Maminka.czŠkolák

Jak usnadnit prvňáčkovi nástup do školy?

11. 8. 2011
Jak usnadnit prvňáčkovi nástup do školy?
Přestup z uzavřenějšího prostředí rodiny do většího kolektivu, ať už jde o první třídu nebo mateřskou školu, bývá považován za jedno z rizikových období v životě dítěte.

„Často není problém jen v tom, jak tuto změnu ponese dítě, ale také, jak ji zvládnou rodiče, kteří své obavy, například jak jejich potomek uspěje v kolektivu, následně na dítě přenesou,“ potvrzuje zkušená dětská psycholožka PhDr. Jana Procházková. První třída přitom zásadním způsobem ovlivňuje, jaký postoj dítě zaujme k celému budoucímu studiu.

Jak své děti správně připravit?

Důležité je nestrašit ho před nástupem do školy povinnostmi, kterého na něj čekají, ani ho nepřeceňovat větami typu: „Neboj, stejně budeš ze všech nejlepší…“ Zkrátka, aby nenastupovalo do kolektivu s nereálnými představami.

Pozitivní roli v tomto období sehrává školka. Děti, které nechodí pravidelně do školky, mají handicap – neznají vnější svět, nejsou zvyklé na jiný řád a jiné autority než z rodiny, pravidelný kontakt s vrstevníky, na to, že musí vycházet s někým cizím.

Rodiče mohou dítěti vstup do vzdělávacího systému usnadnit nebo naopak zkomplikovat i tím, jakou mu vyberou školu. Doktorka Procházková radí nepodlehnout nabídkám, kterými se školy snaží přitáhnout nové žáky, aby pak dítě nemuselo každý den vstávat v šest ráno a dojíždět hodiny do vzdálené školy jen proto, že je tam větší nabídka kroužků nebo výuka angličtiny už od první třídy.

Varovné příznaky

Přes veškerou snahu rodičů i učitelů se může stát, že dítě adaptaci na školní prostředí nezvládá. Upozornit vás na to mohou změny v chování, noční děsy, bolest hlavy, břicha, zvracení, teploty bez jiné příčiny apod. V takových případech už se doporučuje obrátit se přímo na dětského psychologa.

Příčinou problémů může být i to, že někteří rodiče nerespektují názor odborníků a do první třídy pošlou i dítě, kterému byl doporučen odklad školní docházky. „Rodiče by měli zapomenout na vlastní ambice a neklást na dítě přehnané nároky. Pokud lékař nebo psycholog doporučí, že je lepší nástup do kolektivu odsunout, je dobré poslechnout a dítě zbytečně nefrustrovat.“ uzavírá PhDr. Jana Procházková.

Témata: Děti, Školák, Praktické rady, Základní škola, Školy, Jak, Náš, První třída, Nástup

Mohlo by vás zajímat
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy

Horoskopy

Lev Nejen červenec byl váš srdcový měsíc, také srpen bude velice příjemný a plný nečekaných překvapení. V…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miluše, Miluška, Jerguš

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné