Maminka.czSpánek

Jak spolehlivě uspat miminko: 5 minut s ním chodit, 8 minut sedět. Vyzkoumali to vědci

Tereza Víchová 3.  10.  2022
Zní to jednoduše. Italští a japonští vědci zkoumali dětský spánek, aby pomohli často vyčerpaným rodičům. A přišli s teorií pěti a osmi minut. Zjednodušeně řečeno se jejich výsledky dají interpretovat tak, že s miminkem v náručí má rodič nejdříve pět minut chodit a poté osm minut sedět. Výsledkem je pokojně spící kojenec. Co tomu říkáte?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co zjistili vědci o dětském spánku?

Málokteré miminkovské téma vzbuzuje takové emoce jako spánek. "Uspávání", "délka spánku" a další podobné fráze jsou ty nejhledanější na internetu, už i u nás se objevují spánkové trenérky či konzultantky. Obvykle se všichni rodiče i odborníci shodnou na tom, že musí každý rodič najít svůj systém, a že co jednomu připadá přirozené, nechce druhý s dítětem denně zažívat. 

Novou naději může vyčerpaným rodičům přinést zjištění japonských a italských vědců, kteří zkoumali, jak utišit plačící miminko. Tvrdí, že je potřeba s ním nejdříve chodit a pak si s ním na vymezenou dobu sednout. O své poznatky se podělili v odborném časopisu Current Biology.

Dohromady patnáctiminutový akt popsala Kumi Kuroda z japonského institutu Riken, který se zabývá výzkumem mozku. Jaký je tedy přesný návod?

  • Když miminko pláče, zvedněte ho z postýlky.
  • Choďte s ním pět minut, aniž se zastavujete nebo měníte směr.
  • Poté si na osm minut sedněte s miminkem v náručí a následně ho uložte do postýlky.

Miminko pozná, že už není v rodičovské náruči

Jak zrovna na tohle vědci přišli? Podrobně zkoumali videa a monitory srdeční činnosti dětí. Zajímaly je změny při chování miminek vsedě nebo během chůze, při odložení do postýlky nebo kočárku, houpání. Co zabralo nejvíce? Zkušené mámy vědí, že chození nebo houpání. Během těchto činností většina miminek přestala plakat. Ale – a to zná také mnoho rodičů – po následném odložení se spustil nanovo pláč.

Spí s vámi děti v jedné posteli? Budou samostatné a sebevědomé. Zjistily to výzkumy i rodiče z řad celebrit!

Miminka bezpečně poznala, že už nejsou v rodičovské náruči, a okamžitě se probudila. Právě proto vědci doporučují na dalších pár minut sedět. I oni ale připouštějí, že vždy a pro každého tahle metoda nebude ideální a budou ji i nadále ověřovat. Navíc tu velkou roli hrají proměnné jako třeba nemoci, růstový spurt a další „nezměřitelné” faktory.

Děti uspávat potřebují

Že nic není tak jednoduché a na minuty načasovatelné, potvrzují i spánkové odbornice. Třeba finalistka loňského ročníku projektu Maminka roku Anna Růžičková, která se spánkem dětí intenzivně zabývá na svém blogu IG spanekmiminek. A podle ní o spánku dětí koluje spousta mýtů.

„Největším mýtem je, že děti nepotřebují uspávat. Takový ten zažitý vzorec: polož dítě do postýlky a ono usne samo. To jsou praktiky spánkového tréninku a vyplakávání, které já od začátku blogu nepodporuji. Dítě potřebuje naši regulaci, aby mohlo zregulovat sebe a v klidu usnout. Je něco naprosto odlišného, když dítě pláče samo v postýlce, bez naší podpory, a když nám pláče v náruči, protože potřebuje uvolnit emoce a naši podporu. Dalším častým mýtem je, že děti uspáváním rozmazlíme, že nebudou samostatné. Přitom je prokázáno, že dokonce i společný spánek je velice prospěšný, protože nezávislost se rodí právě ze závislosti,” říká Anna Růžičková.

Když vám doma pravidlo pěti a osmi minut nevyjde, podívejte se na video s několika osvědčenými triky spánkových odbornic – třeba zafungují právě u vás.

Témata: Novorozenec, Miminko, Mateřství, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Rodiče, Spánek, Emoce, pláč, internet, Vědec, mýtus, Děti, Chod, Náručí, Anna Růžičková, Postýlka