Maminka.czPorod

Jak urychlit porod - babské rady versus názor lékaře

Petra Miterová 23.  11.  2009
Jak urychlit porod - babské rady versus názor lékaře
Možná to už znáte, možná vás to teprve čeká. Osm měsíců těhotenství uteče jako voda a ten devátý se vleče hlemýždím tempem. Čekáte porod každým dnem, jenže nepřichází. A přitom už byste to tolik chtěla mít za sebou!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Sháníte jakékoli rady, jak urychlit porod? Kamarádka radí chůzi do schodů, babička horkou koupel, na internetu se dočtete o červeném víně… Jaké jsou známé i méně tradiční „babské rady“ pro urychlení porodu a jaký názor na ně má lékařka?

1 Čaj z maliníkového listí

Celkem odborně vypadající rada: odvar se připravuje tak, že dvakrát až třikrát denně spaříte 1 polévkovou lžíci suchého listí z maliníku čtvrtlitrem vroucí vody a necháte zakryté vylouhovat 15 minut. Podle „lidové rady“ se pije od 34.–36. týdne a údajně způsobuje silné kontrakce.

Názor lékařky: Maliník bych pila až od 36. týdne, 34. se sice možná uvádí, ale v případě vyvolání kontrakcí může uspíšit předčasný porod, což je v 34. týdnu ještě brzy. Také je vhodná předchozí konzultace s gynekologem, aby posoudil porodnický nález. To znamená, že v některých případech je maliník naprosto nevhodný, například při pokročilejším nálezu na děložním hrdle.

NENECHTE SI UJÍT ČLÁNEK: 5 důležitých věcí do porodnice, o kterých se nikde nedočtete

2 Lněné semínko

Jeho konzumace zhruba od 34. týdne změkčuje stolici, čímž uvolňuje porodní cesty a zvláčňuje hladké svalstvo. Tím také napomáhá lepšímu otevírání děložního hrdla při porodu.

Názor lékařky: S touto radou sice nemám žádné osobní zkušenosti, ale vzhledem k uváděným účinkům bych proti ní nic nenamítala.

3 Fyzická námaha

Sem patří dlouhé procházky, chůze do schodů a ze schodů, mytí podlahy, v některých verzích je dokonce její drhnutí rejžákem tak, jak to dělávaly naše babičky. Prostě dát co nejvíce tělu zabrat, což může vyvolat kontrakce a porod „přivolat“. Doporučuje se po 36. týdnu gravidity.

Názor lékařky: Fyzická námaha skutečně může urychlení porodu napomoci.
Nevhodné je ale například přílišné zvedání horních končetin, třeba u věšení záclon. To může způsobit pupečníkovou komplikaci.

4 Sedací parní lázeň z květů bylinky senny

Parní lázeň se používá od 38. týdne, změkčuje tkáně, uvolňuje pánevní dno. Připravuje se tak, že senné květy přelijete horkou vodou v hrnci, který postavíte na vhodné místo tak, abyste mohla nad nádobou sedět. Vytrváte tak dlouho, dokud se z hrnce kouří. Tuto lázeň lze použít i na počátku porodu, což by ho mělo urychlit. Je však třeba dát pozor na příliš horkou páru, aby nedošlo ke spálení.

Názor lékařky: Tato rada má dobré základy, příliš ji ale neznám.

5 Stimulace bradavek

Masírování bradavek od 39. týdne může účinně nastartovat silné kontrakce. Tento druh dráždění totiž vede k vyplavování oxytocinu, který účinkuje i při vyvolávání porodu.

Názor lékařky: Stimulace bradavek je metoda ověřená a účinná. Opět bych byla opatrná s užitím slov „silné kontrakce“. Kontrakce vyvolány být mohou, jejich intenzita se ale stupňuje v čase.

6 Pohlavní styk

Mužské sperma obsahuje podobné látky, které se zavádějí ženě do pochvy ve formě vaginální tablety v porodnici při umělém vyvolání porodu. Změkčí a uvolní děložní hrdlo a tím ulehčí také otvírání. Navíc i ženský orgasmus může přispět k uspíšení porodu.

Názor lékařky: O vyvolání porodu pohlavním stykem se pokouší poměrně dost dvojic, je to metoda velmi známá a je považována za účinnou. Stejně jako ostatní „lidové rady“ však samozřejmě nefunguje zaručeně.

7 Horká koupel

Pokud chcete přivolat porod, koupejte se v hodně teplé vodě. Připravte si vanu s vodou teplou asi 40 °C, ta uvolňuje podbřišek, což může vyvolat kontrakce. Také může urychlit první dobu porodní.

Názor lékařky: Horká koupel je rozšířená a oblíbená metoda zejména při zmiňované první době porodní, kterou může zkrátit a rodičce ulevit. Co se týče samotného vyvolání porodu, i tak může skutečně účinkovat.

8 Masáž hráze

Zhruba od 34.–36. týdne těhotenství se doporučuje provádět masáž hráze. Tím se ulehčí průchod hlavičky dítěte, urychlí se porod a značně sníží riziko natržení nebo nástřihu.

Názor lékařky: Masáž hráze je vhodná, ale ne samospasitelná. Slovo „značně“ bych zpochybnila, na natržení hráze má vliv také spousta dalších faktorů, například výška hráze, velikost hlavičky, průměr největší části procházející porodními cestami, elasticita tkání; rozhodně to tedy není tak, že by samotná masáž dokázala zabránit všem případům natržení.

9 Sklenička červeného vína

Pokud chcete rodit, dejte si červené víno, říkaly už naše babičky. Množství je ale omezené, opravdu jen jednu sklenku.

Názor lékařky: Je možné si dát maximálně jednu sklenku červeného vína, nicméně alkohol jako takový se v těhotenství nedoporučuje a jeho vliv na vyvolání porodu je více než sporný.

10 Jedna dávka ricinového oleje

Je to způsob poměrně drastický. Dávkou je míněna lžička oleje, který způsobí silné střevní křeče a průjem, což může porod urychlit.

Názor lékařky: V termínu, kdy má žena rodit, je spíše vhodné malé šetrné klyzma – například Yal gel.

Témata: Porod, Časopis Maminka, názor, Lékař, Pór, Hladké svalstvo, Přílišné zvedání, Lék, Jak, Mužské sperma, Řád, Oblíbená metoda, Horká koupel
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
9 nejčastějších mýtů, se kterými se v těhotenství budete muset poprat
Petroušková Aneta
Časopis Maminka
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky