Maminka.czRodina

Jak si užít sváteční čas všichni spolu? Vyndejte deskové hry, bude legrace!

20. 12. 2019
Máte už program na vánoční prázdniny? Co všechno můžete podniknout, až vás přestane bavit sledování pohádek? Poradíme, jak si užijete rodinný čas plný pohody a dobré zábavy.

Lenošení a televizní pohádky jsou fajn, všechno se ale jednou omrzí a určitě nechcete strávit celé svátky doma „pasivní“ zábavou vsedě (případně vleže) na gauči. Vánoce toužíme prožít v klidu a pohodě, obklopeni svými nejmilovanějšími. Nemusí ale nutně být jen o jídle, televizi a uzobávání cukroví. Podniknout můžete spoustu věcí, stačí jen chtít a nadchnout zbytek rodiny. Víte, že podle průzkumů se během nejkrásnějších svátků v roce nepohodne až polovina rodin? Jak zabránit tomu, aby se pozitivní nálada a milá atmosféra kamsi vytratily? Inspirujte se, jak si udělat společně radost!

Vytvořte vlastní tradice

Někdo si do dospělosti přenese zvyky, které si pamatuje z dětství a ze své rodiny. Pokud nic takového v zásobě nemáte, nevadí. Zapracujte na nových tradicích, pro které nadchnete partnera i děti. Na Štědrý den vyrazte na procházku do přírody, jděte si do nejbližšího kostela prohlédnout betlém nebo se vydejte na adventní trhy, kde si dopřejete sklenku punče nebo svařeného vína (leckde už bez problémů seženete i „dětskou“ verzi těchto oblíbených voňavých nápojů na zahřátí). Čekání na Ježíška zpestřete dětem některými ze starodávných zvyků – můžete zkusit lít olovo, krájet jablíčka, pouštět lodičky z ořechů se svíčkou v míse s vodou, házet střevícem, zazpívat si společně koledy… U nás doma jsme předloni (když byly synovi tři roky) zavedli příjemný rituál. Na Štědrý den po lehkém obědě (klasický kroupový kuba)  vyrazíme do lesa a v batohu nám nechybí kaštany, žaludy, bukvice, jablíčka a mrkev. Vybereme nějaký menší smrček a syn ho všemi těmi dobrotami ozdobí pro hladová zvířátka. Co se nevejde nebo nejde zavěsit, položíme pod strom. Teprve potom se můžeme vrátit pomalu domů a začít chystat dobroty také pro nás.

Dětem nelžeme. Jak to chodí v rodinách, kde dárky nenosí Ježíšek?

Snídaně do postele

Čím navodit hned od rána příjemnou a láskyplnou domácí atmosféru? Zkuste vstát jako první a připravit zbytku rodiny bohatou snídani do postele. Hýčkejte je, vždyť jde přeci o tak výjimečnou příležitost! Věřte, že když vašim spáčům donesete do pelíšku nadýchané lívance, křupavé tousty nebo míchaná vajíčka (prostě každému, co má rád), o krásný slavnostní den je předem a spolehlivě postaráno! Užívejte si jídlo a nespěchejte, tulte se k sobě v jedné velké posteli, povídejte o svých snech a přáních, společně se smějte. Vánoce u vás doma právě začínají!

Vyndejte deskové hry!

Zalovte ve skříních, na půdách a v dětských pokojíčcích a připravte veškeré hry, které doma najdete. Uvidíte, že ke společnému rodinnému klání nebudete muset nikoho dlouho přemlouvat. Pokud máte ratolesti zatím menší, osvědčí se pexesa, puzzle, domino a Člověče nezlob se, v případě odrostlejších potomků jsou sázkou na jistotu stolní deskové hry, které dnes zažívají doslova „renesanci“ a na trhu se jich objevuje obrovské množství. A není divu, úžasně stmelují rodinu, při zapáleném soutěžení jste opravdu spolu, aktivně a s chutí. Věřte, že takové společné chvíle, plné smíchu, popichování, laškování i zanícené touhy vyhrát nad  ostatními si budete pamatovat už navždy.

10 českých nejkrásnějších vánočních zvyků. Dodržujete je také?

Hurá na brusle

Obavy a výmluvy stranou, vyrazte všichni bruslit. S bruslením je to jako s jízdou na kole, nebojte se, že byste zapomněli, jak na to! Spojíte příjemné s užitečným a pobavíte se všichni (navíc možná shodíte nějaké to deko). V poslední době se se zimními veřejnými kluzišti přímo roztrhl pytel, takže nemusíte spoléhat na lední stadiony a haly, uměle vyrobené venkovní kluzišťátko najdete téměř v každém městečku (často je součástí adventních trhů a navíc zdarma, brusle vám leckde zapůjčí). Co je lepšího než trocha sportu na čerstvém vzduchu? No a pokud se čas od času poštěstí a zamrznou dokonce rybníky, je to už úplná pohádka! Jen ten přírodní povrch není holt tak dohladka vysoustruhovaný, na to pozor.

Vyrazte do ZOO

Že zoologické zahrady navštěvujete zásadně na jaře a v létě? Myslíte si, že zvířata jsou zmožena zimním spánkem a ukrývají se ve svých norách a doupatech? Tak to ale vůbec není! Naopak, prosincová procházka mezi výběhy vás nadchne, za to ručíme. Pavilony jsou obvykle slavnostně vyzdobené a osvětlené, na mnoha místech narazíte na ozdobený vánoční stromeček, v některých ZOO čeká (nejen) na děti dokonce vánoční program, soutěže nebo krmení zvěře. Bonusem je také fakt, že se nemusíte bát pochodování v davech návštěvníků nebo front na občerstvení. Všechno si (konečně!) prohlédnete v klidu a bez tlačenic. A co víc, mnoho ZOO nabízí v tomto období „mimosezónní“ slevy.

Maminka leden
Témata: Děti, Rodina a vztahy, Rodina, Dobrá zábava, Postel, Legrace, Adventní trh, Lenošení, Ježíšek, Zoologická zahrada, Pohádka, Klání, Vánoční prázdniny, Pavilon, Desková hra

Mohlo by vás zajímat
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
6 věcí, které nemá cenu pořizovat dřív, než se dítě narodí
Otřesné! Chůva uhodila teprve šestidenní miminko. Natočila ji kamera
Bára je živel! Podcast s maminkou podnikatelkou, která dostala Divokou kartu
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové

Horoskopy

Beran Středeční maraton bude náročný, ale vše do puntíku zvládnete. Pokud jste doma s dětmi, půjde vám vše od…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matěj, Matyáš, Jasmína

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné