Maminka.czŠkolák

Jak usnadnit prvňáčkovi nástup do školy?

Přestup z uzavřenějšího prostředí rodiny do většího kolektivu, ať už jde o první třídu nebo mateřskou školu, bývá považován za jedno z rizikových období v životě dítěte.
11. 8. 2011
Jak usnadnit prvňáčkovi nástup do školy?

„Často není problém jen v tom, jak tuto změnu ponese dítě, ale také, jak ji zvládnou rodiče, kteří své obavy, například jak jejich potomek uspěje v kolektivu, následně na dítě přenesou,“ potvrzuje zkušená dětská psycholožka PhDr. Jana Procházková. První třída přitom zásadním způsobem ovlivňuje, jaký postoj dítě zaujme k celému budoucímu studiu.

Jak své děti správně připravit?

Důležité je nestrašit ho před nástupem do školy povinnostmi, kterého na něj čekají, ani ho nepřeceňovat větami typu: „Neboj, stejně budeš ze všech nejlepší…“ Zkrátka, aby nenastupovalo do kolektivu s nereálnými představami.

Pozitivní roli v tomto období sehrává školka. Děti, které nechodí pravidelně do školky, mají handicap – neznají vnější svět, nejsou zvyklé na jiný řád a jiné autority než z rodiny, pravidelný kontakt s vrstevníky, na to, že musí vycházet s někým cizím.

Rodiče mohou dítěti vstup do vzdělávacího systému usnadnit nebo naopak zkomplikovat i tím, jakou mu vyberou školu. Doktorka Procházková radí nepodlehnout nabídkám, kterými se školy snaží přitáhnout nové žáky, aby pak dítě nemuselo každý den vstávat v šest ráno a dojíždět hodiny do vzdálené školy jen proto, že je tam větší nabídka kroužků nebo výuka angličtiny už od první třídy.

Varovné příznaky

Přes veškerou snahu rodičů i učitelů se může stát, že dítě adaptaci na školní prostředí nezvládá. Upozornit vás na to mohou změny v chování, noční děsy, bolest hlavy, břicha, zvracení, teploty bez jiné příčiny apod. V takových případech už se doporučuje obrátit se přímo na dětského psychologa.

Příčinou problémů může být i to, že někteří rodiče nerespektují názor odborníků a do první třídy pošlou i dítě, kterému byl doporučen odklad školní docházky. „Rodiče by měli zapomenout na vlastní ambice a neklást na dítě přehnané nároky. Pokud lékař nebo psycholog doporučí, že je lepší nástup do kolektivu odsunout, je dobré poslechnout a dítě zbytečně nefrustrovat.“ uzavírá PhDr. Jana Procházková.

Témata: Děti, Školák, Praktické rady, Základní škola, Nástup, První třída
Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce
Proč pouštíme na podzim draky a opadává listí? Dětské otázky vás už nepřekvapí
První porody by se měly zakázat, říká porodní asistentka Tereza Morávková
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu