[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Která z nás by si to nepřála, porod jako v romantickém filmu? Máme strach, že bude nutné porod vyvolávat. Máme strach, že nebude miminko ve správné poloze a nesestoupí do pánve. Máme strach, že po hodinách bolestí budou muset lékaři provést císařský řez.
Máme strach, že všechna ta bolest bude k ničemu, v lepším případě budeme na porod vzpomínat jako na hodiny mučení a vyčerpání. Dějí se vůbec čítankové porody? Ano, a když tomu trochu pomůžete, rozhodně si šanci na něj výrazně zvyšujete.
První rizikové těhotenství jsem strávila od 17. týdne doma. Lépe řečeno dlouhými procházkami se psem. Tělo si říkalo, tak jsem chodila a chodila. Druhé těhotenství jsem proběhala za odrážedlem aktivního batolete (tedy hned po sérii prozvracených dní, kdy hlídala babička).
Třetí těhotenství po dalších šesti letech jsem občas popoběhla, protože mezitím jsem běhu jako rekreačnímu sportu propadla. A zbytek také prochodila – znovu se psem, protože mezitím dvě děti dorostly školnímu vzdělávání a měly už své zájmy. Dělala jsem nevědomky pro tělo to nejzdravější, co jsem mohla. Přidat k tomu tehdy spinning babies, možná bych porodila cestou do porodnice v autě a ne AŽ hodinu po příjezdu.
„Způsob života hraje zásadní roli v průběhu porodu,“ říká úvodem dula Ivana Weisssová. „Hodně sedíme, málo se hýbeme, odkládáme mateřství. Není čas o sebe pečovat, každý tuší, že ho to dožene ve stáří. Ale první zkouškou jsou už těhotenství a porod.“
Spinning babies jsou dílem americké porodní asistentky Gail Tully. Ta na svých stránkách (www.spinningbaies.com) jasně říká: „Vidím, jak moc může průběh porodu ovlivnit správná poloha dítěte.“
A na té se můžete výrazně podílet už v průběhu těhotenství.
„V českém zdravotnictví se postavení dítěte v děloze řeší jen od určité míry,“ říká Ivana Weissová. „Důležité samozřejmě je, aby bylo miminko hlavou dolů, především u prvního porodu. Aby ale miminko správně sestupovalo a rotovalo, na to u nás žádné nástroje nejsou. A k tomu pomáhají spinning babies.“
Lékaři toho k porodům mají hodně na pomoc – od látek tlumících bolesti až po infuze s oxytocinem pro případy, že porod nepostupuje nebo neprobíhá tak, jak by měl. To všechno jsou ale možnosti jen pro mámy. Pak mohou nastat v jistém smyslu paradoxní situace: Žena dosáhne třeba za pomoci chemie úplného otevření, ale miminko zůstává příliš vysoko. Nevyužije nabídnutou cestu ven.
„Porod pak pochopitelně končí císařským řezem,“ doplňuje Ivana Weissová. „Zkušené porodní asistentky ale umí pracovat intuitivně a uplatňovat léta své praxe. Některé využívají své šikovnosti, otevřenosti a spontánně začnou se ženou pracovat, polohují ji.“
Díky pohybu a střídání pozic se miminko může nastavit správně, zrotuje a sestoupí. Tyhle techniky se ale na našich školách zmiňují jen okrajově. Důležitému faktoru se nevěnuje potřebná pozornost. To ale neznamená, že během svého těhotenství nemůžete na poloze miminka pracovat sama! A vlastně i s partnerem, což jsou navíc krásné společné chvilky, ty první „ve třech.“
Je to vlastně jednoduché. Aby mělo dítě ideální prostor pro sestup do porodních cest, musí být vaše pánev v perfektní kondici. A nezoufejte, že jste dosud nestíhala cvičit a pečovat o svou tělesnou schránku. Své tělo totiž můžete během těhotenství „vytrénovat“, aby bylo na porod připravené a dítě tak nic „nezaskočilo“.
„Porodní kanál je prostor, který dítě využívá,“ popisuje Ivana Weissová. „Nejde ale pouze o kostěnou pánev, která je hlavním předmětem zájmu v porodnictví. Je tu i složitá svalová struktura, vazy, na kterých je děloha zavěšená. To vše hraje důležitou roli v tom, kolik prostoru pak dítě v pánvi má.“
A když na tom zapracujete asi od poloviny těhotenství, bude to jako generální úklid vašeho „porodního prostoru“.
„Vzpomínám si na porodní příběh jedné své klientky, kde koncept spinning babies dokonale zafungoval. S odteklou plodovou vodou dorazila nastávající maminka do porodnice a kontrakce se začaly objevovat jen velmi váhavě a zvolna. Všechno už trvalo dlouho, a přitom se už nějakou dobu nedalo odpočívat.
