Maminka.czNovorozenec

Jak si ušetřit nervy při přípravě na Vánoce

Dagmar Ferahli Süsser 2.  12.  2011
Jak si ušetřit nervy při přípravě na Vánoce
Pro někoho jsou Vánoce svátky klidu, míru a pohody a pro jiného jsou to dny, kdy nic nestíhá. Vonící jablka a skořice, tiše hrající koledy a smích dětí… o tom by měly být Vánoce. Stále častěji ale lidé spěchají, nestíhají, stále pracují, jsou ve stresu a přejí si, aby už konečně bylo po těchto „otravných“ svátcích. Ale neházejte flintu do žita – letos to zvládnete a vánoční svátky si užijete. Přináším vám pár vyzkoušených rad, jak si užít bezproblémové Vánoce.

Pečící mánie – tím to začíná

Přiznávám se, ale péct mě moc nebaví. Závidím těm ženám, které s radostí pečou desítky druhů cukroví a v bytě to pak krásně voní. Několikrát jsem se pokoušela, ale ztroskotalo to hned na několika okolnostech. Moje děti i manžel jsou přeborníci v „krádežích“ cukroví, takže nestačí ani vystydnout a maminka může začít znovu.

Můj tip: Nevydařilo se vám cukroví? Nemáte čas upéct 10 druhů cukroví? Nezoufejte. Pokud bydlíte na vesnici nebo blízko ní, určitě máte možnost nechat si za slušnou cenu upéct opravdu dobré a domácí cukroví. Můžete zavolat 3 kamarádkám a domluvit se, že každá upečete 3 druhy a máte hned 9druhů:) A hlavně při povinných rodinných návštěvách u babiček, maminek i tchýní dostanete takovou výslužku, že vám zbude až do Silvestra.

Velký domácí úklid

Není nic hezčího než ozdobený stromeček, zabalené dárky, uklizený byt a nohy nahoře. Každý rok si říkám, že s vánočním generálním úklidem začnu už na začátku prosince, ale ještě nikdy se mi to nepodařilo. Většinou začnu posedle pobíhat po bytě s prachovkou jen týden dopředu.

Můj tip:Začněte uklízet již na začátku prosince. Rozvrhněte si domácí práce a zapojte i rodinu. Navíc, když podpoříte děti blížícím se Ježíškem, budou utírat prach ještě s větší radostí. A kdybyste nakonec pořádně vysmýčit nestihla – svět se nezboří. Nejdůležitější je domácí pohoda.

Jak nakoupit dárky?

Patřím mezi ty, kteří nakupují dárky na poslední chvíli. A že nás není málo! Protože každý rok to vypadá úplně stejně - týden před Štědrým dnem začíná šílenost zvaná „nával supermarketů“… Regály jsou již poloprázdné a já pro jistotu beru vše, co by se mohlo jako dárek hodit. A potom se divím, že se děti zlobí, když pod stromečkem najdou to samé lego jako loni.

Můj tip: Dárky nakupujte průběžně. Nakupovat můžete i přes internet… a rozhodně se to vyplatí! Ušetříte peníze i čas. Nechte celou rodinu napsat dopis Ježíškovi, abyste věděli, co nakupovat a tím budou všichni spokojeni:)

Stres, hádky a udobřování

Nevím, jak je to u vás, ale celá moje rodina se stihne ještě dopoledne při přípravě jídla a tradiční oslavy pohádat… stejně ale pak zasedáme ke stolu jako jedna velká a šťastná rodina.

Můj tip:Sváteční čas je skvělý v tom, že jsme příjemně naladěni a všichni se máme zase o něco víc rádi. Rozhodně není čas řešit u sváteční večeře rodinný rozpočet nebo pod stromečkem vyčítat manželovi, že se o vás letos zajímal nějak míň.

Kalorie postrach Vánoc

Váze se po svátcích obloukem vyhýbám. Každý rok kilo nebo dvě navíc… na to už jsem si zvykla. Ale copak se dá odolat všem těm dobrotám, které najednou skrývá lednice a spíž? Snad jen děti si zobání užívají.

• Můj tip:Jídlem se nestresujte! Každou dobrotu si můžete dovolit, a hlavně o Vánocích. Věděli jste například, že když půjdete sáňkovat s dětmi, tak spálíte více kalorií než ve fitku? A navíc, když děti na bobech vytáhnete do kopce, tak vaše tělo se bez problémů vypořádá s několika vosími hnízdy.

Vánek vánoční atmosféry

Nejdůležitějším bodem Vánoc je pro mě jejich atmosféra a vůně. Nic nenahradí vůni jehličí a vanilkového cukru. Tradičně se snažím od samého rána dodržovat půst, abych viděla zlaté prasátko. K tomu vedu také děti. Dopoledne s dětmi společně začínáme zdobit stromeček. Vždy to necháváme až na Štědrý den, aby vůně jehličí byla, co nejčerstvější. Pustíme si pohádky, protože to nás dokáže krásně a nenásilně naladit.

Témata: Porod, Těhotenství, Novorozenec, Kojenec, Děti, Školák, Předškolák, Batole, Praktické rady, Vánoce, Šťastná rodina, Uklizený byt, Mánie, Sváteční čas, Jak, Domácí pohoda, Van, Zlaté prasátko
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tyhle hračky by Ježíšek nosit neměl. Tady je výběr těch opravdu šílených, pobavíte se!
redakce
Hračky pro děti
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko