Maminka.czKojení

Kojení nesmí být utrpení: Co s nalitými prsy, zatvrdlinami a prasklinkami?

Michaela Láchová 5.  7.  2019
Váš partner má možná radost, že po porodu během pár dní svými ňadry konkurujete Pamele Anderson, pro vás to ale zase takový med být nemusí. O prsa, která dokážou čerstvou mámu pěkně potrápit, je totiž třeba pečovat. A my vám poradíme jak!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nástup laktace a počátky kojení mohou být pro maminku náročným obdobím. Jak zvládnout správnou techniku kojení, čím ulevit nalitým a citlivým prsům, co dělat se zatvrdlinami nebo prasklinami na bradavkách a jak si poradit s nepříjemným zánětem prsu? Odborníci poradí a uklidní.

VIDEO: Co jste možná nevěděli o kojení?

Lidské tělo je neuvěřitelné. A to ženské obzvlášť. Jakmile skrze něj proběhne zázrak zrození, začne se v něm tvořit ta nejlepší možná strava pro novorozené miminko. A stejně jako se tělo nastávající mámy proměňuje tak, aby bylo připravené k porodu, její prsa se stejně tak mění, aby mu mohla dávat dostatek mléka potřebného k výživě miminka. Než se ale maminka se svým drobečkem sžije, než si kojení osvojí a než i její prsa přizpůsobí nabídku poptávce, můžou jí nastat horké chvilky. 

S péčí o prsa začněte už před porodem

Na svá prsa byste měla zaostřit už před samotným porodem. To, jak se o ně budete starat, vám může totiž v mnohém pomoct. Pořiďte si proto vhodný krém, kterým je budete promazávat, abyste zvýšila elasticitu kůže. Tím, jak se prsa zvětšují, hrozí, že se objeví nevzhledné strie, kterých se pak budete těžko zbavovat. To je ale jen minimum toho, co můžete pro své poprsí v těhotenství udělat.

„Nejdůležitější je, aby každá máma věděla, jaké má bradavky. Pokud je má totiž takzvaně vpáčené, měla by již v těhotenství používat formovače – ovšem ne dřív než od ukončeného 36. týdne, protože právě tím drážděním se vyplavuje oxytocin, který může spustit kontrakce,“ vysvětluje Renata Mašková, porodní asistentka z VFN v Praze. 

Do třetice nesmíme zapomenout na techniku kojení. „Naživo“ si ji sice stejně vyzkoušíte až se svým pokladem v náručí, ale není od věci si o ní předem něco přečíst. Sama za sebe říkám, že kdybych to u prvního syna před porodem udělala, mohla jsem si ušetřit spoustu potíží. 

Co čeká prsa v těhotenství? Věnujte jim péči a připravte je na kojení

Připravena kojit? 

Právě během samotného porodu se do těla maminky vyplaví hormony, které dají jakýsi signál, že je čas zahájit laktaci. Poté začnou mléčné žlázy produkovat mateřské mléko. Laktace je proces, který přichází pozvolna a jemuž předchází produkce mleziva, což je tekutina, která je vyvážená zlatem, je nutričně velice bohatá,“ osvětluje prvopočátky tvorby mléka Renata Mašková.

Základem pro to, aby se mléko spustilo, je přikládání miminka k prsu. Protože bez správné stimulace nenastane okamžik laktace. „S přikládáním by se nemělo otálet, mělo by nastat ihned po porodu, kdy ideálně následuje bonding a samopřisátí, pokud to lze. Děti sice umí sát, ale přisát se k prsu je pro ně docela dřina. Je proto potřeba spousta trpělivosti,“ říká.

Pozor na to! 

Zkontrolujte si, jestli máte miminko při kojení správně přiložené: Dítě musí do pusinky uchopit celou bradavku a část prsního dvorce. Hlavička je mírně zakloněná, bradička by měla být zabořená do prsa, nos mírně vzdálen. Zatímco miminko pije, jazýček má na spodním rtu, bradička při každém polknutí poklesne

Mléko se spustí většinou druhý až třetí den po porodu, i v tomto případě jde ale o velice individuální záležitost. „Nedá se to naplánovat a velkou roli hraje stresový hormon, který významně ovlivňuje produkci prolaktinu,“ doplňuje asistentka. 

Sedm mýtů o kojení: Musím kojit v intervalech a vypít šest litrů vody!

Správná technika kojení je základ

Základem úspěšného a nebolestivého kojení je správná technika. Jak jsme již zmínili, je fajn přečíst si o ní už během těhotenství, i když vám to možná bude připadat jako výlet do „španělské vesnice“. Pokud si nejste čímkoli jistá, neostýchejte se sestřiček v porodnici na cokoli zeptat nebo si případně opatřit kontakt na některou ze zkušených laktačních poradkyň, jejich seznam najdete na stránkách Laktační ligy (kojeni.cz). 

Možná uslyšíte zvěsti o tom, že pokud děláte vše správně, kojení nesmí bolet. Není to ale tak úplně pravda – je to podobné jako s mozoly, které se vám tvoří při hře na kytaru. I bradavky se musí takříkajíc „ochodit“.

Každý člověk má svůj práh bolestivosti jinde, je to proto o individuálních pocitech. „Některé maminky doslova říkají, že se jim ‚kroutí palce u nohou‘. Ale je to o zvyku. Nesmí to být samozřejmě doprovázené žádným řezáním, pálením,“ upřesňuje porodní asistentka. Jistou pomocí vám můžou být i kojicí kloboučky, ale nezapomeňte, že do tří měsíců věku miminka byste je měla postupně odbourat. 

 

Základem úspěšného a nebolestivého kojení je správná technika, ujistěte se proto, že děláte vše správně...

 

Právě počátky laktace můžou být pro čerstvou mámu nepříjemné, až bolestivé – prsa bývají nateklá a citlivá na dotek (takže váš partner se na svou Pamelu může maximálně koukat, sáhnout ho asi nenecháte). Kůže bývá horká a napnutá, může se vám zdát i trošku načervenalá.

Během několika dní a týdnů se podle toho, jak miminko saje, množství tvořeného mléka postupně upravuje a přizpůsobuje se jeho potřebám. Než se ale takto vaše prsa „uklidní“, chce to dodržovat pár zásad, abyste předešla případným potížím. 

Nesnesitelná bolest při kojení: Znáte syndrom bělavé bradavky?

Když se objeví ragády

Pokud na bradavce zpozorujete prasklinky neboli ragády, nezoufejte. Ujistěte se, jestli miminko přikládáte správně – jsou totiž důsledkem právě nesprávného přikládání. „Když se objeví ragády, můžou se projevit tím, že dítě má po kojení u pusinky krev. Zpočátku to maminka nemusí ani postřehnout, ale miminko takové mléko špatně tráví a pak buď ublinkává, nebo může mít krev až ve stolici, což matky většinou vyděsí,“ popisuje Renata Mašková s tím, že je dobře prsu ulevit, chvíli z něj nekojit, ale dál ho stimulovat, aby výrazně neklesla produkce mléka. Velice důležitá je v této souvislosti také hygiena. A to nejenom poraněného prsa, ale i rukou a prostředí celkově. 

„Kromě oplachování bradavky teplou vodou bez mýdla doporučuji místo potřít bepanthenem nebo purelanem,“ říká. Právě na dodržování čistoty je třeba dát opravdu pozor, aby se touto rankou nedostala do těla bakterie, která může vyvolat zánět. 

Kojit každé tři hodiny, nebo na požádání? A potřebuje kojení limity?

Zatvrdliny se snažte co nejdřív odstranit!

V přeplněných prsou se často tvoří zatvrdliny, které dokážou být pěkně nepříjemné. Prsa je proto třeba pravidelně jemně masírovat, abyste se takových nezvaných hrbolků zbavila. 

„Zatvrdlá místa se dají pod teplou vodou poměrně snadno rozmasírovat. Dobrým lékem je opět kojení – s tím, že bradička dítěte během něj směřuje k zatvrdlému a bolavému místu, protože jak miminko saje, hýbe bradou a jemně ho masíruje,“ radí porodní asistentka. Pokud však bývá takový stav doprovázený začervenáním, teplotou a třesavkou, je nejvyšší čas zamířit k lékaři. „V takovém případě už může jít o mastitidu neboli zánět prsu, který je třeba léčit včas; může se totiž utvořit i absces, který se později odstraní jen chirurgicky,“ varuje. 

Pravděpodobně vám tak lékař předepíše antibiotika s ohledem na miminko. Ulevit vám můžou i chladivé zábaly mezi kojeními, skvělý je chlazený tvaroh. Ani při zánětu ale není zpravidla třeba přestávat s kojením. 

Nejvíce potíží s prsy mívají maminky první dny po porodu, než se tvorba mléka ustálí. Vydržte proto a snažte se být v klidu, na druhou stranu se neobávejte opakovaně se ujišťovat, že vše děláte správně. „Apeluju na maminky, aby byly ke svým prsům šetrné. Není to tak, že čím víc je budou mačkat, tím víc mléka z nich dostanou. Někdy za mnou chodí i mámy s modřinami, je to ale úplně zbytečné,“ uzavírá Renata Mašková. 

Maminka v Porodnici Hořovice: Jak úspěšně zahájit kojení? Bonding není záruka

Jak si nejlépe ulevit při bolestivém nalití prsou:

  • Kojte každé dvě až tři hodiny, a to i v noci. Pokud kojení z jakéhokoli důvodu vynecháte, nezapomeňte mléko odstříkat nebo odsát – opatrně ale, učiňte tak jen tehdy, když máte pocit, že už vám prsa tak trošku „praskají ve švech“, protože čím více odstříkáváte, tím více mléka se tvoří a můžete se dostat do začarovaného kruhu.
  • Během kojení se snažte měnit polohy, aby se prso lépe vyprázdnilo, při fotbalové poloze se například miminko dostane snadněji k zadnímu mléku.
  • Nezapomeňte také prsa střídat, abyste vyprázdnila obě. Při dalším kojení nabídněte jako první to prso, kterým jste předtím začínala. Ve všech polohách se vám bude lépe krmit s kojicím polštářem.
  • Před samotným kojením můžete prsa nahřát teplými obklady, aby se mléko snadněji spustilo. 
Témata: Porod, Po porodu, Kojenec, Kojení, Miminko, Šestinedělí, Laktační liga, Máma, Kloboučky, Vesnice, Prso, Fotbal, Tvorba, Renata Mašková, Mléko, Pamela Andersonová, Bradavka, Prsa, VFN v Praze