Maminka.czVelikonoce 2022

Jak si uplést doma s dětmi pomlázku? Tady je jednoduchý návod

Simona Procházková 6.  4.  2022
Tradiční velikonoční pomlázka se plete z devíti vrbových proutků. Jak na to? Nabízíme snadný video návod, podle kterého to bez problémů zvládne úplně každý. Pusťte se do toho společně.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Velikonoční pomlázku si můžete samozřejmě koupit již upletenou i s navázanými barevnými pentličkami a mašlemi, ale pokud máte čas a chuť, tak si můžete doma společně s ratolestmi uplést pomlázku vlastní. Uvidíte, že z ní děti budou mít mnohem větší radost.

VIDEO: Podívejte se, jak si uplést pomlázku

Bojíte se, že to nedokážete? Žádný strach. Máme pro vás snadný a podrobný návod, podle kterého zvládnete uplést dokonalou pomlázku hned napoprvé. Pusťte si video, které vás pletením pomlázky z devíti proutků provede doslova krok za krokem.

Proutky na pomlázku by měly být přibližně stejně dlouhé a silné. Devátý proutek, který budete potřebovat na rukojeť, by měl být dlouhý, tenký a velmi pružný, aby nepraskal. Aby byly vrbové proutky dostatečně ohebné, můžete je před pletením nechat namáčet ve vodě ve vaně.

A pokud vám pletení pomlázky připadá zbytečné, věřte, že trocha snahy bude stát za to. Čas strávený společně při rodinném tvoření je k nezaplacení a konečné dílo potěší všechny. A navíc naučit se něco nového se hodí vždycky, nemyslíte?

GALERIE: 50 originálních jarních a velikonočních věnců. Vyberte si ten svůj

Proč pleteme pomlázku?

Pomlázka (nazývaná též mrskačka, šlehačka nebo karabáč) není jen spletený svazek vrbových proutků, kterým chlapci koledníci šlehají dívky na Velikonoční pondělí, ale má také svou symboliku. Může rovněž nést i odměnu za koledování. Dříve bylo zvykem, že chlapci vyráželi na koledu s „holou“ pomlázkou a barevné pentle jim na ni navazovala vyšlehaná děvčata. Přičemž každá barva mašličky měla svůj význam a dívky je volily podle vztahu nebo citu, který ke kterému chlapci chovaly, tak například zelená symbolizovala přátelství, fialová naději a červená samozřejmě lásku. Tento hezký zvyk dnes opět získává na oblibě.

Témata: Velikonoce, Tradice, svátek, DIY, Výroba, Tvoření, Velikonoce 2022, zvyky, návod, pomlázka, Pentle, Jed, Zelená, Karaba, Velikonoční pondělí), Mašle, Fialová, Proutek, Jednoduchý návod, Pletení, Dom, Rukojeť, Koleda, Podrobný návod
Mohlo by vás zajímat