Maminka.czKojenec

Jak správně prát oblečení pro miminka? Tady je 9 praktických tipů

Simona Procházková 7.  9.  2023
Oblečení vašeho děťátka je potřeba věnovat zvláštní pozornost. Zejména u novorozenců a kojenců péči o prádlo nepodceňujte, abyste ochránili jejich citlivou a jemnou pokožku před podrážděním či ekzémy. Přinášíme pár důležitých rad a šikovných triků, jak správně prát a sušit dětské oblečení. Jaká teplota je ideální? Je opravdu potřeba prádlo vyvářet? A proč se vyhýbat parfémovaným přípravkům?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ve chvílích, kdy jste s radostí a nadšením vybírali to nejroztomilejší oblečení pro své děťátko (a při nepřeberné nabídce v obchodech jste si možná mnohdy dokonce přáli, aby bylo k mání i ve vaší velikosti), je dost pravděpodobné, že jste si ani v nejmenším neuvědomovali, kolik prádla, oblečků a dalších doplňků bude ten malý človíček už v prvním roce života potřebovat. A vy tím pádem budete prakticky dnes a denně prát a žehlit.

VIDEO: Podcast Maminka: Péče o dětskou kůži - ekzém

S vršící se hromadou špinavých pyžamek, košilek, bodýček a dupaček se však rychle objeví neúprosná realita. Praní dětského oblečení se ale není třeba bát, když znáte pár šikovných triků a víte, jak a co dělat. Poradíme vám, jak na to krok za krokem, tady máte devět doporučení, která se mohou hodit.

1.

Veškeré nově zakoupené oblečení nebo plyšové hračky, deky, osušky, zavinovačky a tak dále předeperte před tím, než je začnete používat. Myslete na to, že veškeré oděvy, i nové, „žily svým životem“ ještě před tím, než jste je pořídili. Ležely ve skladech nebo regálech v obchodě, mnoho lidí na ně sahalo a dotýkalo se jich, mohly být kontaminovány během přepravy, možná také byly během výrobního procesu ošetřeny nějakými chemickými látkami, které mohou podráždit pokožku.

2.

Pro šetrné a účinné praní dětského oblečení není nezbytně potřeba kupovat přípravky speciálně určené pro malé děti, v každém případě ale hledejte takové, které jsou hypoalergenní, bez parfemace, barviv a konzervantů. Nejlépe tedy eko nebo ty pro citlivou pokožku či určené pro alergiky a atopiky.

3.

Pokud používáte na prádlo vašeho děťátka hypoalergenní prací prostředek bez parfemace, a přesto je jeho pokožka podrážděná, zvažte používání pracího prostředku pro citlivou pokožku na své vlastní oblečení i na veškeré ostatní prádlo a textilie, se kterými vaše miminko přichází do styku. Pokud to nepomůže, poraďte se s lékařem o nejlepším postupu.

4.

Ve většině rodin se obvykle použité prádlo hází do jednoho koše, odkud pak putuje do pračky. Pokud je to jen trochu možné, snažte se prát miminkovské oblečení odděleně od ostatního prádla, které se vám v domácnosti nastřádá, abyste ho udrželi v co nejlepší kondici. Samozřejmostí je roztřídit ho na světlé a tmavé.

5.

Čtěte údaje a značky (piktogramy) uvedené na etiketě každého kousku oblečení, přikrývky nebo ručníku. Řiďte se pokyny výrobce pro způsob a teplotu praní. Většina dětského prádla je vyrobena z bio bavlny nebo bambusového vlákna, což vyžaduje opravdu šetrné zacházení, pokud nechcete, aby se oblečení brzy srazilo, žmolkovatělo nebo se obarvilo. Většinu dětského prádla je možné prát na 60 stupňů, což je teplota, která zlikviduje téměř všechny mikroorganismy a alergeny. U méně znečištěného oblečení nebo kousků z méně odolného materiálu můžete použít i program na 40 stupňů.

Vyrážka, rudé skvrny, ekzém, seborea... Nejčastější kožní problémy u dětí a co s nimi

6.

Když potřebujete vyčistit a vyprat silně znečištěné prádlo, nemusíte hned sahat po chemických odstraňovačích skvrn, vyzkoušejte jednoduchý postup, který je čistě přírodní: prádlo namočte přes noc do roztoku, který obsahuje 50 % vlažné vody a 50 % octa. Přímo na odolnou skvrnu můžete nasypat lžičku mořské soli a nechat ji 30 minut působit.

7.

Prádlo do pračky vkládejte otočené naruby, aby se chránily vzory a švy, a se zapnutými knoflíčky či patentkami. Pokud perete bryndáky nebo malé ponožky, vložte tyto drobné kousky do síťového sáčku na prádlo, aby se v pračce během praní nebo sušení "neztratily".

8.

Většinu dětského oblečení můžete bez problémů prát na běžný prací cyklus (program pro bavlnu nebo syntetické tkaniny), pokud to ale vaše pračka umožňuje, vždy je lepší zvolit v rámci programu funkci extra máchání (případně pak dodatečně po vyprání tento krátký cyklus spustit samostatně). U kojeneckého prádla nepoužívejte aviváž ani žádná aromatizovaná změkčovadla tkanin.

9.

Po vyprání můžete samozřejmě urychlit proces sušení vložením oblečení do sušičky. Použijte ale kratší program s nižší teplotou, aby se prádlo nesrazilo a příliš nepomačkalo. Pozor, oblečení z merino vlny nebo funkčních materiálů (např. outlast) do sušičky nepatří. Odborníci doporučují po každém sušení z hygienických důvodů vyčistit filtr sušičky.

Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Miminko, Miminko, Jak na to, pokožka, praní, Přípravek, Pračka, Ekzém, Prádlo, Oblečení, Rada, Děťátko, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat