Maminka.czDěti

Jak správně vybrat aktovku? Poradili jsme se s fyzioterapeutkou

Reklama 25.  7.  2022
Období prázdnin, které jsou v plném proudu, znamená pro mnohé rodiče také čas, kdy se začínají poohlížet po nové školní výbavě pro své dítko. A pokud máte doma budoucího prvňáčka, je otázka správného výběru aktovky či batohu jistě klíčová.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná pro vás bude překvapením, že vedle kritéria zdravotní nezávadnosti aktovky je pro zdravý vývoj pohybového aparátu dítěte neméně důležité její správné nastavení. Úžasný výběr ergonomických aktovek a batohů, stejně jako návod, jak je správně nastavit, najdete na stránkách české značky BAAGL www.baagl.cz nebo v její značkové prodejně. Co dále při výběru aktovky zohlednit? Ptali jsme se člověka z nejpovolanějších.

Minimální váha a ergonomie především

Nejdůležitějším kritériem, na které bychom se při výběru aktovky měli zaměřit, je podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové z FYZIOkliniky výchozí váha. Ta by se měla v případě prvňáčků pohybovat od 800 do 1200 gramů. „Obratle dětí obsahují růstovou chrupavku, která roste do výšky, a pokud je obratel zatížený tlakem váhy aktovky nebo jakéhokoli jiného břemene, musí chrupavka růst proti odporu, což může způsobit její deformaci. Zároveň u dětí ještě není vytvořený silný svalový aparát,“ vysvětluje Iva Bílková. Zároveň upozorňuje, že na váhu je důležité dbát i při naplnění aktovky – celkově by neměla přesáhnout 15 % hmotnosti dítěte.

Velmi důležitým parametrem jsou dále ergonomicky tvarovaná záda kopírující anatomické zakřivení páteře. Aktovky splňující nejpřísnější ergonomické požadavky disponují certifikátem od ITC - Institutu pro testování a certifikace. Na etiketě bývá rovněž vyobrazena silueta páteře.

Klepněte pro větší obrázek

Popruhy a polstrování pro pohodlné nošení

S ohledem na křehkou konstituci dětí v raném školním věku nesmíme opomíjet ani šířku popruhů, jež musejí být dostatečně široké, aby byla váha aktovky rozložena přes celá záda. Vnitřní strany popruhů by měly být polstrované, z hladkého a jemného materiálu, aby nedocházelo k odřeninám. Nezbytnou součástí by měl být rovněž hrudní pás zajišťující rozložení váhy aktovky na celý trup.

„Aktovka by měla být vybavena širokými a dobře polstrovanými popruhy ve tvaru písmene C nebo S, aby popruh nezasahoval do ramenního kloubu a dítě mohlo při chůzi volně pohybovat rukama. Zároveň by váha měla být posazena i na klíčních kostech, aby popruhy nebyly zařezané do trapézů. Výška batohu by měla být od ramen po pánev,“ radí dále Iva Bílková. Pokud chcete, aby aktovka s dítětem v průběhu školní docházky tzv. rostla, poohlédněte se po takové, která je vybavena posuvným zádovým systémem ERGO ADJUSTABLE SYSTEM.

Praktické vychytávky

Minimálně pro mladší školní děti je vhodné zvolit aktovku s pevnou konstrukcí a zpevněným dnem, aby dokázala sama o sobě stát. A co dalšího by nemělo chybět? Určitě bezpečnostní reflexní prvky, povrchy z nano materiálů, které zabraňují pronikání vlhkosti a snadno se čistí. Osvědčené je rovněž potažení vnitřní strany batohu nepropustnou polyuretanovou vrstvou, použití lehkých materiálů s odvětrávacími lištami, aby se dětem nepotila záda, a vhodné uspořádání vnitřních přihrádek, které umožní umístění nejtěžších věcí těsně k zádům.

Témata: Děti, Prezentace klienta, Reklama
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Žena po porodu upadla do kómatu. Otec pak dceru sám "nakojil". Udělal bych cokoli, říká hrdě
Formánková Simona
Příběhy
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
7 důvodů, proč navštívit Tunisko: Slunce i gastro "jízda" zaručeny. A Čechů si tu váží
Šťastná Eliška
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie