Maminka.czZdraví

Víte, jak správně na Priessnitzův zábal? Pomáhá nejen při kašli a bolesti v krku

Simona Procházková 20.  9.  2022
Podzimní sychravé a chladné počasí uhodilo v plné síle a je to tu zase. Věčné rýmičky, kašel, škrábání a bolest v krku, virózy i všudypřítomný covid. Vedle úlevových léků a teplého čaje můžete vyzkoušet také tradiční metodu, a to známý Priessnitzův obklad nebo zábal. K čemu je dobrý, kdy pomůže a jak ho správně připravit? Vysvětlíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Škrábání a bolest v krku, horečka, suchý a dráždivý kašel, angína, bolesti svalů a kloubů. Všechny tyto potíže dokáže zmírnit Priessnitzův obklad. Mezi lidmi občas kolují nejasné informace, jak vlastně takový zábal správně připravit a použít. Takže se v tom pokusíme udělat jasno. O co se vlastně jedná?

VIDEO: Laryngitida: Co všechno jste o ní možná nevěděli?

Priessnitzův obklad (zábal) má jméno podle svého vynálezce Vincenze Priessnitze, který položil počátkem 19. století základy moderní vodoléčby a současného lázeňství. Vedle léčebných účinků vody zdůrazňoval a při své práci využíval také příznivý zdravotní účinek čerstvého vzduchu a pohybu. 

Co je Priessnitzův zábal?

Priessnitzův obklad (zábal) je studený zapařovací obklad, který se přikládá lokálně, nejčastěji na krk, hrudník, dolní končetiny nebo kotníky. Jde o přírodní postup, který zlepšuje prokrvení postiženého místa, a tím zrychluje hojivé procesy v těle.

Jsou prokázány pozitivní a léčebné účinky při léčbě angíny a nachlazení, horečky, laryngitidy, akutních i chronických zánětů horních cest dýchacích a nosních dutin. Ulevuje rovněž při rýmě, dráždivém kašli, bolestech kloubů, svalů a kostí a při revmatických obtížích (můžeme přiložit na rameno, loket apod.). Obklad zmírňuje bolest kloubů, uvolňuje hypertonus svalstva kolem kloubu, také pomáhá při léčbě zánětlivých procesů v kloubních strukturách, šlachách a úponech svalů.

Mami, bolí mě v krku! Jak poznáte angínu. A pomůžou vždy antibiotika?

K čemu je dobrý Priessnitzův obklad?

Studený zapařovací obklad se přikládá na konkrétní postižené místo a jeho cílem je dosáhnout zvýšení prokrvení, čímž dochází ke zrychlení hojivých procesů v těle.

Možná jste nevěděli, že Priessnitzův zábal také zlepšuje cirkulaci krve (například při trombózách), dobře funguje na podkožní hematomy (modřiny) a otoky (pomáhá k rychlejšímu vstřebávání) či na výrony kloubů nebo pohmoždění svalů.

Jak Priessnitzův obklad správně připravit?

Spousta lidí dělá při přípravě zásadní chybu, a totiž tu, že používají na zábal teplou nebo vlažnou vodu. Jak tedy na to správně? Namočte velký látkový kapesník nebo látkovou plenu do studené vody (cca 22 stupňů), vyždímejte ho a hned přiložte na postižené místo, u dětí nejčastěji na krk nebo hrudník. Přes něj dejte igelit (nebo jinou nepromokavou vrstvu) a celé to následně zabalte do dalšího suchého šátku nebo velké bavlněné pleny tak, aby se vše postupně zahřálo a zapařilo.

Malého pacienta nechte v teple s obkladem hodinu a půl až dvě hodiny. Obklad můžete opakovat každé čtyři hodiny, ale pozor, nikdy ho nenechávejte působit přes celou noc.

Je každou chvíli nemocné? Tady je 7 osvědčených tipů, jak na podzim posilovat imunitu dětí

Jak přesně Priessnitzův zábal funguje?

Pod studeným obkladem se v prvních minutách v místě působení sníží teplota a dochází k zúžení cév. Následuje tzv. izotermická fáze, kdy se v průběhu 30 až 40 minut teplota stabilizuje a cévy se rozšiřují. Posledním stupněm je pak lokální přehřátí v místě působení, které se dostavuje během dalších 60 až 80 minut.

Nenechávejte působit přes noc!  Zábal také nepřikládejte na místa infikovaná, špatně se hojící rány, kožní nemoci typu ekzém a podobně. V případě aplikace zábalu u malých dětí je na místě, když vše nejdříve prokonzultujete s ošetřujícím pediatrem.  

Priessnitzův zábal pomáhá při:

 • horečce nad 38 °C
 • bolestech v krku
 • suchém a dráždivém kašli
 • angíně a laryngitidě
 • zánětu průdušek
 • nachlazení
 • růstových bolestech u dětí
 • bolestech kloubů a revmatických obtížích
 • svalové únavě
 • bolestech kosterního svalstva
 • výronu v kloubech končetin
 • svalovém zhmoždění končetin
 • faryngitidě neboli zánětu hltanu
 • podkožním hematomu a otocích.
Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Imunita, Děti a nemoci, Nemoci, Dětské nemoci, Kašel, Bolest, Laryngitida, covid, Zábal, Vincenz Priessnitz, Kloub, Obklad, Priessnitzův zábal, Krk, Viróza, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
To nejsou hračky, ale katastrofa! Podívejte se na hororové panenky a další "skvosty", které se nepovedly
Víchová Tereza
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Teď to bude teprve jízda! Tajnůstkář Pokáč představil fanouškům svého druhého syna
Formánková Simona
Porod
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Kojení: Ženy popsaly, co na něm milují a co nenávidí. Podívejte se na 21 snímků a přečtěte si upřímné zpovědi
Formánková Simona
Galerie