Maminka.czZdraví

Víte, jak správně na Priessnitzův zábal? Pomáhá nejen při kašli a bolesti v krku

Simona Procházková 20.  9.  2022
Podzimní sychravé a chladné počasí uhodilo v plné síle a je to tu zase. Věčné rýmičky, kašel, škrábání a bolest v krku, virózy i všudypřítomný covid. Vedle úlevových léků a teplého čaje můžete vyzkoušet také tradiční metodu, a to známý Priessnitzův obklad nebo zábal. K čemu je dobrý, kdy pomůže a jak ho správně připravit? Vysvětlíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Škrábání a bolest v krku, horečka, suchý a dráždivý kašel, angína, bolesti svalů a kloubů. Všechny tyto potíže dokáže zmírnit Priessnitzův obklad. Mezi lidmi občas kolují nejasné informace, jak vlastně takový zábal správně připravit a použít. Takže se v tom pokusíme udělat jasno. O co se vlastně jedná?

VIDEO: Laryngitida: Co všechno jste o ní možná nevěděli?

Priessnitzův obklad (zábal) má jméno podle svého vynálezce Vincenze Priessnitze, který položil počátkem 19. století základy moderní vodoléčby a současného lázeňství. Vedle léčebných účinků vody zdůrazňoval a při své práci využíval také příznivý zdravotní účinek čerstvého vzduchu a pohybu. 

Co je Priessnitzův zábal?

Priessnitzův obklad (zábal) je studený zapařovací obklad, který se přikládá lokálně, nejčastěji na krk, hrudník, dolní končetiny nebo kotníky. Jde o přírodní postup, který zlepšuje prokrvení postiženého místa, a tím zrychluje hojivé procesy v těle.

Jsou prokázány pozitivní a léčebné účinky při léčbě angíny a nachlazení, horečky, laryngitidy, akutních i chronických zánětů horních cest dýchacích a nosních dutin. Ulevuje rovněž při rýmě, dráždivém kašli, bolestech kloubů, svalů a kostí a při revmatických obtížích (můžeme přiložit na rameno, loket apod.). Obklad zmírňuje bolest kloubů, uvolňuje hypertonus svalstva kolem kloubu, také pomáhá při léčbě zánětlivých procesů v kloubních strukturách, šlachách a úponech svalů.

Mami, bolí mě v krku! Jak poznáte angínu? A pomůžou vždy antibiotika?

K čemu je dobrý Priessnitzův obklad?

Studený zapařovací obklad se přikládá na konkrétní postižené místo a jeho cílem je dosáhnout zvýšení prokrvení, čímž dochází ke zrychlení hojivých procesů v těle.

Možná jste nevěděli, že Priessnitzův zábal také zlepšuje cirkulaci krve (například při trombózách), dobře funguje na podkožní hematomy (modřiny) a otoky (pomáhá k rychlejšímu vstřebávání) či na výrony kloubů nebo pohmoždění svalů.

Jak Priessnitzův obklad správně připravit?

Spousta lidí dělá při přípravě zásadní chybu, a totiž tu, že používají na zábal teplou nebo vlažnou vodu. Jak tedy na to správně? Namočte velký látkový kapesník nebo látkovou plenu do studené vody (cca 22 stupňů), vyždímejte ho a hned přiložte na postižené místo, u dětí nejčastěji na krk nebo hrudník. Přes něj dejte igelit (nebo jinou nepromokavou vrstvu) a celé to následně zabalte do dalšího suchého šátku nebo velké bavlněné pleny tak, aby se vše postupně zahřálo a zapařilo.

Malého pacienta nechte v teple s obkladem hodinu a půl až dvě hodiny. Obklad můžete opakovat každé čtyři hodiny, ale pozor, nikdy ho nenechávejte působit přes celou noc.

Je každou chvíli nemocné? Tady je 7 osvědčených tipů, jak na podzim posilovat imunitu dětí

Jak přesně Priessnitzův zábal funguje?

Pod studeným obkladem se v prvních minutách v místě působení sníží teplota a dochází k zúžení cév. Následuje tzv. izotermická fáze, kdy se v průběhu 30 až 40 minut teplota stabilizuje a cévy se rozšiřují. Posledním stupněm je pak lokální přehřátí v místě působení, které se dostavuje během dalších 60 až 80 minut.

Nenechávejte působit přes noc!  Zábal také nepřikládejte na místa infikovaná, špatně se hojící rány, kožní nemoci typu ekzém a podobně. V případě aplikace zábalu u malých dětí je na místě, když vše nejdříve prokonzultujete s ošetřujícím pediatrem.  

Priessnitzův zábal pomáhá při:

 • horečce nad 38 °C
 • bolestech v krku
 • suchém a dráždivém kašli
 • angíně a laryngitidě
 • zánětu průdušek
 • nachlazení
 • růstových bolestech u dětí
 • bolestech kloubů a revmatických obtížích
 • svalové únavě
 • bolestech kosterního svalstva
 • výronu v kloubech končetin
 • svalovém zhmoždění končetin
 • faryngitidě neboli zánětu hltanu
 • podkožním hematomu a otocích.
Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Imunita, Děti a nemoci, Nemoci, Dětské nemoci, Kašel, Bolest, Laryngitida, covid, 19. století, Štáb, Kloub, Viróza, Vincenz Priessnitz, Krk, Hruď, Studený, Priessnitzův zábal, Obklad, Zábal, Zánět průdušek, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat