Maminka.czPo porodu

Jak srovnat menstruační cyklus po porodu? Zkuste mátu, heřmánek nebo mateří kašičku

Simona Procházková 12.  8.  2023
V poporodním období mohou novopečenou maminku zaskočit nejrůznější obtíže. Problémy s menstruačním cyklem patří k těm nejčastějším. Kdy vlastně očekávat návrat menstruace? A co dělat, když se kvůli hormonům či stresu nechce menstruační cyklus vrátit do běžného režimu, případně je extrémně bolestivý?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těhotenství, porod a období po porodu jsou pro ženské tělo extrémně náročné. Prochází totiž doslova hormonální bouří, také ale mnohdy velkým stresem a vyčerpáním. Řada maminek zažívá poporodní úzkosti, padají jim vlasy, po porodu trpí nedostatkem železa (anémií neboli chudokrevností), rozjíždí se laktace a kojení může být rovněž velmi vyčerpávající. To všechno může mít vliv na návrat menstruačního cyklu zpět k normálu.

VIDEO: Nejčastější potíže u kojení a rady laktační poradkyně

Nenechte se zaskočit, regenerace organismu po těhotenství a porodu může zkrátka pár měsíců trvat. Pokud vás trápí bolesti nebo nepříjemné potíže, je samozřejmě na místě konzultovat svůj stav s ošetřujícím lékařem, pomoct vám ale může rovněž příroda. Vždyť jak říká klasik: „Není na světě bylina, která by na něco nebyla.“ Čtěte dál, dozvíte se třeba, které rostlině staří Egypťané přezdívali „květina boha Slunce“ nebo čím vám může být prospěšná včelí mateří kašička.

První menses po porodu? Klidně v šestinedělí nebo až za pár měsíců

U maminek po porodu dochází ke koktejlu hormonálních změn, které ovlivňují menstruační cyklus. „Pokud žena nekojí, obvykle se jí první menstruace dostaví přibližně v horizontu 6 až 8 týdnů po porodu. Přestože u kojících žen to může být obdobné, je zde vlivem působení hormonu prolaktinu velká pravděpodobnost, že se jim návrat cyklu do normálu kvůli kojení odsune,“ říká gynekolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. „Některé ženy tedy volně přejdou z šestinedělí rovnou do menstruace, jiné si na ni počkají klidně i rok. V době po porodu se cyklus urovnává, menstruace se může dostavovat nepravidelně a v různé intenzitě. Také menstruační bolesti nebo pocity před menstruací mohou být jiné, než byla žena zvyklá,“ upozorňuje lékař.

Máte pocit, že byste ráda návrat cyklu do normálu podpořila přirozenou cestou? Pak se zkuste poohlédnout po vhodných vitaminech a bylinkách, které vám pomohou rozladěné hormony opět naladit.

Niacin pomáhá s únavou a cirkulací krve. Najdete ho v rybách nebo čočce 

Niacin, známý také jako vitamin B3, je přirozeně obsažen v celém spektru potravin od drůbeže a ryb přes otruby, čočku, celozrnný chléb po droždí. Jeho nedostatek v těle je poměrně vzácný, pokud člověk vyznává zásady pestrého stravování. Nedostatek se může projevit poruchami paměti, únavou, bolestmi hlavy nebo depresemi. V oblasti hormonální nerovnováhy po porodu se jeví jako účinný pomocník – přispívá totiž k normální činnosti nervové soustavy a snižuje míru vyčerpání, které je v tomto období tak typické. Podporuje také správnou cirkulaci krve, což může napomoct zmírnění nepohodlí spojeného s menstruací.

Mateří kašička pro hormonální rovnováhu

Včelí mateří kašička, hodnotná substance produkovaná včelami, má štiplavou chuť, specifickou vůni a její barva má žlutý odstín. Jedná se o produkt hltanových žláz mladých včel, kterým bývají krmeny larvy a také včelí královna. Jedná se o velmi výživnou látku obsahující bílkoviny, železo, draslík, mangan, vitaminy C, A a skupiny B, aminokyseliny a enzymy. Její blahodárné účinky na hormonální nerovnováhu potvrzují i nejrůznější studie.

„Včelí mateří kašička je plná prospěšných látek, předpokládá se také, že má estrogenní účinky. Díky tomu je výborným pomocníkem ženám, které trápí hormonální nerovnováha a které chtějí podpořit zdravý cyklus,“ potvrzuje MUDr. Turčan. „Ideální formou přijímání mateří kašičky je forma 2 kapslí typu Sarapis Plus denně, které pokrývají dostatečnou dávku. Navíc v sobě kombinují například i včelí pyl, šalvěj, vitaminy C, D3, E a K a zinek,“ dodává lékař.

Menstruace po porodu. Co od ní čekat a jak se může změnit? Tohle vás asi překvapí!

Heřmánek, "květina boha Slunce", uleví od bolestí

Tahle známá léčivá rostlinka roste na polích a loukách. O heřmánku se říká, že je všelékem – působí totiž při bolestech žaludku, nadýmání, vyrážkách, nespavosti, nervozitě a také dezinfikuje. Podle známé bylinkářky Marie Treben považovali již staří Egypťané heřmánek za květinu boha Slunce a používali ho proti horečce. Heřmánkový olej se pak užíval ve starověku například při neuralgii a lupání v končetinách.

Mimo to je nenahraditelný také při poruchách menstruačního cyklu, uvolňuje městnání krve a podporuje pravidelnost měsíčního krvácení. Zároveň ulevuje od menstruačních bolestí. Heřmánek je možné užívat ve formě čajů, bylinných tinktur, oleje, masti nebo třeba obkladů.

Vitaminy B podpoří psychiku a srovnají hormony

Vitaminy skupiny B hrají klíčovou roli v regulaci hormonů a jsou nezbytné pro správný průběh menstruačního cyklu. Vitamin B1 má nezastupitelnou roli, pokud jde o mírnění podrážděnosti a výkyvy nálad, které souvisí s hormonální dysbalancí. Tento vitamin totiž přispívá ke správné činnosti nervové soustavy a napomáhá psychické odolnosti. Najdeme ho například v luštěninách nebo pivu. Vitamin B6, známý jako pyridoxin, zmírňuje bolesti a křeče, které se během menstruace vyskytují. Také přispívá k regulaci hormonální aktivity.

Doplnit ho můžete konzumací vnitřností nebo ořechů. Vitamin B12 neboli kobalamin hraje důležitou roli při snižování únavy a přispívá také k tvorbě červených krvinek. Rovněž napomáhá zpravidelnit menstruační cyklus. Najdete ho třeba v mořských plodech, vejcích nebo sýrech. Také je možné vitaminy B užívat ve formě kapslí nebo tablet. 

Máta tiší menstruační bolesti, zkuste ji syrovou

Máta peprná, sytě zelená rostlinka známá pro své osvěžující aroma a uklidňující účinky, byla ceněna už ve starém Egyptě. Obsahuje široké spektrum vitaminů, ale také flavonoidy, železo, vápník, biotin nebo kyselinu listovou, a umí tak ulevit při mnoha obtížích. Posiluje činnost jater a slinivky, zmírňuje nadýmání a nechutenství, kloktání a mátové výplachy zase pomáhají při bolestech zubů a dásní.

Jelikož dovede tišit bolest a ulevuje svalstvu, je ideálním pomocníkem při menstruačních křečích. Může být užívána za syrova – do salátů či studených dezertů, ve formě čaje nebo třeba esenciálního oleje v rámci aromaterapie. Jen pozor, máta stejně jako šalvěj snižuje laktaci.

Témata: Zdraví, Porod, Po porodu, Šestinedělí, Kojení, Zdraví žen, Bolest, Menstruace, Bolesti břicha, Bylinky pro ženy, Slunce, Hormon, Mateří kašička, Máta, Lékař, Pavel Turčan, Stres, Nia, Menstruační cyklus, Zdraví na Heureka.cz