nanečisto, což jí dodá sebedůvěru, že porod zvládne. A pokud poctivě trénuje, její svalstvo je posílenější a opravdu se častěji obejde bez nástřihu hráze. Samozřejmě to ale neplatí stoprocentně,“ dodává.

Usnadní porod masáž hráze?
Těhotenská poradna

Usnadní porod masáž hráze?


Také dula Květa Cermanová považuje epi-no za dobrou věc. „Hráz se připraví na otvírání cest miminku, tkáň je pružnější, pomáhá to i po psychické stránce. Lékaři potom mohou dát porodu bez nástřihu větší šanci. Moje zkušenost je ale taková, že pro minimalizaci poranění je nejdůležitější způsob vedení porodu, trpělivost personálu a možnost zvolit si vyhovující polohu při tlačení.“

Homeopatika

Pokud sázíte na přírodní medicínu, možná uvažujete i o homeopatikách. S jejich užíváním se začíná už zhruba dva týdny před termínem porodu. V tomto období můžete sáhnout po Gelsemiu, které vás zklidní, nebo Arnice montaně pro dobrou funkci svalů a prevenci krvácení.

K porodu si potom můžete vzít speciálně namíchaný „koktejl“, který obsahuje Caulophyllum a Actaeu racemosu, případně i Gelsemium. Po porodu doporučují odborníci homeopatikum Arnica montana pro zmenšení krevních ztrát a lepší hojení; při nástřihu nebo při jizvě po císařském řezu Staphysagrii; na výkyvy nálad potom homeopatikum Sepia officinalis.

A pokud máte potíže s kojením, můžete vyzkoušet Ricinus communis. „S homeopatiky osobně moc dobré zkušenosti nemám. Když je rodičky užívaly, neměla jsem pocit, že by nějak fungovala,“ konstatuje Michaela Čutková. Květa Cermanová dodává, že by se homeopatika měla užívat výhradně pod dohledem homeopata.

„Pokud si je maminka vezme jen preventivně, může se stát, že tím obraz léku, který užije, vyvolá. Porod se tak stává nikoli přirozeným, ale vedeným homeopaticky, což by mělo probíhat zásadně pod dohledem odborníka.“

Volte vhodný doprovod a prostředí

„Z pohledu své profese považuji za nejvýznamnější usnadňovač porodu vnímavý a podporující doprovod, ať už jde o partnera, nebo dulu. Cítí-li se maminka v bezpečí a má-li u sebe někoho, kdo jí věří, zůstává u ní a rozumí tomu, co se s ní děje, může porod zvládnout mnohem lépe, než když je v porodnici sama nebo s partnerem, který se sám necítí v klidu,“ vysvětluje Květa Cermanová.


Pokud máte konkrétnější představy, jak by měl váš porod vypadat, zvolte si takovou porodnici, kde vám je umožní realizovat. Jestliže žádné zvláštní požadavky nemáte, pro klid duše si vybranou porodnici prohlédněte dopředu, ať víte, do čeho jdete. Součástí předporodních kurzů bývá i prohlídka porodního sálu, případně se poptejte, jestli byste se na sál mohla podívat i bez kurzu.

Klystýr, teplá voda a dýchání

 „Pomáhá, když si žena nechá aplikovat klystýr na vyčištění střev. Teplá voda může napomoct k silnějším kontrakcím a hlavičce pak nic nebrání v sestupu pánví dolů. Stolice navíc nepřekáží při tlačení,“ popisuje porodní asistentka Michaela Čutková.

„Měla byste se také co nejvíce uvolnit, pokud jste stažená, hlavička opět nemůže sestupovat pánví. K tomu je skvělá teplá voda, ať už sprcha, tu doporučuji v kombinaci s hopsáním na míči, nebo vana. Teplá voda působí i na děložní hrdlo, které snáze povolí, změkne.“

Dobře naladěná, sebevědomá žena, která si věří, může snadno porodit i bez jakékoli pomůcky. Stačí jí její vlastní tělo, které ví, co má dělat, a miminko, které s ní během porodu spolupracuje.

 

Také se snažte u porodu správně dýchat. „Pokud se ženy soustředí na správné prodýchávání, může jim to pomoct zvládnout bolestivé kontrakce,“ dodává Michaela Čutková. Z tohoto důvodu je vhodné absolvovat předporodní kurz, během kterého vám porodní asistentka mimo jiné vysvětlí, co vás v jednotlivých dobách porodních čeká a jak správně dýchat. Případně můžete navštívit dulu, se kterou detailně proberete vše, co vás zajímá a stresuje.

Hlavní je psychika

Porod je ale především záležitost psychiky. „Když je maminka od začátku nastavená na to, že to bude strašně bolet a nepůjde to, většinou to tak skutečně je a porod často končí i císařským řezem,“ upozorňuje Michaela Čutková.

„Některým ženám pomáhá hudba, vonné olejíčky, masáže, vizualizace, ale jakákoli takováhle pomůcka bez psychické pohody a sebedůvěry sama o sobě nestačí,“ konstatuje Květa Cermanová. 

Co ještě může pomoct?

Aromaterapie: Pokud jste zvyklá hýčkat se éterickými oleji, nezbavujte se jich ani během svého velkého okamžiku, vhodná je například levandule, která poskytuje úlevu od bolesti a uvolňuje.

Masáž: Požádejte partnera nebo dulu, aby vám během porodu masírovali záda, příjemné pocity zmírní bolest a pomohou vám uvolnit se.

Čaj z maliníku: Zhruba čtyři týdny před termínem můžete začít pít litr tohoto čaje denně (na jeho přípravu vám stačí pět kávových lžiček této rostliny), maliník údajně ovlivňuje činnost hladkého svalstva v pánvi a dokáže porod urychlit, podobné účinky má i lněné semínko.

Cvičení: Při porodu jednak oceníte dobrou fyzickou kondici, jednak vám správně spolupracující svaly mohou porod usnadnit. Vhodné je nakombinovat procházky s cvičením pro těhotné, nejlépe pod dohledem porodní asistentky nebo fyzioterapeutky.

Vhodná poloha při porodu: „Pokud se porod chýlí ke konci, ale hlavička je stále vysoko, radím rodičkám, ať zkusí pár kontrakcí prodýchat na boku, obvykle levém, nebo si kleknou na všechny čtyři. Tyhle polohy sice těsně před porodem nebývají moc pohodlné, ale zabírají,“ dodává porodní asistentka Michaela Čutková.

Aromaterapie: jemný, ale překvapivě účinný pomocník v těhotenství
Čaj z maliníku
Těhotenská poradna

Čaj z maliníku

Usnadní porod masáž hráze?
Těhotenská poradna

Usnadní porod masáž hráze?

Témata: Porod, Časopis Maminka, Praktické rady, Montana, Ricinus Communis, Lněné semínko, Sebevědomá žena, Balónek, Účinný pomocník, Velký okamžik, Jak, Pór, Vizualizace, Vhodná poloha, Éterický olej, Teplá voda, Anatomický tvar, Homeopatikum