Maminka.czMiminko

Jak správně držet miminko? Nenoste ho pořád na rukou, musí také pást koníčky

Michaela Láchová 22.  1.  2019
Zaměřila jste se někdy na to, jak nosíte a zvedáte své miminko, jak s ním zkrátka manipulujete během celého dne? Protože na tom záleží víc, než si možná myslíte. Mnohem víc!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Manipulace s malým miminkem, vlastně i s tím větším, je tou nejběžnější činností, kterou během dne provádíte. Svůj malý novorozený uzlíček ještě najdete tam, kde ho necháte, jinak je to už s větším kojencem, který se čile činí v objevování okolního světa. A různě „stará“ miminka také potřebují jiné zacházení. To, jakým způsobem svého drobečka nosíte nebo zvedáte z podložky či z kočárku, je přitom nesmírně důležité. Přímo tak totiž můžete ovlivnit jeho další psychomotorický vývoj. 

Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?

Při psaní tohoto textu jsem si hned vzpomněla na rozhovor s oblíbenou moderátorkou a sympatickou maminkou Nikol Štíbrovou, která napůl se smíchem podotkla: „Mrkla jsem na nějaká videa o správné manipulaci s dítětem a zjistila jsem, že celé dva měsíce Matese držím špatně, ničím mu kostru, budoucnost, život, už nikdy mi neodpustí, v patnácti uteče z domova a nechá mi na stole lístek: Držela jsi mě blbě při odříhnutí. A ty to víš!“

 

Často maminky celý motorický vývoj odnosí dítě na rukou nebo v šátku a pohybový vývoj úplně zastaví.

 

Já jsem to měla hodně podobně. Těsně po šestinedělí jsem se ocitla se svým prvorozeným chlapečkem na lůžkové neurologii na pozorování. Když jsem nesměle zaklepala na sesternu s tím, že něco potřebuji, sestřička hned odvětila: „Vraťte se a přijďte, až to dítě budete držet správně.“ Za rohem jsem si dala Štěpánka do klubíčka a už jsem směla dovnitř… Tím vším nechci říct nic jiného, než že mnoho rodičů, kteří se snaží se o svého drobečka starat nejlépe, jak umí, možná ani nenapadne, kolik potíží jemu i sobě můžou ušetřit, pokud budou s miminkem správně manipulovat. 

Jak manipulovat s miminkem a neublížit mu? A už jste zkoušeli vaničky?

První tři měsíce 

Pojďme se tedy podívat na první týdny a měsíce miminka. Novorozenec ještě neudrží hlavičku, a potřebuje proto zacházení s nejvyšší možnou opatrností. „Miminko je důležité nosit v prvních třech měsících s podepřenou hlavičkou a v horizontálnější poloze, tedy v poloze „naležato“, na předloktí ruky. Je dobré střídat strany,“ vysvětluje fyzioterapeutka PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, PhD. S touto polohou vám v mnohém pomůže zavinovačka. Polohu do vertikály můžete použít na odříhnutí, k běžnému nošení takhle malého mrněte ale není vhodná. Když máte naopak miminko v klubíčku, zády k sobě a s hlavičkou opřenou o váš trup, cítí se tak mnohem jistěji. Pokud chcete svého drobečka chovat tvářičkou k sobě, zkuste leh na zádech – trénujete tak zároveň pasení koníčků, které byste měla zkoušet co nejčastěji. 

Odříhnutí kojence po krmení: Je to skutečně nutné, nebo jde jen o mýtus?


„V tomto období je velice důležité, aby maminky pokládaly dítě v bdělém stavu na bříško a byly u něj. Také nedoporučuji dávat je do nosítek nebo autosedaček na delší dobu, tedy více než dvě hodiny. Miminko není dobré stále chovat na rukou, koníčky se v náručí maminky pást nenaučí,“ podotýká fyzioterapeutka. Čeho byste se rozhodně měla vyvarovat, je rychlá manipulace. „V období prvního až třetího měsíce nemá dítě nad pohybem svou vlastní kontrolu, pohybuje se pod vlivem reflexů a je více lekavé,“ upozorňuje. 

Šest věcí, které dělají rodiče úspěšných dětí! Zkusíte je taky?

Čtyři měsíce a více 

Úderem čtvrtého měsíce už miminko plně sleduje svět kolem sebe, otáčí hlavičku za vším, co se kde šustne, už vám možná nepřipadá tak „rozbitné“, jako když jste si ho odnášeli z porodnice. Vyžaduje proto i jiné zacházení než dřív. A to jak při nošení, tak při zvedání. „Od čtvrtého do šestého měsíce je důležité zvedat dítě přes otočku na bok a střídat strany, tím dítěti vkládáte pohybový vzor otočky. Následně jej zvednout na ruce,“ podotýká fyzioterapeutka s tím, že od čtvrtého měsíce zároveň není vhodné tlačit miminko do klubíčka jako novorozence. 

5 tipů, které pomohou vašemu miminku pást koníčky


Vyvarovat byste se měla také přílišného a častého nošení nebo upoutávání dítěte do lehátka. „Další motorický vývoj nemůže probíhat v náručí matky, kde se nenaučí otáčet, plazit a lézt po čtyřech. Často maminky celý motorický vývoj odnosí dítě na rukou nebo v šátku a pohybový vývoj úplně zastaví. V ordinaci fyzioterapeuta pak vídáme miminka, která se v osmém měsíci ještě ani nepřetočí ze zad na bříško, protože je maminky pořád chovají na rukou nebo nosí v šátku,“ upozorňuje. Přes manipulaci v podstatě provádí maminka miminko správným motorickým vývojem. Co se týče polohy tvářičkou k sobě, může se k běžnému nošení používat ve věku čtyři a půl měsíce a více. V období sedmého až devátého měsíce by mělo dítě už lézt po čtyřech a ke konci devátého měsíce samostatně sedět, tam už je zvedáte z jakékoli polohy. 

Celebrity nosí své děti špatně! Podívejte se, co jim provádějí

Co když mrně stáčí hlavičku? 

Rodiče často mimoděk preferují nošení miminka pouze na jedné straně. Je to logické – potřebují mít volnou ruku, praváci tedy nosí dítě na levé a leváci naopak na pravé. Zapomínají ale na to, že by se strany měly pravidelně střídat, aby pak miminko nepreferovalo jen jednu z nich. Stejně tak při ukládání do postýlky. Podporují tím totiž asymetrii vývoje miminka. Dětem, které mívají tento problém, nebývá dobře ani v poloze na bříšku. „Statisticky má jedno miminko z pěti predilekci, to znamená ukloněnou hlavičku ke straně. Maminka by měla řešit úklon hlavičky už ve druhém měsíci miminka,“ potvrzuje Ingrid Palaščáková Špringrová. Většinou přitom stačí několikrát denně zaujmout dítě třeba hračkou z jeho „neoblíbené“ strany, aby na ni nezapomínalo. Jak zkušená fyzioterapeutka ale podotýká, často k ní rodiče chodí s potížemi příliš pozdě. Nejběžněji přitom řeší právě sleželou hlavičku, která v tomto období vznikne velice rychle právě ze zmíněných důvodů nebo proto, že miminko jen leží na zádech. 

Asymetrická hlavička? Pomůže helmička a polohování

K následné úpravě nosí děti speciální helmičky. „Jestli dítě není pokládané na bříško a má hlavičku k jedné straně, má většinou deformaci středního až těžkého stupně. A tady je helmička nutná,“ říká fyzioterapeutka. 
Důležité je vše řešit včas. Pokud máte sebemenší podezření, že něco není v pořádku, poraďte se s odborníkem. Snažte se také myslet na to, že váš drobeček sice vaši náruč potřebuje, ale jen v rozumné míře. Celodenní nošení v šátku ho nikam dál neposune. Přemýšlejte proto, jak svého drobečka nosíte, zvedáte a chováte, tahle investice se vám rozhodně vyplatí! 

Témata: Novorozenec, Kojenec, Miminko, Praktické rady, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Dítě je na světě, pořad, Fyzioterapeutka, Bdělý stav, Drobeček, Celý měsíc, TAK, Pohybový vývoj, Nikol Štíbrová, Malé miminko, Devátý měsíc, Jak, Past, Okolní svět, Šestý měsíc, Investice, Děti, Poloha, První měsíc
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie