Jak to bude od prvního září fungovat ve školách? Tady máte kompletní přehled covidových opatření

Jak to bude od prvního září fungovat ve školách? Tady máte kompletní přehled covidových opatření

Kdy se budou děti povinně testovat na covid? A co bude s těmi, které rodiče otestovat nenechají? Bude výuka probíhat v rouškách? A jak to bude fungovat v jídelně nebo družině? Budou se moci všichni účastnit hudební výchovy a tělocviku?Přinášíme přehledný souhrn aktuálně platných opatření pro školáky.

Pozítří se děti vrátí do lavic a všichni si samozřejmě přejeme, aby v nich vydržely pokud možno déle než do října. Jaká pravidla budou se začátkem nového školného roku platit pro žáky a studenty? Na co se musí připravit děti v mateřských, na základních a středních školách? 

Ministerstva školství a zdravotnictví ustanovila jednotné zásady, podle kterých by měly od začátku září fungovat jednotlivé stupně školských a vzdělávacích zařízení. Co tedy školáky s nástupem do lavic čeká?

  • Žáci základních škol a studenti středních škol a středních odborných učilišť budou na začátku školního roku otestováni na covid antigenními testy (případně PCR testy, pokud si je škola zajistí na vlastní náklady), a to rovnou třikrát. Konkrétně hned 1. září, druhé kolo testování proběhne 6. září a třetí pak 9. září.
  • Pro žáky prvních tříd, kteří jdou prvního září do školy vůbec poprvé, byla udělena výjimka a otestováni budou ve svých třídách až 2. září, aby jejich „první školní den“ proběhl v rámci možností co nejklidněji a nejpohodověji.
  • Školy by měly v maximálním možném rozsahu dodržovat homogenitu skupin a omezit slučování tříd a skupin dětí, například v družinách a školních klubech, eliminovat střídání učeben a sdílení učebnic a pomůcek.
  • Školy by měly zřídit speciální prostor nebo místo pro případnou dočasnou izolaci nakaženého nebo jedince, u nějž se během vyučování objeví příznaky nemoci, ať už pedagoga nebo žáka či studenta, do doby, než odejde domů nebo si jej převezme zákonný zástupce

Základní a střední školy:

  • Výuka bude probíhat bez roušek, roušky zůstanou povinné jen na chodbách (výjimku mají děti s mentálním postižením nebo závažným zdravotním důvodem, který musí potvrdit lékař).
  • Pokud zákonní zástupci odmítnou své dítě otestovat, bude muset ve třídě nosit roušku a nesmí rovněž zpívat nebo cvičit uvnitř. Ale pozor, jen prvních deset dní, toto nařízení totiž vyprší s koncem testování, tedy 10. září.
  • Pokud rodiče odmítnou povinnou ochranu nosu a úst u svého dítěte, to bude muset zůstat po tuto dobu doma, škola ovšem není povinna poskytovat a zajišťovat v tomto případě distanční výuku.
  • Žáci jednotlivých tříd se mohou potkávat, i když se to spíše nedoporučuje.
  • Pokud to počasí dovolí, tělesná výchova by se měla odehrávat prioritně na venkovních sportovištích.
  • Školám se nedoporučuje pořádat hromadné akce (divadelní představení, besedy, koncerty…), měly by zároveň výrazně omezit pohyb cizích lidí po budově.
  • Měl by být kontrolován a regulován počet strávníků ve školní jídelně.
  • Škola je povinna zajistit pro všechny vhodné podmínky pro osobní a provozní hygienu. Děti a zaměstnanci musí mít k dispozici tekoucí pitnou a teplou vodu, tekuté mýdlo v dávkovači, dezinfekci a nejlépe ručníky na jedno použití.

Mateřské školy:

  • Pro předškoláky v mateřinkách neplatí povinnost antigenního testování na začátku školního roku.
  • Mateřské školy nemají uloženou povinnost kontrolovat zdravotní stav každého dítěte, budou ale dohlížet, aby se v kolektivu nevyskytovaly děti s příznaky infekčního či respiračního onemocnění.
  • Pokud konkrétní dítě vykazuje jakékoli příznaky nemoci již ráno při příchodu do školky, může být ihned odesláno domů.

Jak to bude s karanténou  ve školách?

  • První dvě kola školního testování budou z pohledu případného uvalování karantény jednoduchá: před 1. zářím totiž spolu žáci nebudou trávit čas ve třídě a druhý termín testů, 6. září, připadá na pondělí. Komu tedy v těchto dvou termínech vyjde případně test pozitivně, bude odeslán na potvrzovací PCR test, zbytek třídy se nadále učí bez přerušení.
  • Při třetím termínu testů, tedy 9. září, se už ale bere v potaz tzv. pravidlo dvou dnů. Do karantény zamíří tedy všichni žáci a studenti, kteří s nakaženým přišli v posledních dvou dnech do kontaktu. Jakmile se nákaza potvrdí PCR testem, musí se nechat otestovat také všichni ostatní spolužáci ze třídy. V opačném případě se všichni vrací k výuce.

Určitě si přečtěte

Články z jiných titulů