Paní byla přitom otevřená jen na 3–4 centimetry. Spinning babies během těhotenství necvičila, u porodu tak byl prostor pro mou aktivitu. Udělaly jsme společně dva cviky a porod se za chvíli neuvěřitelně nastartoval. Pomohlo i psychické odhodlání, kdy maminka doslova „ožila.“ Cviky vedly ke změně polohy miminka, objevily se pravidelné kontrakce a během tří hodin se miminko narodilo.“
„Spinning babies se ale dají využít i během porodu, což je skvělá práce právě pro duly,“ upozorňuje na další možnost Ivana Weissová. „Dula se nevměšuje do zdravotnických otázek, ale ovládá různé techniky třeba k přirozenému tlumení bolestí. Stejně tak může pomoci polohovat miminko.“
Ve světě jsou zdravotníci obecně mnohem více zvyklí pracovat s polohou miminka. Postavení dítěte se řeší už během těhotenství – u zdravé ženy s klidnou dělohou pozná porodní asistentka palpačním vyšetřením (pohmatem přes břicho), jak je miminko nachystané.
Průběh porodu se tak dá dopředu docela dobře předpokládat. A stejně jako umí dula pomoci zvládnout kontrakce, může ovlivnit i polohu miminka právě díky spinning babies.
„Během porodu se využívá několika jednoduchých cviků, které umí odstranit příčinu nevhodného postavení miminka,“ vysvětluje Ivana Weissová. „Na rozdíl od úlevových poloh ke zvládnutí bolestí jsou tyhle funkční.“
A s bolestí mohou pomoci také – když totiž miminko není v optimální poloze, děloha se snaží víc kontrahovat, aby mu „pomohla.“ A to maminka pociťuje jako silnější bolesti.
„Pro ženu je pak celý porod náročnější a všechno se prodlužuje. Díky spinning babies se všemu může pomoci a dítě šikovně vklouzne tam, kam má,“ doplňuje dula.
Jak tedy miminku postupně „vyšlapat“ ideální cestičku na svět? Pomůže vám několik jednoduchých každodenních cviků, které pečují především o vazy, na kterých je zavěšená děloha.
Jmenují se Tři sestry a zařazujte je od poloviny těhotenství – tedy v době, kdy už je patrné bříško a instinktivně už sama hledáte cvičení nebo sport, které jsou tělu příjemné. Spinning babies mají navíc hezkou nadstavbu v podobě partnera: Pomáhá u dvou cviků, a hezky se tak zapojí do vašeho těhotenství. Postupně budete optimalizovat rovnováhu v pánvi a miminku nabídnete optimální prostor.
„Tři základní cviky tvoří páteř celého systému a dávají velký předpoklad, že se vše dobře nastaví k porodu,“ slibuje Ivana Weissová. „Porod by měl začít spontánně někdy okolo vypočítaného termínu, měl by mít nekomplikovaný průběh a neměly by se objevit žádné větší zádrhely.“
Protože spinning babies vám nemohou ublížit, jen pomoci, můžete si na ně troufnout sama. Předpokladem je velmi dobrá znalost angličtiny a určitá míra citu pro pohyb. Stránky www.spinningbabies.com jsou velmi podrobné, stačí se do nich ponořit. A musíte být pochopitelně těhotná bez zdravotních komplikací. Vysoký tlak nebo třeba problémy s očima vás ale stejně vedou do rizikové poradny, kde se vše konzultuje s lékařem.
„Lektorek spinning babies je u nás v republice jen pár, pokud chtějí maminky využít jejich pomoci, je to samozřejmě vždy ta lepší varianta,“ dodává Ivana Weissová. „Cviky může zkušená porodní asistentka nebo dula každé těhotné ukázat – aspoň jednou je vidět doporučuji.“
Vezměte k tomu partnera a učte se všechno společně. Pak už nic nebrání tomu chystat miminku tu nejlepší cestu na svět.
„Sama využívám spinning babies už pět let,“ uzavírá Ivana Weissová. „Zprvu jsem je „vozila“ až do porodnice a nevěnovala se s maminkami preventivnímu cvičení v těhotenství. To je ale ideální varianta pro to, aby na svůj velký den byly dobře připravené.“
První cvik: Klek na čtyřech s koleny ve zvýšené pozici. Vhodné je využít klek ze sedačky nebo z vyššího schodu na nižší. Kolena musí být výš než lokty. Cvik pomáhá správnému nastavení vazů, na kterých je zavěšena děloha.
Druhý cvik: Potřebujete k němu mexický šátek Rebozo. Klečíte a váhu vašeho bříška vezme partner do šátku. Jednoduchými pohyby ho jemně rozhoupe. Najdete navíc prostor pro plnou chvilku pozornosti jeden na druhého a pečujete při tom také o vazy dělohy.
Třetí cvik: Optimalizuje stav pánevního dna. Jde o povolení na boku a partner vám tu dělá oporu. Ležíte na boku na kraji lůžka a spouštíte horní nohu před postel tak, aby se povolily svaly pánevního dna.