[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
O téhle metodě se zatím moc neví ani nemluví. Je sice hodně intimní, ale může být překvapivě účinná. O svém pánevním dnu jste už určitě četla nebo slyšela. A o cvicích pro jeho posílení také. Jenže pro porod potřebujete také určité svalové skupiny uvolnit.
K tomu „stačí“ specializovaný fyzioterapeut a vaše důvěra v něj. Zkrácení první, bolestivé doby porodní je pak ten nejlepší možný výsledek společné práce.
„Na pánevní dno a jeho stav působí především stres a veškeré změny během těhotenství,“ říká úvodem Vendula Johanes, fyzioterapeutka, která se na pánevní dno specializuje. „Promítají se sem veškeré naše emoce, problémy, ale i úrazy, pády například na kostrč nebo na zadek, které se staly i v dětství.“
V jaké kondici je vaše pánevní dno, ovlivňuje i váš životní styl: Třeba sedavé zaměstnání nebo příliš cyklistiky mu nedělají dobře. A stejně tak kalhotky typu tanga. Většina z nás žen má pánevní dno stažené a je potřeba ho uvolňovat i v běžném životě. A před porodem to platí dvojnásob.
Takzvaná optimalizace pánevního dna sice nedovede dopředu zaručit, že bude váš porod jednoduchý nebo nedojde třeba k porodnímu poranění či nástřihu hráze. Dodá vám ale potřebnou jistotu, že jste v rámci přípravy k porodu udělala všechno, co jste mohla. A psychika, jak známo, hraje u porodu stěžejní roli.
„Žena se po takové přípravě cítí u porodu aktivnější, víc zapojená, nenechává vše v rukou lékařů,“ dodává Vendula Johanes. „Už z toho vyplývá, že optimalizace není pro každou ženu.“
Pokud vám jistotu dodává spíš lékařsky vedený porod a dohled, asi předem dobře zvažte, zda podstupovat tuhle proceduru. Jste-li ale příznivkyní přirozených metod a postupů, začněte v těhotenství hledat fyzioterapeuta s osvědčením k metodě Ludmily Mojžíšové.
Ten jediný totiž dovede zhodnotit, zda je vaše pánevní dno stažené a potřebuje k lepšímu průběhu porodu „pomoci.“ A šanci máte velkou, podle fyzioterapeutky má totiž tenhle problém až 99 % z nás.
„Těhotná nemá šanci poznat, v jakém stavu se nachází její pánevní dno,“ upřesňuje Vendula Johanes. „Dokud těhotnou nevyšetříme, nemůžeme nic zjistit.“
Navštívit v těhotenství fyzioterapeuta se každopádně vyplatí jako ta nejlepší prevence usnadnění porodu. Můžete ji přidat třeba ke správnému posilování a cvičení, masáži hráze nebo používání pomůcky Aniball.
Všechno, co vede k lepšímu, snadnějšímu a rychlejšímu průběhu porodu, musíte datovat až do samotného závěru těhotenství. Optimalizace pánevního dna se provádí od 38. týdne.
„Celý proces probíhá v kleku, klientka je opřená o lokty, ve výjimečných případech může být na boku,“ popisuje Vendula Johanes. „Fyzioterapeut pak zavede prostředníček své ruky do konečníku, uvolní kostrč a zjistí, zda pruží a je volná, nebo naopak tuhá.“
Poté provádí odborník masáž svalů pánevního dna, které se aktivně účastníte – jinak při nádechu a jinak při výdechu. Celé vyšetření trvá asi 3–5 minut. Po tom méně příjemném následuje relaxační fáze. Téměř hodinu si užijete různé masážní techniky zad a celkové uvolnění. Pro zkrácení svého porodu jste právě udělala maximum: Celou proceduru absolvujete jednou až dvakrát do termínu porodu.
Asi hlavní otázka, co vás napadne po pročtení detailů o optimalizaci pánevního dna. „První, co mi klientky říkají, je, že ten stres předem za to nestál,“ usmívá se Vendula Johanes. „Je to spíš strach z neznáma a intimity celé terapie. Nevíme, co od toho čekat, tak se trochu bojíme.“
Pokud nemáte větší nález, je celá procedura spíš nepříjemná než bolestivá. Po optimalizaci ale následuje příjemné uvolnění a relax, takže si to celé můžete v rámci možností vlastně užít. A s dobrým pocitem, že miminku pomyslně „umetáte cestičku“ ven z těla.
„Dojde k příjemnému prokrvení, odpočinutí, klientka tu nechá starosti a důležitý je pocit, že udělala vše, co mohla. To vše pomůže k lepšímu průběhu porodu. Setkávám se ve většině s pozitivními dopady a výsledky,“ uzavírá Vendula Johanes.