Maminka.czKojení

Jak uchovávat mateřské mléko? Poradíme, na co si dát pozor

, Časopis Maminka
22. 7. 2018
Jak uchovávat mateřské mléko? Poradíme, na co si dát pozor
Zásoby mateřského mléka se vždycky hodí. Ať už si chcete nebo potřebujete od svého miminka odskočit, nemusíte přitom nervózně sledovat ručičku na hodinkách a stresovat se včasným návratem ke svému malému hladovci. Víte ale, jak s mateřským mlékem správně zacházet a jak ho skladovat?

Příroda je stejně mocná čarodějka. No řekněte sama. Pokud maminka chce a může svého drobečka kojit, má vždy a všude připravenou tekutinu s tím nejkvalitnějším složením, které právě její poklad potřebuje. A podle toho se také postupem času mění. Navíc má vždycky ideální teplotu a je podávána v té pro něj nejpříjemnější možné „nádobě“. Výhody kojení ale může máma pro svou ratolest zachovat i v případě, kdy se navzájem odloučí na déle než jen interval mezi kojeními nebo když z jakéhokoli důvodu miminko nemůže její již zmiňovanou „nádobu“ využít – například nedonošeňátkům nebo menším dětem se zkrátka nedaří mlíčko od maminky vytáhnout. 

Kojení a znečištěné životní prostředí: Jsou v mléce škodliviny?

Odstříkávání nebo odsávání mateřského mléka je tak u čerstvých maminek poměrně běžná praxe. Ať už se rozhodnete pro ruční odstříkávání, ruční či elektrickou odsávačku, základ je jasný: čisté ruce. Především u novorozenců a mladších kojenců se snažte chovat jako chirurg na operačním sále. Rukavice si samozřejmě brát nemusíte, ale pečlivě si ruce umyjte a dbejte na maximální čistotu všeho, s čím přijdete do kontaktu vy a posléze i vaše miminko. Všechny lahvičky, nádobky i části odsávačky poctivě sterilizujte, abyste předešla případným zažívacím potížím vašeho drobečka. 

V čem mléko uchovávat? 

Materiály pro uchovávání mateřského mléka jsou v podstatě jen dvojí: sklo a plast. Co se týče plastů, ne každý je vhodný pro skladování potravin, natož tak citlivé a vzácné tekutiny, jakou je mateřské mléko. Z některých se totiž při ohřívání nebo během mražení uvolňují látky, které mohou být pro kojence nebezpečné. Naštěstí už je dnes poměrně snadné sehnat plastové nádobky nebo sáčky určené přímo ke skladování mateřského mléka. Určitě raději sáhněte po nich. 

Na výběr máte všemožné lahvičky, které by v ledničce měly být opatřeny vzduchotěsným uzávěrem, ale i nádobky různých tvarů nebo praktické sáčky, díky nimž ušetříte místo v mrazáku. Většina z nich je navíc opatřena praktickým štítkem a popisovačem, abyste si nezapomněla poznamenat, kdy jste mléko odstříkala, a měla tak dobrý přehled o jeho trvanlivosti. 

Jak dlouho vydrží? 

Pár hodin sice mléko v pokojové teplotě přečká bez úhony, pokud je to ale možné, raději ho takto vůbec nenechávejte. Jakmile ho odstříkáte nebo odsajete, šup s ním do ledničky. Údaje o tom, jak dlouho v ledničce vydrží, se dost markantně liší. Laktační poradkyně většinou doporučují mléko spotřebovat do 24–48 hodin. 

Kojení a nálady! Může stres ovlivnit kvalitu mateřského mléka?

Podle klinického protokolu The Academy od Breastfeeding Medicine z roku 2017 je ale použitelné čtyři dny optimálně, za velice čistých podmínek dokonce 5–8 dní. „Odstříkané mateřské mléko uchované o teplotě do 6 stupňů Celsia bych doporučovala spotřebovat maximálně do 24 hodin. O delším intervalu pochybuji vzhledem k tomu, že se jedná o naprosto čerstvé, tepelně neupravené mléko,“ doplňuje laktační poradkyně Mgr. Tereza Morávková. 
Jestliže chcete sbírat mléko postupně a následně ho smíchat do jedné nádobky, dbejte na to, aby měly dávky stejnou teplotu, tedy aby byly ochlazené. Nemíchejte však mlíčko sebrané za více než 24 hodin. „Doporučuji míchat maximálně tři dávky,“ podotýká Mgr. Tereza Morávková. Mléko uchovávejte jen v uzavíratelných nádobách, aby nenasáklo pachy z ledničky. Ideálně by mělo být stranou a mít v ledničce své „čestné“ místo.

Nejvhodnější je spodní přihrádka, kde je teplota nejnižší a zamezuje množení bakterií, naopak ho nenechávejte ve dvířkách ledničky, kde bývá teplota nejvyšší. 

Má plné mrazáky mateřského mléka! Denně ho vyprodukuje přes šest litrů 

Velkým pomocníkem při skladování mateřského mléka je mraznička, zásoby v ní totiž vydrží až tři měsíce. Protokol ABM má opět údaje odlišné, při teplotě –4 stupně Celsia podle něj vydrží optimálně šest měsíců. Za přijatelných podmínek, hluboko zmražené, dokonce dvanáct. 

„V mrazáku vydrží mateřské mléko tři měsíce, ale mně osobně se stalo, že po třech měsících už bylo zkyslé. Doporučuji ho spotřebovat co nejdříve,“ dodává Mgr. Tereza Morávková. Pokud si chcete mlíčko uschovat v mrazničce, neotálejte s tím. Stejně jako v ledničce i v mrazáku jej uložte pokud možno samostatně – vyhraďte mu jeho vlastní šuplík nebo jeho část. Nezapomeňte na nádobku napsat datum, kdy jste mléko odstříkala. 

Jak ho rozmrazit? 

Ideální je rozmrazovat mléko postupně, po vytažení z mrazáku by tedy mělo zamířit na 24 hodin do ledničky. Můžete ho rozmrazit i pod vlažnou nebo teplou tekoucí vodou. „Mateřské mléko rozmrazujeme proudem teplé vody, popř. ponecháním v ledničce přes noc. Po rozmrazení je nutné mléko jemně promíchat, aby se do něj tuk uchycený na stěnách nádoby opět rozptýlil,“ popisují doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. a MUDr. Tomáš Honzík, PhD. ve své Knize o těhotenství, porodu a dítěti (Galén, 2015). 
Rozmražené mlíčko podejte miminku opět do 24 hodin. A stejně jako je tomu i s ostatními potravinami, nikdy ho znovu nezamrazujte. 

Jak ho správně ohřát? 

Rozmraženo máme a můžeme ohřívat. Určitě v tomhle směru ale zapomeňte na mikrovlnku, při ohřevu v ní totiž dochází ke zničení některých imunitních složek v mléku a také ke snížení obsahu vitaminů a živin. Navíc ohřívá nerovnoměrně, a ač se vám zdá mlíčko na předloktí „tak akorát“, může být pro miminko stále příliš teplé, zvlášť pokud jej řádně nepromícháte. 

Pro rovnoměrný ohřev můžete využít speciální ohřívače láhví nebo ho ohřát ve vodní lázni. Voda, ve které nádobku s mlékem ohříváte by určitě neměla být vroucí, stejně tak jako v mikrovlnce byste své miminko připravila o cenné látky. Mléko by mělo mít ideálně tělesnou teplotu 37 stupňů – jestli je teplota správná, můžete vyzkoušet na svém předloktí, kde snadno poznáte, jestli by si miminko neopařilo svůj citlivý jazýček. Jednou ohřáté, nespotřebované mléko ale dítěti znovu nepodávejte. 

Žena vyrábí šperky z mateřského mléka, zájem o ně je obrovský
Maminka vyprodukuje šest a půl litru mateřského mléka denně. Co s ním dělá?
Jak zajistit, abyste měla dostatek mateřského mléka?
Maminka Roku 2019
Témata: Časopis Maminka, Novorozenec, Kojení, Miminko, Praktické rady, Dítě je na světě, Výživa a stravování, Plastová nádobka, Čestné místo, Teplá voda, Mléko, Mlíčko, Nádobka, Čistá ruka, Malé dítě, Galén, Tereza Morávková, Chirurg, Tělesná teplota, Ruční odstříkávání, Mateřské mléko, Vodní lázeň, Dobrý přehled, Dlouhý interval, Velký pomocník

Mohlo by vás zajímat
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!

Horoskopy

Střelec Pro ostatní členy rodiny jste nyní zábavní a berou si od vás drahocennou energii. Nyní ji můžete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Brigita, Uršula, Voršila

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu