[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
V současné době většina maminek používá plenky jednorázové. Jejich hlavní výhodou jsou snadná manipulace a úspora času, nevýhodou pak vyšší cena a dopad na životní prostředí.
Možná i z tohoto důvodu vzrůstá popularita klasických látkových plen. Věčné téma, která varianta je lepší, by vydalo na samostatný článek. Ať už se rozhodnete jakkoli, dbejte především na zdraví a pohodu miminka (i tu vaši).
O svou zkušenost se podělila paní Olga (33): „Nejsem žádná odpůrkyně jednorázových plen, ale musím uznat, že látkovky mají fakt něco do sebe. Syn díky nim skoro netrpí na opruzeniny a také kyčle má v pořádku. Papírové plenky jsou zase praktičtější, takže je využívám hlavně na cestách.“
Šalamounská odpověď zní: podle potřeby. V praxi to znamená vždy, když má mimčo plenku špinavou nebo mokrou. Počítejte, že za den ji vyměníte přibližně osmkrát.
Přestože se pro finanční úsporu vyplatí nakupovat větší balení v různých akcích, nedělejte si velké zásoby plen v nejmenší velikosti, mohlo by vás překvapit, jakou rychlostí novorozenec vyroste. Také se neděste, pokud se v prvních týdnech objeví na zadečku podráždění, je to normální jev.
I když je pokožka červená a miminko pláče, při správné péči zarudnutí zase brzy zmizí. Pokud však problémy přetrvávají, je vhodné navštívit pediatra. Tření plenky společně se stolicí a močí může způsobit tzv. plenkovou dermatitidu.
Samozřejmostí je proto používání kvalitní dětské kosmetiky na přírodní bázi. Celé tělo můžete potírat slunečnicovým nebo olivovým olejem, na zadeček je vhodná například tzv. Podolská mast s obsahem rybího tuku.
Zadeček ošetřujte po přebalení. Pokud není chladno, nechte dítě chvíli bez plenky, aby pokožka mohla „dýchat“.
Ačkoli se jedná o rutinní činnost, kterou za chvíli zvládne každá nová maminka, není na škodu zopakovat si základní pravidla. Pomocí lehkého kapesníčku nebo mokré žínky očistěte důkladně zadeček (směrem od genitálií dolů) a kožní záhyby.
Pokud je miminko hodně zašpiněné, je vhodné ho omýt pod tekoucí vodou. Posléze ho osušte ručníkem, zdvihněte ho za kotníky a plenku pod něj zasuňte, aby její horní okraje dosahovaly zhruba do pasu, poté ji vepředu přelepte.
Video: Podívejte se, jak tatínek nezvládá přebalování a miminko se tomu směje
Plenka musí držet a nesmí dítěti bránit v pohybu. Pozor si dávejte u chlapečků – penis by měl vždy směřovat dolů, aby moč nevytékala mimo.
Raději zdůrazníme i pravidlo, že během přebalování se od dítěte za žádných okolností nesmíte vzdálit, aby z pultu nepřepadlo! Krémy, náhradní plenky, oblečení a kyblík na špinavé plenky je proto vhodné mít při ruce.
Možná právě řešíte otázku, kde budete svého prcka přebalovat. Vyplatí se investovat do speciální komody, nebo je to zbytečný luxus? Samozřejmě nejprve zvažte své finanční a bytové podmínky.
Do garsonky, kde šetříte každé místo, je vhodnější přebalovací podložka, zatímco ve velkém dětském pokoji se bude vyjímat praktická komoda. V současné době je na trhu k dostání velké množství různých přebalovacích pultíků, podložek a desek, takže si určitě vyberete vhodnou variantu.
Paní Eva (28) radí: „Investice do přebalovací komody se mi vyplatila. Jasně, někdo možná bude argumentovat, že miminko se dá přebalit i na posteli, ale prostě to není tak pohodlné. Postel je ve výšce pasu, takže koho bolí záda, bude trpět. Ale uznávám, že přebalovací podložka na pračce je také řešení.“