Maminka.czPrázdniny

14 rad, jak vybrat dobře letní tábor. Rozhodujte se podle zájmů dítěte, pohledy napište předem

Málokdo ze zaměstnaných rodičů si může dovolit strávit se svými dětmi celé prázdniny. Tábory představují řešení, jak dětem zajistit během léta dohled, péči i zábavu. Důležité ale je vybrat ten správný. Přinášíme praktické rady, jak na to.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Vůbec není ostuda, když si jako rodič přiznáte, že tábor je pro vás východisko, jak pokrýt volné prázdninové dny a nenechat dítě samotné doma napospas televizní obrazovce a internetu. Zkrátka není tolik dnů dovolené, aby pokryly celé prázdniny, a prarodiče nejsou stále k dispozici. Ale v žádném případě není třeba brát tábor jako nouzové řešení. Vyberete-li ho dobře, vrátí se vám děti nejen nadšené z nových zážitků a kamarádů, ale i mnohem samostatnější,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí a s organizováním táborů má letité zkušenosti.

VIDEO: Pět tipů jak a co sbalit dítěti na tábor

Právě z nich vycházela, když sestavovala následující seznam rad, které vám pomůžou vybrat tábor, na nějž budou děti rády vzpomínat.

Vybírejte společně 

Tábor pečlivě vybírejte společně s dítětem. Soustřeďte se na jeho zájmy i zaměření tábora. Například je dobré zkontrolovat si téma celotáborové hry pro daný běh, aby korespondovalo nejen se zájmy dítěte, ale i s vaší výchovou.

Jak poznáte dobrou úroveň?

Ledacos o kvalitě tábora napoví doba jeho existence i dlouhodobá účast jeho pořadatelů. Samozřejmě osvědčeným měřítkem jsou reference a také doporučení od kamarádů.

Je dítě skutečně zralé?

Dobře zvažte, zda je tábor pro dítě vhodný vzhledem k jeho věku a vyspělosti. Většina se zaměřuje na děti po první třídě, které už umí číst a psát a plně si užijí táborové hry. Speciální organizace se zase zaměřují na tábory pro předškoláky, jimž zcela přizpůsobí program, ubytování, stravování a většinou i délku pobytu (7–10 dní).

Kam s dětmi o prázdninách? Řešením jsou příměstské tábory. Kde hledat a který vybrat?

S kamarádem nebo sourozencem

U předškolních dětí doporučuje Štěpánka Štrougalová účast se „známými lidmi“. Pokud třeba dítě chodí celoročně na zpívání, na plavání, na kurz keramiky, poptejte se, zda tato organizace nepořádá nějaké tábory. Jestliže dítě zná lektora, hned se mu jede na tábor radostněji. Ideální je, jede-li dítě na tábor se sourozencem nebo s kamarádem.

"Vyberete-li tábor dobře, vrátí se vám děti nejen nadšené z nových zážitků a kamarádů, ale i mnohem samostatnější,“ říká Štěpánka Štrougalová.

Zvládne více nocí bez rodičů?

Pokud zjistíte, že dítě trápí fakt, že bude nocovat mimo domov, zvolte raději příměstský tábor, kdy děti spí doma a přes den docházejí na aktivity. Pokud dítě jede na klasický tábor, můžete mu pomoct třeba tím, že ho předtím necháte častěji přespat u kamaráda, u babičky…

Vyprávějte si s dětmi

Důležité je si o životě na táboře vyprávět. Dítě rádo uslyší vaše zkušenosti a vtipné zážitky. Ty můžete ještě doplnit čtením podobně zaměřené knížky. Zkrátka udělejte maximum pro to, aby se dítě opravdu těšilo.

Zjistěte si, co děti čeká

Většina organizátorů táborů dává na internet fotografie z dřívějších ročníků – určitě je dítěti ukažte, aby se seznámilo s místem, kam pojede, a aspoň přibližně vědělo, co může očekávat.

Jak napsat pohled dětem na letní tábor? Tady máte pár šikovných tipů

Překvapení na cestu

„Loučení usnadní poctivě zabalený balíček, který dítěti věnujete před nástupem do vlaku či autobusu a který si smí rozbalit až po odjezdu. Může tam mít malou hračku, novou baterku, pár bonbonků… Zkrátka něco, co mu udělá radost a rozptýlí případné smutnění po vašem rozloučení,“ dělí se o svou dobrou zkušenost Štěpánka Štrougalová.

Pozdravy napište v předstihu

Napište potomkovi pohled s časovou rezervou, tedy ještě před odjezdem na tábor, aby na něj čekal hned ten den, kdy přijede.

Neslibujte nemožné

Neslibujte dítěti, že pro něj na tábor přijedete, když se mu tam nebude líbit. A kdybyste přece jenom měli nějaké poplašné zprávy přímo od něj, spojte se nejprve s vedoucím a porovnejte jeho informace se zprávami od dítěte.

Pokud se opravdu potřebujete ujistit, že je vše v pořádku, využijte tzv. návštěvy na tajno, kterou řada táborů nabízí. Tajná mise, kdy dítě o vaší přítomnosti neví, vás určitě uklidní. Ale rozhodně nevyhledávejte setkání s potomkem – opětovné loučení by mohlo přinést jen další neplechu.

Bez plyšáka ani krok

Nezapomeňte přibalit dětem oblíbenou hračku. Vždy se velmi hodí při usínání, ale i v průběhu dne, když je třeba dítě utěšit kvůli malé bolístce nebo rozptýlit, když se mu stýská.

VIDEO: Must have na dětské tábory: Na co nezapomenout při balení?

Pomoc stále nablízku

Pokud posíláte na tábor mladší děti, ověřte si, že budou ubytovány v pokojích, kde v těsné blízkosti nebo přímo s nimi na pokoji spí někdo z dospělých. U malých dětí je obvyklé, že se v noci vzbudí, nevědí, kde jsou, a je zapotřebí, aby jim okamžitě někdo pomohl se zorientovat, dojít na toaletu nebo je prostě jenom pohladil.

Mobil nechte doma

Při pobytu na táboře se zvláště u malých dětí musí se steskem počítat, ale určitě to není argument pro to, aby si předškoláci nebo děti na prvním stupni brali mobily na tábor. Pokud zůstane mobil doma, pomůže to hlavně rodičům. Může se totiž stát, že dítě si prožije svých pár minut smutnění, zavolá vám, bude plakat do telefonu, ale pak si půjde radostně hrát. Jenže to vy už nebudete vědět, zato se budete několik dnů trápit. 

Nejdřív zkuste příměstský tábor

Pokud si nejste jisti, že vaše dítě zvládne týdenní pobyt bez vás, můžete nejprve vyzkoušet příměstské tábory. Ty bývají většinou tematicky zaměřeny, takže si můžete zvolit takový typ, který odpovídá zájmům vašeho dítěte.

Pokud máte doma malého sportovce, můžete zvolit sportovní tábor nebo specializované tábory například se zaměřením na plavání nebo cyklistické, gymnastické tábory či ty s výukou jízdy na kolečkových bruslích. Malí vědátoři zase ocení tábory se zaměřením na poznávání a objevování. 

 

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Děti, Školák, Praktické rady, Kam s dětmi, Rodiče, Maminka cestuje, Prázdniny, Léto s dětmi, léto, Zpívání, Kolečko, Loučeň, Nový zážitek, Monkey's Gym, Zralost, Sportkids, Zaměstnaný rodič, Klasický tábor, Organizování, ZOO Praha, Mobilní telefon, Štěpánka Štrougalová, Tábor, Reference, Celé prázdniny