Maminka.czKojenec

Jak uchovávat odstříkané mléko

Přestávat s kojením jen proto, že máte pocit, že vám ubývají zásoby ve vaší „mléčné bance“, je velká chyba. A pokud máte mléka naopak moc, vždy se o něj můžete podělit s méně šťastnými maminkami. Mléko, které dostává vaše dítě z prsu, je zdravotně nezávadné a nemusí se složitě převařovat. Mateřské mléko je tudíž nejvíce EKO potravinou. Navíc napomáhá k ochraně dítěte před průjmy, kolikami a infekčními nemocemi.
, Časopis Moje zdraví
8. 10. 2011
Jak uchovávat odstříkané mléko
 • Mléko lze skladovat při pokojové teplotě (do 25 °C) po dobu 6-8 hodin. Teplota vyšší než 25 °C není pro uskladnění mléka bezpečná. Nádoby by měly být uzavřené a udržované v co největším chladu. Přikrytí nádoby studeným ručníkem pomůže udržet mléko chladnější.
 • Mléko lze skladovat v chladicím sáčku v izolované tašce s ledem po dobu 24 hodin.
 • Mléko lze bezpečně uchovávat v lednici (4°C) po dobu 5 dnů. Skladujte jej v zadní části lednice, kde je teplota nejnižší. Mrazicí přihrádka v lednici (-15 °C): 2 týdny.

Lednice/mraznička s oddělenými dvířky (-18 °C): 3 až 6 měsíců. Pultová mraznička nebo samostatná mraznička, která je otevírána nepravidelně a udržuje ideální teplotu (-20 °C): 6 až 12 měsíců. Pozor: Vztahuje se pouze na donošené zdravé děti. Pro hospitalizované, nemocné či nedonošené děti jsou pravidla jiná!

 • Mateřské mléko neohřívejte v mikrovlnné troubě.

Teplota na povrchu a uvnitř vrstvy mléka v láhvi není stejná a může dítě spálit. Ohříváním v mikrovlnné troubě se mění jeho složení a snižuje se obsah některých obranných látek.

 • K uchovávání používejte skleněnou láhev nebo plastové kelímky se vzduchotěsným uzávěrem.
 • Do zmrazeného mléka nepřidávejte teplé mléko z prsu - mléko by se částečně rozmrazilo.
 • Mléko odstříknuté jeden den nesměšujte s mlékem odstříknutým jiný den.
 • Nádobu nenaplňujte zcela. Na vrchu nechejte nějaké místo, protože mléko se při zmrazení roztáhne.
 • Napište na láhev datum, kdy bylo mléko odstříkáno.

ČTĚTE TAKÉ: Tahák pro život s novorozencem

 • Počítejte s tím, že se mléko během uskladnění oddělí, protože není homogenizované. Na povrch mléka stoupne smetana, která vypadá hustší a bělejší. Před krmením proto pomalými krouživými pohyby jemně zamíchejte nádobou a smetana se rozptýlí zpět do mléka.
 • V závislosti na stravě matky se barva mléka může den ode dne lišit. Může mít modré, žluté či hnědé zabarvení. Zmrazené mléko může mít rovněž jinou vůni než čerstvé.
Témata: Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Časopis Moje zdraví, Jen pro maminku, Kojení, Přihrádka, Mléko, Ucho, Odstříkané mléko, Teplé mléko
Mohlo by vás zajímat
Odběr plodové vody. Je třeba se bát?
Brutálně výstižná ilustrace zachycuje rozpad rodiny
Velký přehled dětských autosedaček. Která je nejlepší a na co si dát pozor?
Známe nejoblíbenější jména miminek v lednu 2017. Jaká to jsou?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu