Maminka.czPoradna

Jak správně nakupovat spodní prádlo on-line? Tady jsou chytré rady od odbornice

Simona Procházková 17.  3.  2021
Obchody jsou už nějakou dobu zavřené a ještě chvíli to tak zřejmě zůstane. Pokud nechcete rezignovat na krásné a pohodlné spodní prádlo, je čas naučit se ho kupovat přes internet. Jak na to, abyste nemusela zboží vyměňovat a vracet, poradí Markéta Lojdová, specialistka na spodní prádlo ze společnosti Astratex.cz.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nenechte se zmást

Nezapomeňte, že velikosti košíčků u podprsenky se zmenšují nebo naopak zvětšují úměrně s velikostí obvodu. To je častý důvod, proč saháme po špatné velikosti. Košíček B je u obvodu 70 menší než u obvodu 80. Například podprsenka 65/D má přibližně stejně velký košíček jako 70/C nebo 75/B. Když si například zkoušíte podprsenku velikosti 75/B a košíček je vám akorát, ale obvod zbytečně velký, sáhněte po menší velikosti obvodu a zároveň větším čísle košíčku. Správně byste tak měla vybrat 70/C.

Vyzkoušejte podprsenky, které už máte doma

Díky tomu poznáte, zda potřebujete například u podprsenky menší obvod a větší košíčky. V první řadě se soustřeďte na obvod hrudníku. Nikoli ramínka, ale právě obvod podprsenky by měl nést 80 procent váhy poprsí. Dobře zvolený obvod by měl k tělu přiléhat, ale zároveň by měl být dostatečně volný, abyste se volně nadechla. Máte-li podprsenku na sobě, v zadní části by neměla jít odtáhnout od těla na vzdálenost větší než na tři prsty. Zapínání by mělo být ve stejné výšce jako přední část podprsenky, tedy ani moc vysoko, ani příliš nízko. Pod přední část by se pod kostici měl vejít jen jeden prst. Že podprsenka perfektně sedí, poznáte, když zvednete ruce nahoru – prádlo musí zůstat na svém místě.

Jak si správně vybrat těhotenské a kojící prádlo?

Správný výběr košíčků a střihu

 U nich totiž poznáte nejsnadněji, zda vám padnou. Prsa z nich nesmí přetékat, ale zároveň by v nich ani nemělo být příliš volného místa. Musí k tělu přilnout jako druhá kůže. Všimněte si, jak podprsenka pracuje, když se hýbete – nesmí se krabatit ani nikde odstávat. Dejte si pozor i na jemné nuance – leccos možná uvidíte až tehdy, když si přes podprsenku obléknete hladké tričko – nezařezává se? Nedeformuje prsa? Není až příliš vidět lem košíčků? Samozřejmě vybírejte podprsenku i podle střihu – velikost vám může být perfektně, ale střih nesedí nebo nelichotí. Vliv na to má i pevnost anebo postavení prsou. Každá žena je má jinak daleko od sebe, a hlavně, každá z nás chce od podprsenky něco trochu jiného – zpevnit, zvětšit, podržet při sportu anebo třeba jen zdobit.

U kalhotek pozor na materiál

Vybrat kalhotky už není taková věda jako zvolit správnou podprsenku. Jejich velikost vychází z velikosti, v jaké si kupujete kalhoty či sukně. I tady se můžete inspirovat ve svém stávajícím arzenálu. Pokud oscilujete mezi dvěma velikostmi, řiďte se střihem a materiálem vybraného prádla. Například bezešvé kalhotky vám padnou v menší velikosti, protože mají lehkou tkaninu a jsou pružné. To samé platí o elastické krajce. Pokud však elastická není nebo jste si vybrala kalhotky se silnější gumou nebo švy, u nichž hrozí, že by se mohly zařezávat, volte raději větší velikost, ať máte pohodlí.

Jak pečovat o podprsenky? Perte je bez aviváže a neždímejte

Jak se správně změřit?

Ke zjištění správné velikosti podprsenky budete potřebovat dva rozměry – jeden pod prsy a druhý přes prsa. Měřte se oblečená v podprsence, ideálně jen s lehkou výztuží. Hlídejte, aby metr byl ve vodorovné poloze, nikde se neprohýbal a pevně vás obepínal. Přiložte ho těsně pod lem podprsenky. Zde získáte rozměr obvodu hrudníku. Pro zjištění obvodu přes prsa metrem obejměte nejplnější místo hrudníku, opět v podprsence.

Zkuste on-line poradnu

Součástí e-shopu Astratex.cz je i Poradna, v níž „zaklikáte“ svoji výšku, typ postavy, své míry, věk (věk totiž mění proporce postavy), typ a rozmístění prsou a na konci vám vyjde správná velikost podprsenky. „Při vývoji této aplikace jsme změřili více než 6000 žen a denně přibývají další. Připravte se, že vás výsledná velikost možná překvapí. Stává se to poměrně často, ale 94 procent zákaznic je s novou velikostí spokojenějších. Podprsenku nevyměnily ani nevrátily,“ popisuje Markéta Lojdová z Astratex.cz.

VIDEO: Jakou podprsenku nosit? A kdy se vůbec začala v historii nosit?

 

Jak vybrat funkční prádlo pro děti: Syntetické, nebo merino?
Nákupy přes internet: Víme, jak na ně! Za co maminky nejvíc utrácejí?
Co si dokážete sjednat i z pohodlí domova?
Témata: Časopis Maminka, Praktické rady, Naše tipy, Poradna, on-line, Pevnost, Internet, Arzenál, Kalhotky, Košíček, Košice, Prsa, Spodní prádlo, Velikost, Odbornice, Podprsenka, Obvod