Maminka.czZdraví

Jak u kojenců vybudovat odolnou imunitu?

, Časopis Maminka
31. 10. 2014
Jak u kojenců vybudovat odolnou imunitu?
Dítě, které nestůně, bezstarostně prospívá a nic ho netrápí? To je sen každé mámy! Pravda však bývá někde jinde. Přesto nemusíte čekat se založenýma rukama, který bacil si vaše malé zase najde... Máte totiž spoustu možností, jak vybudovat odolný imunitní systém svého kojence pro celý jeho život!

Imunita vašeho miminka má, laicky řečeno, dvě části. Tou první je imunita vrozená, tou druhou imunita získaná. Co stojí za to o nich vědět? Třeba to, že vrozená imunita se miminku vyvíjí během pobytu v mámině bříšku, kdy už od 22. týdne dochází skrze placentu k přenosu důležitých protilátek (tzv. IgG). A právě tahle imunita bude v boji s nemocí stát vždycky v první řadě a bojovat za zdraví vašeho miminka tak nějak automaticky (pokud je tedy všechno v pořádku).

Vždycky však svede jen ten základní boj, v němž potřebuje pomoc imunity získané. Když ta není rozvinutá dostatečně, přichází rýma za rýmou, kašel střídá kašel a virózy si u vás podávají dveře. Než smutně pokýváte hlavou, musíte vstřebat i následující informaci: Všechny rýmy a virózy jsou pro vaše dítě přesně tím zlem, které je k něčemu dobré, protože tělo pracuje na základě tzv. imunitní paměti.

Prodělané nemoci si pamatuje a příště je proti nim odolnější. S touto pamětí pracuje i systém očkování, které tělu pomáhá zapamatovat si vir, a když se s tímto nepřítelem vaše miminko potom skutečně setká, je na něj jeho organismus připravený. Samozřejmě ne vždycky je to taková idylka, a proto musíte získanou imunitu posilovat!

Vlastně na ní nevědomky pracujete už od narození mateřské mléko k přenosu tzv. protilátek IgA, ale ty už nekolují krevním systémem, usidlují se „pouze“ v trávicím traktu. V něm nicméně sídlí více než 70 % imunitního systému. Ale než vám z kojence vyroste batole a z batolete předškolák, můžete toho pro jeho obranyschopnost udělat ještě mnohem více. Imunitní systém totiž roste nejrychleji do tří let věku... Čím byste měla začít? 

1. Vím, co jíš! 

Už jsme zmínili, že mateřské mléko dětem předává vzácné protilátky IgA, ale kromě toho je zdrojem důležitých prebiotik. A skvělé je, že se nemusíte trápit, ani když se vám kojení nezdařilo. Podobné poklady samozřejmě dokážou nabídnout také umělá kojenecká mléka, a i proto se doporučuje nejen kojit tak dlouho, jak je to jen možné, ale mnozí odborníci přes výživu a pediatři trvají na tom, že kojenecké, a posléze batolecí umělé mléko je pro děti a jejich imunitu mnohem vhodnější než mléko kravské.

Je v nich totiž to, co v kravském mléku skutečně nenajdete. Když potom v druhém půlroce přidáte příkrmy, hlídejte jejich kvalitu (ne všechny značky jsou ideální a pouhá „poživatelnost“ zkrátka nestačí) a snažte se miminko postupně učit co nejpestřejší stravě. Proč? Každý druh zeleniny či ovoce obsahuje trochu jiné složení vitaminů a hlavně minerálních látek, jež jsou pro budování imunity nezbytné. Dokonce v nich opět najdete potřebná prebiotika. A kromě toho, co svou malou ratolest naučíte jíst v kojeneckém a batolecím věku, to bude jíst s oblibou po celý život, takže volbou prvních příkrmů můžete ovlivnit jeho budoucí zdraví!

Později, s přídavkem mléčných produktů (jogurt, tvaroh), zase dítěti dodáte tzv. probiotika, bakterie, jež jsou pro tělo přirozené, protože jsou součástí střevní mikroflóry. A jestliže nakonec zvládnete zařadit do jídelníčku kvalitní maso včetně ryb, stejně jako rozmanité spektrum příloh, bude mít vaše dítě opravdu dobrý základ pro imunitu. Co tu máme dál? 

Probiotika – klíč ke zdraví dítěte

2. Pobyt na čerstvém vzduchu 

Přestože je ještě v kočárku nebo sotva leze, berte miminko ven co nečastěji. Zkuste to alespoň na dvě hodiny denně a nevymlouvejte se na počasí. Nepřízně děti v pohodě snesou, potíže máme vinou své pohodlnosti spíše my, dospělí. A je to. Dítěti se totiž na čerstvém vzduchu dobře dýchá, když už leze a chodí, pohyb posílí jeho pohybový aparát, vyvíjí se mu svalstvo...

A jediné, na co musíte dohlédnout, je správně ho obléknout. Ani moc (potilo by se a bylo náchylnější), ani málo (aby vám skutečně zbytečně nenastydlo). Volte více tenkých, klidně funkčních vrstev prádla, a podle potřeby přidávejte nebo sundávejte. Jinak se ale nemusíte bát žádné rýmy nebo kašle. Děti pohyb venku prostě přirozeně otuží. A když už jsme u toho otužování, v tomto směru můžete udělat i víc… 

3. Otužováním vpřed!

Můžete být v klidu, nebudeme vás nutit koupat miminko ve studené vodě. Otužování je o něčem jiném. O tom, že budete svou ratolest vystavovat různému prostředí, společnosti různých lidí, protože to všechno znamená jiné bakterie, bacily, proti nimž se v kojeneckém věku stane nejsnáze imunním. Za doporučení pak stojí chození do solné jeskyně, kurzy plavání pro kojence, ale dokonce i saunování.

Pro tak malá miminka samozřejmě nepřipadá v úvahu klasická sauna, přestože Finové prý své drobečky brávali do sauny, jakmile jim po porodu odpadl pupečník. Vy nicméně opravdu trochu počkejte, všechno prodiskutujte s pediatrem, a pamatujte si, že klasická sauna je vhodná až od předškolního věku. 

Imunita našich nejmenších

4. Hygiena především? 

Dalším vaším mateřským úkolem, co se imunity týče, je nepřehánět to s úklidem. Ano, čtete dobře! Přílišná snaha uklízet vašemu dítěti škodí hned v několika směrech. Pokud používáte jeden chemický prostředek na vanu, další na podlahu, třetí na zrcadlo, další na čalounění a ještě jeden či dva si schováváte pro univerzální účely, „dopřáváte“ svému malému jen jeden škodlivý výpar za druhým.

Výsledek? V lepším případě alergie, v horším třeba i poničené dýchací cesty, poleptané sliznice... Když už potřebujete uklízet, volte přírodní produkty. Nevěřila byste, jak skvěle si s bakteriemi, ale třeba i vodním kamenem poradí ocet. Nebo co všechno vyčistí obyčejná soda, kyselina citronová... Nicméně i s takovým úklidem raději zvolna.

Přehnaně čisté, takřka sterilní prostředí nedovolí dítěti přijít do styku s běžnými bakteriemi, a když je pak potká jinde, hned s ním zamávají. Snadno také dochází k rozvoji autoimunitních onemocnění (alergie a astma jsou nejčastější), protože imunitní systém v tom super čistém domově vytváří protilátky proti vlastnímu tělu, když nemá nepřítele zvnějšku. 

5. Matka příroda 

Jestliže chcete v exponovaném období, jakým je stávající podzim, udělat ještě více, ptejte se moudré přírody. Kojenec sice nemůže třeba echinaceu nebo hlívu ústřičnou, jež na posílení imunity s oblibou používáme my dospělí (pro děti jsou vhodné až od 2–2,5 let, od jednoho roku je k mání jen sirup s obsahem betaglukanů, což jsou výtažky z hlívy ústřičné), ale jsou tu nejrůznější bylinkové čaje: s bezem, lípou, maliníkem, jahodníkem, šípkový... Určitě se poptejte v lékárně, jimi nemůžete vůbec nic zkazit, ba naopak. 

6. Úsměv od ucha k uchu 

Poslední, ale neméně důležitý „lék na všechno“ včetně slabé imunity je smích, dobrá nálada, spokojenost, pocit bezpečí, jistoty a dobrého zázemí. Potvrzují to výzkumy prováděné poměrně novým lékařským oborem, tzv. psychoneuroimunologií, která si stojí za tím, že čím lépe je miminku (i dospělému) na duši, tím lépe je mu i na těle.

Při smíchu se navíc zvedá hladina protilátek posilujících imunitní systém v krvi. Život vašeho miminka tedy musí být v rovnováze po stránce stravy, pohybu, emocí i nezbytného odpočinku. 

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Děti, Kojenec, Batole, Jak, Dobrá nálada, IgA, Lékařský obor, Chemický prostředek, Sauna, Jeskyně, Dobrý základ, Soda, Dobré zázemí, Nový lék, Život váš, Přírodní produkt, Mléčný produkt, Sterilní prostředí, Kvalitní maso, Autoimunitní onemocnění, Saunování

Mohlo by vás zajímat
Košilové šaty letos musíte mít! 44 skvělých tipů najdete v naší velké galerii.
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Špatné počasí neexistuje! Nechte se inspirovat u Skandinávců a vyžeňte děti ven
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Nesnesitelná batolata: Proč se naštvou, i když je po jejich?
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné