Maminka.czDětské kolo

Jak vybrat kolo pro dítě? Pozornost věnujte hlavně správné velikosti

Simona Procházková 12.  3.  2021
Nejdůležitějšími kritérii, kterými byste se měli řídit při nákupu dětského kola, jsou velikost, celková hmotnost, materiál a konstrukce rámu a snadná a pohodlná ovladatelnost. Co všechno potřebujete vědět a jak neuděláte při výběru chybu? Odborníci poradí.

Odpověď na otázku, jak koupit to správné kolo, které bude dítěti maximálně vyhovovat a „sedne mu“, je poměrně jednoduchá: Vybírejte podle velikosti a úrovně dovedností. Dětská kola se totiž standardně vyrábějí ve čtyřech velikostech a každá z nich disponuje potřebnými komponenty, které dítěti umožní osvojit si novou dovednost co nejpřirozenějším způsobem. Současná situace osobnímu výběru kola příliš nenahrává. Přesto vám poradíme, jak jej vybrat, aby jízda byla radostí a příjemným zážitkem, i když se třeba rozhodujete pro nákup po internetu. 

Nekupujte větší kolo!

Nikdy nepořizujte větší kolo s tím, že potomek do něj časem doroste. Parametry se vždy musí individuálně přizpůsobit věku a schopnostem malého jezdce. „Rodiče nejčastěji chybují v tom, že dítěti vyberou příliš velké kolo, aby mu co nejdéle vydrželo. Vydrží, ale radost z jízdy se mnohdy nedostaví, případně se změní v odpor. A není se čemu divit, komu by se chtělo bojovat s nadměrným a těžkým bicyklem? Dítě musí naopak při jízdě s kolem splynout, proto musí být pohodlné a snadno ovladatelné,“ říká Karel Studnička ze Ski a Bike Centra Radotín.

Tipy, jak naučit dítě jezdit na kole. Pomůže odrážedlo a tříkolka

Správnou velikost zjistíte testem

Aby dítě bylo schopné kolo pohodlně ovládat, musí mu být akorát. „Ideální velikost zjistíte snadno, a to tak, že necháte dítě postavit se obkročmo přes horní rámovou trubku. Mezi ní a rozkrokem musí zůstat alespoň na pěst místo. Je-li to méně, kolo je pro dítě velké a naopak,“ vysvětluje Kateřina Princová, odbornice na dětskou cyklistiku ze specializovaného obchodu Skibi Kids.

Důležitá je také vzdálenost od sedla k řídítkům. Malý jezdec by měl být schopen při sezení v sedle bez problémů uchopit řídítka. Výšku sedla nastavte tak, aby dítě dosáhlo nohama na zem.

Kdy je čas na první kolo?

Dobrým tréninkem na jízdu na kole jsou odrážedla, na kterých mohou děti jezdit a procvičovat balanc a stabilitu zhruba od dvou let. Ta správná doba, kdy můžete potomka „přesadit“ z odrážedla na kolo, nastává mezi třetím a čtvrtým rokem. Kola pro nejmenší jezdce bývají obvykle vybavena odnímatelnými balančními postranními kolečky. Ideální ale je, když se dítě naučí na odrážedle a pak rovnou usedne na větší kolo bez koleček.

Jak vybrat dětskou helmu na kolo. Musí pohodlně sedět a být lehká

Nejmenší kola jsou dvanáctky

Velikost dětských kol je udávána v palcích. Ta nejmenší jsou tzv. dvanáctky, dále se vyrábějí šestnáctky, dvacítky a čtyřiadvacítky. Číslo udává průměr ráfků pneumatik v palcích. Pokud bude i dvanáctka pro vaše dítě ještě velká, počkejte a vyberte mu prozatím odrážedlo, na němž po odrazu jede a musí udržovat rovnováhu. Zároveň se naučí zatáčet a odhadovat vzdálenost.

Na kolech 12 a 16 se brzdí zpětným záběrem pedálů, i když obvykle mají i přední pákovou brzdu. Dětská kola ve velikosti 20 již mají přední i zadní pákovou brzdu a volnoběh. Malí cyklisté se na nich učí brzdit a správně dávkovat brzdnou sílu. Dětem, které již zvládají cyklistické základy, můžete pořídit ‚dvacítku' se zadním měničem převodů a pomalu ho zasvěcovat do tajů řazení. Velikost 20 je také první, u níž najdete modely s přední odpruženou vidlicí, což usnadní první pokusy o jízdu v náročnějším a nezpevněném terénu. Poslední velikostí dětských kol je 24 (juniorská kola), která nabízí již prakticky stejné vybavení jako kola pro dospělé (kromě přehazovačky a odpružené vidlice také tzv. přesmykač, takže se dítě naučí kombinovat přední a zadní převod).

Jak vybrat dětskou cyklosedačku? Je vhodnější zadní, nebo přední?

Pět chytrých rad, na co se zaměřit při nákupu dětského kola

  • nekupujte nápadně levný výrobek, u kterého se dřív nebo později ukáže, na čem výrobce ušetřil
  • sledujte, jak propracovaný a z jakého materiálu je rám kola a jaká je kvalita jeho zpracování
  • zajímejte se, jakými komponenty je kolo vybaveno (brzdy, sedlo, světla a odrazky, zvonek, košík, úchyt na láhev…)
  • celková hmotnost kola pro děti by měla být co nejnižší
  • u pákových brzd vyzkoušejte brzdové páky, aby byly dobře ergonomicky tvarované a padly do dětské ruky, aby brzdu dítě pohodlně „umáčklo“

Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo?

Vybíráme dětskou cyklosedačku: Na co si dát pozor?
10 zásad pro plánování cyklovýletů s dětmi
Sportu zdar! Jak vyzrát na vlastní lenost? Zapojte děti i krokoměr
Témata: Rodina, Děti, Praktické rady, Sport, Pohyb, Dětské kolo, Celková hmotnost, Rám, Kateřina Princová, Konstrukce, Kolo, Správná velikost, Internet, Velikost, Karel Studnička, Brzda, Skibi Kids
Mohlo by vás zajímat
Matka spatřila ducha dítěte u syna v postýlce. Co to ve skutečnosti bylo?
kog
Vaše příběhy
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Cítí se být mužem, ale porodil dítě. Transgender pár ukázal odvážné porodní fotky!
redakce
Porod
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod