Maminka.czZdraví

Jak úspěšně bojovat na mateřské s kily navíc?

Reklama
26. 6. 2020
Jak úspěšně bojovat na mateřské s kily navíc?  | Shutterstock
Těhotenství představuje pro ženské tělo mnoho změn, nejen rostoucí bříško, ale také proměny nálad, chutí a hormonů. Téměř každá žena má snahu po porodu zbavit se nadbytečných kil co nejdříve, ale pro mnohé tento boj není jednoduchý. Připravili jsme pro vás pár rad, jak s kily zatočit úspěšně.

Hlavně žádný stres

Stres je nepřítel lidského zdraví a platí to i při redukci hmotnosti. Psychická pohoda hraje důležitou roli a půjde vám s ní shazování kil snadněji. Cíle si musíte stanovit reálné, abyste jich byla schopná postupně dosáhnout, a nikoliv se jimi stresovat. „Zdravé hubnutí představuje 0,5kg hmotnostní úbytek za týden. Některé maminky v honbě za původní postavou začnou cvičit a držet dietu již v šestinedělí, což je špatně a prosím vyvarujte se toho. Je nutné mít na paměti, že při drastickém hubnutí se veškeré škodliviny spolu s tuky vyplavují z těla a dostávají se do mateřského mléka, proto maminkám doporučuji hubnout vždy pomalu a postupně. Někomu jdou kila dolů snadněji, jiným hůře. Stagnující hmotnost maminek je většinou důsledkem nepravidelného stravovacího režimu a špatného rozložení živin,“ říká nutriční specialista Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Stop dojídání

Mnoho maminek si jídlo nedopřává pravidelně a místo toho „zobe“ a dojídá zbytky jídla po dětech. Při shazování kil a udržení žádoucí figury je důležitý pravidelný a pestrý jídelníček, žádné ujídání bokem, ani dojídání zbytků. Základem je stanovení optimálního množství jídla a jeho rozložení do několika porcí během dne. „Ona pravidelnost stravy a rozložení do 5 jídel denně přináší hned několik výhod. Organismus si nedělá zásoby ze strachu, kdy dostane další příděl, vyhnete se záchvatům přejídání a hubnutí bude pro vás příjemnější, protože budete pravidelně jíst. Důležité je sledovat i nutriční hodnoty potravin a vybírat si vhodné varianty s nižší energetickou hodnotou, například jogurty do 4 % obsahu tuku, či sýry s obsahem 20-30 % tuku v sušině,“ dodává Kateřina Šimková. Pokud vás jako většinu maminek tíží čas a přípravu jídla byste si rády usnadnily, může vám pomoci krabičkové stravování, kdy na skladbu jídel dohlídne nutriční tým a uvaří je tým profi kuchařů. Zdravé stravování připravilo například speciální program PRO MÁMY, který zohledňuje specifika stravy pro kojící maminky, ale nabízí i mnoho dalších programů jako PRO ZDRAVÍ, abyste jedly zdravě a zhubly.

Zajistěte dostatek živin

Mateřské mléko je dokonalým zdrojem, který obsahuje cenné vitamíny, minerální látky a živiny, mezi nimi i prebiotika a probiotika, prostě to nejcennější, co může maminka svému dítěti dát. Kvalita stravy maminky je velmi důležitá a odráží se na kvalitě a tvorbě mateřského mléka. „Nároky organismu na energii kojící matky jsou až o pětinu vyšší než u nekojící ženy, i proto se při kojení tak dobře hubne.  Doporučuje se navýšení bílkovin o 15 g za den, sacharidů přibližně o 50 g a z tuků především omega 3 mastné kyseliny. Kvalitní a pravidelná strava pomůže každé mamince překonat chutě na sladké a lépe zvládnout náročné každodenní tempo. Bílkoviny získáte navýšenou konzumací libového masa, mléčných výrobků, luštěnin a vajec. U sacharidů se vyvarujte jednoduchých cukrů ve formě sladkostí a dopřejte si celozrnné potraviny, z tuků nezapomínejte na ryby, či vhodné rostlinné oleje,“ radí na závěr nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. Nedostatek živin a energie se negativně projevuje na zdraví, únavě, náladě i celkové kondici, a to si nejen jako maminky nemůžeme dovolit.

Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Očekávání vs. realita. Kresby mateřství, které pobaví i uklidní! Jedeme v tom všichni
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Císař není hanba, vzkazuje všem mámám tahle žena. A hrdě ukázala jizvu!
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
7 nečekaných způsobů, jak malé dítě vyznává lásku rodičům

Horoskopy

Štír Jestliže jste před časem uzavřeli smlouvu s podezřelým člověkem, tak se mohou objevit nepříjemné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné