Maminka.czPraktické rady

Jak utišit hystericky brečící dítě?

1. 1. 2011
Jak utišit hystericky brečící dítě?
Každá maminka to jistě dobře zná. Čas od času zkrátka nemluvně začne hystericky plakat a není k utišení. Samozřejmě, že po čase každý rodič už tak trochu tuší, co na jeho ratolest alespoň trochu zabírá. Ale vždy je to velmi individuální.

Přinášíme vám zde proto několik obecně osvědčených receptů, jak dětský pláč zastavit, Některý z nich jistě zafunguje i na toho vašeho „řvouna“.

K nezastavitelnému hysterickému pláči dochází nejčastěji u dětí ve věku zhruba od tří měsíců do doby, než se naučí mluvit. Příčiny mohou být různé, například špinavá plínka, přeleželá noha, pocit osamocení nebo třeba zima. A mnohdy dokonce ani příčinu nemusíte odhalit.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Já to povím mámě! aneb jak nevychovat malého „bonzáčka“

Stává se i to, že dítě pláče proto, že slyší třeba jiné miminko plakat nebo třeba štěkat v dáli psa či třeba zaslechne hádku dospělých lidí. Přičemž hádka nemusí být ani příliš hlasitá, ale dítě jaksi vytuší napjatou situaci a reaguje pláčem. Ten pak mnohdy nemívá konce.

Čtěte také:Kdy bude v noci klid?

„Často je tomu i tak, že miminko začne plakat kvůli úplné maličkosti, která by vás ani nenapadla. Během pláče dokonce většina dětí zapomene na důvod, proč plakat začala. A právě to vede k nekonečnému pláči, kdy k jeho utišení nepomáhá skoro nic. Odborně se tomu někdy říká pláč z pláče,“ vysvětluje dětská zdravotní sestřička a ošetřovatelka Tereza Petrasová. Jak se v takovéto situaci zachovat, aby miminko přestalo brečet co nejdříve, je poměrně individuální.

Prso nebo dudlík

Jednou ze zaručených metod je ale kojení, případně nakrmení sunarem. Někdy postačí i obyčejný dudlík. V podstatě jde o to, aby byla dětská ústa zabavená jinou činností, než je křik a pláč. „Pokud plačící dítě přiložíte k prsu, dítě vedle toho, že má pusinku zacpanou, cítí také teplo a péči matky, což samo o sobě působí rovněž velmi zklidňující dojmem. Přítomnost matky je při tišení velmi důležitá. Zatím co tatínek může miminku nabízet sunar nebo dudlík i několik desítek minut, než se mu podaří batole utišit, matce se to může podařit i během pár sekund, „ vysvětluje Petrasová.

Změňte teplotu vzduchu

Dalším zajímavým trikem, jak je možné dětský hysterický pláč zastavit, je změna teploty vzduchu. Pokud máte doma teplo, vyvětrejte a pusťte do pokoje trochu studeného vzduchu.

Dbejte při tom ale na to, aby dítě bylo oblečeno a nemohlo nastydnout. A pokud je dítě v chladu, zabalte jej do tepla. „Změna teploty působí na brečící dítě tak trochu jako malý šok. Pokud pláč není už nijak opodstatněný a jedná se o takzvaný pláč z pláče, může být právě lehký teplotní šok vysvobozením. Dítě začne totiž v daný moment vnímat i něco dalšího, co může upoutat jeho pozornost,“ míní Petrasová.

Dopřejte mu sladké

Dalším zaručeným trikem, je podání něčeho sladkého k jídlu nebo k pití. Pokud by se tato metoda praktikovala častěji, není to samozřejmě nic zdravého, ale jednou za čas to rozhodně neuškodí.

Doporučuje se dávat mírně slazený čaj. Z potravy pak sladké ovocné přesnídávky, případně třeba lžičku nutely nebo dudlík mírně namočený do medu. To je ostatně trik již některých našich babiček,“ vypráví Tereza Petrasová.

Někdy pomůže i tma

Na některé děti výborně funguje tma. Pokud dítě pláče večer nebo v noci, kdy stále ještě svítíte, zkuste zhasnout a zůstat potichu. Na většinu dětí náhlé zhasnutí a ticho v okolí působí rovněž jako tišící prostředek.

Nemusí to zabrat hned, ale zkuste počkat tři až pět minut. „I ve dne je možné tento trik praktikovat. Zejména v létě, pokud miminko začne plakat v kočárku. Zajistěte, ať dovnitř svítí co nejméně světla, případně celý kočárek zakryjte tak, ať má miminko uvnitř příjemné přítmí. Lépe se mu bude pak i znovu usínat,“radí Petrasová.

Houpavý pohyb

Samozřejmě je každé mamince jasné, že velmi efektivní je také to, když miminko v kočárku pohoupete, případně jej vezmete do náruče a budete jej ukolébávat houpavým pohybem. Uklidňující je i posadit dítě na dětskou houpačku a mírně rozkývat. Každý pohyb, který připomíná houpání, kroužení a jakési vznášení, v dítěti navozuje vnitřní klid a tiší jej. Zajímavostí je, že pokud se v pozdějším věku děti houpou třeba ve škole na židličkách, může to být důsledek právě toho, že jim v dětství houpavý pohyb chyběl. Proto v tomto ohledu raději nešetřete a pořiďte svému potomkovi třeba malou houpačku.

Překvapte ho barevným předmětem

Vedle houpání a výše zmiňovaných triků můžete vyzkoušet i zaujmout pozornost dítěte na nějakou zajímavou věc nebo hračku. Ukažte mu třeba velkého sytě růžového plyšáka, žluté autíčko anebo červeného maňáska. Syté teplé barvy totiž také fungují na dětskou psychiku uklidňujícím dojmem a navíc dokážou přesměrovat dětskou pozornost jinam, než na pouhý pláč.

Někdy pomůže samota

Na některé děti funguje i to, když je plačící necháte pár minut samotné v pokoji. Někdy totiž děti zkoušejí vaši pozornost a pláčou především tehdy, když vědí, že je někdo bude obletovat s snažit se uklidnit. Vynucují si tak pozornost. V takovém případě je nejlepším řešením ignorace. „Vyzkoušejte na tři minuty odejít z pokoje. Jestli je důvod pláče dětská touha po pozornosti, věřte, že během chviličky je po pláči. Mnohdy je to otázka třeba i půl minuty. Vím to vlastní zkušenosti, můj první syn byl přesně ten případ. Plakal jen tehdy, když věděl, že ho někdo uslyší a uvidí. Jakmile jsme odešla na chvíli vedle do pokoje, okamžitě přestal,“ vypráví vlastní zážitky Tereza Petrasová.

Maminka má největší vliv

Na závěr by bylo dobré uvést i to, že všechny tyto metody fungují nejlépe v okamžiku, kdy je praktikuje matka. Případně jsou efektivní ještě od chůvy nebo jiné osoby ženského pohlaví, která se o dítě pravidelně stará a tráví s ním hodně času. Z pozice otců metody zabírají pomaleji, někdy jen občas. Důvod je přitom prostý: dítě je v prvních měsících života přirozeně více fixované na matku. A proto i její činy, jsou pro něj podstatnější.

Čtěte také:Kdy bude v noci klid?

Témata: Praktické rady, Teplotní šok, Ženské pohlaví, Slazený čaj, Tišicí prostředek, Zdravotní sestřička, Osvědčený recept, Jak, Děti, Houpavý pohyb

Mohlo by vás zajímat
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Štír V pátek vám dojte trpělivost a řeknete nadřízenému, co si o jeho hloupých poznámkách myslíte. Je vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdislava, Zdislav, Zinaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné