Maminka.czPředškolák

Jak u nás jedí předškoláci?

, Časopis Maminka
12. 11. 2009
Jak u nás jedí předškoláci?
Myslíte si, že krmíte správně své ratolesti? Nenechte se mýlit. Mnohé děti by totiž potřebovaly svůj jídelníček upravit.

V loňském roce provedli MUDr. Petr Tláskal, primář dětské polikliniky FN Motol a předseda Společnosti pro výživu, ve spolupráci s profesorkou Hanou Hrstkovou, přednostkou 1. dětské interní kliniky Fakultní nemocnice v Brně, průzkum výživových zvyklostí dětí předškolního a školního věku. Jeho výsledky mohou pomoci rodičům upravit jídelníčky a životosprávu dětí, jsou ale jistě zajímavé pro všechny, kdo se výživou dětí zabývají.

* Pane primáři, můžete nám říci, jaké byly cíle, metodika a hlavní zjištění vámi realizovaného výzkumu?

Chtěli jsme posoudit, zda výživa dětí předškolního a časně školního věku odpovídá realitě odborných doporučení pro jednotlivé nutrienty (živiny, minerální látky, vitaminy a další složky výživy). Nutriční terapeutky, ve spolupráci s rodiči a pracovníky mateřských a základních škol, zaznamenávaly po dobu dvou dnů kompletní výživu dětí. Pomocí programu NutriDan a za použití statistiky byl zhodnocen jídelníček 2793 dětí.

* Co prokázala studie?

Jednoznačně nevyvážený byl příjem některých nutričních složek ve výživě. Jednalo se především o:

  • nevhodné složení tuků
  • vysoký příjem sodíku
  • nižší příjem jodu
  • nízký příjem vitaminu D

* Výsledky mimo jiné potvrzují to, o čem se stále častěji hovoří: narůstá počet dětí s nadváhou nebo obezitou. Čím to podle vás je, že podíl dětí s těmito problémy se zvyšuje právě v době, kdy začínají se školní docházkou? Co se s tím dá dělat? Domníváte se, že osvěta je dostatečná?

Z výsledků bylo patrné, že 12,7 % dětí předškolního a 17,8 % dětí školního věku přijímá potravu s vyšším energetickým obsahem, než je doporučováno. Nesledovali jsme pohybovou aktivitu těchto dětí. U dětí s vyšším BMI (nadváhou, obezitou) jsme však statisticky zjišťovali hraničně snížený příjem mléka a mléčných výrobků, nižší příjem zeleniny i ovoce. Lze se domnívat, že se jedná o nevhodné návyky ve výživě těchto dětí. Myslím, že právě osvěta ve výživě dětí předškolního i časného školního věku je málo průrazná nebo nedostatečná k tomu, aby byli rodiče i prarodiče dostatečně edukováni k důsledné výchově a aplikaci zásad správné výživy těchto dětí.

* V současnosti se často diskutuje o otázce příjmu tuků a jejich složení. I váš výzkum se zabýval poměrem tzv. „zdravých“ a „nezdravých tuků“. Jaká jsou na základě výsledků vaše doporučení?

Ano, celkové množství přijatých tuků odpovídalo v obou skupinách sledovaných dětí platným doporučením. Problémem však bylo to, že děti přijímaly o 60 % více tzv. saturovaných tuků a o 30 až 50 % méně nenasycených tuků. Nepoměr uvedených složek tuků zhoršuje průběh metabolických procesů organismu, což může vést ke zdravotním problémům, včetně problémů z obezity. Příjem cholesterolu přitom odpovídal platným doporučením. Uvedené výsledky ukazují na potřebu snížení příjmu živočišných tuků a zvýšení rostlinných tuků, zvláště olejů, ve výživě dětí. Větší příjem rybího masa by rovněž mnohé napravil.

* Podle výzkumu mají děti nadbytečný příjem soli a naopak nedostatek vitaminu D. Co z toho vyplývá pro rodiče, jak by měli dětem upravit jídelníček?

Sůl organismus potřebuje. Její obsah je však v některých potravinových výrobcích vyšší, zvláště je tomu tak v uzeninách. Dlouhodobě vyšší příjem kuchyňské soli může vyvolávat rozvoj pozdější hypertenze (vyššího krevního tlaku), a proto bychom měli dětem jídelníček přiměřeně upravit. Dále jsme zjistili, že výživa dětí dostatečně nezajišťuje přívod vitaminu D. V letních měsících organismu pomáhají sluneční paprsky, jinak je možné napravit tento nedostatek pouze výživou. Mezi vhodné potraviny patří ryby, vejce, mléčné výrobky, případně jiné potravinové výrobky obohacené o vitamin D.

* Ze studie také vyplývá, že české děti mají nízkou spotřebu mléka a mléčných výrobků. Ty jsou ale z hlediska jejich zdravého vývoje, a zejména vývoje kostí nezbytné. Jaká jsou v tomto ohledu vaše doporučení?

Ano, mléko a mléčné výrobky jsou především významným zdrojem vápníku, ale i jiných látek, které rostoucí dětský organismus potřebuje. Uvádí se, že z mléka a mléčných výrobků se nejlépe získává vápník pro lidský organismus. Vápník, bílkoviny, vitamin D, ale i další nutriety, mají velký význam pro výstavbu kostní tkáně v dětském věku a její stabilitu v dospělosti. Doporučení jsou vcelku jasná, dostatečná konzumace mléka a mléčných výrobků. Děti předškolního věku by měly mít ve své výživě mléko a mléčné výrobky až 4x denně, děti starší, podle věku 2–3x denně.

* Rodiče se nás často ptají, odkdy jsou mléčné kysané výrobky vhodné pro děti.

Zakysané mléčné výrobky obsahují mléčné bakterie, které mají příznivý účinek na zdravotní stav lidského organismu. Kysané mléčné výrobky je možné zařazovat do jídelníčku dítěte od batolecího věku, případně i mírně dříve, podle chuťové tolerance dítěte.

* Kde mohou rodiče najít informace, které by jim pomohly při sestavování dětských jídelníčků?

Nejlepším informátorem a rádcem rodičů jsou praktičtí dětští lékaři. Rovněž ve většině jejich ordinací bývají letáčky ohledně výživy kojenců a batolat. Některé informace lze nalézt na internetu, například pod heslem „výživa děti“. Je nutné však dát pozor na adekvátnost informací. Existují i některé knížky, jejichž doporučení se vymykají zásadám správné dětské výživy.

Další informace a doporučení o výživě dětí naleznete na: www.silnekosti.cz, www.zdrava-abeceda.cz, www.vyzivadeti.cz www.vyzivahrou.cz

Chci si rodit po svém!
Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Výživa a stravování, Jak, Metabolický proces, Kostní tkáň, Vysoký příjem, Náš, Nenasycený tuk, Nízký příjem, Snížený příjem

Mohlo by vás zajímat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Porod? Dost syrový zážitek. Nevím, zda krásný, říká herec Lukáš Příkazký
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí

Horoskopy

Ryby V pomyslné polovině pracovního týdne ze sebe vydáte maximum. I když do vás někdo naráží, nevšímáte si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné