Maminka.czZdraví

Jak vybírat dětskou obuv

Jana Michlová 23.  9.  2010
Jak vybírat dětskou obuv
Jak a hlavně do čeho obout dětské nožičky? Následující videoreportáž i článek vám poradí, čím se při výběru obuvi řídit...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podzim je pro peněženku rodičů tradičně nejnáročnějším obdobím v roce - kromě všech školních potřeb a oblečení, ze kterého děti přes léto vyrostly, je potřeba nakoupit také boty a přezůvky, jež v průběhu teplých měsíců postihl stejný osud jako většinu oblečení.

Přezůvky s sebou...

Naprostá většina dětí potřebuje na podzim nové přezůvky do školy - i kdyby loňské kusy přežily celý školní rok tak, aby se daly ještě použít, určitě už budou dětem malé. Podíváme se na ně tedy jako první.

Nejmenším dětem do školky se hodí nejlépe klasické nazouvací papučky, v jakých se ve školce pohybovali určitě už i naši rodiče - s klasickou gumovou podrážkou, pevným svrškem, obvykle manžestrovým, a kvalitně zpracovanou stélkou. vyrábějí se v různých barvách, vzorech a jakostech, a naprostá většina hypermarketů je na konci léta mívá v akci.

Přestože vypadají všechny skoro stejně, určitě jste si všimli, že se liší nejen cenou, ale i vzhledem. Nejdražší a nejkvalitnější bývají papučky, které jsou označeny logem žirafky. Ta už roky symbolizuje kvalitu, kterou pro dlouhodobý pobyt v přezůvkách považujeme, obzvláště u malých dětí, za nutnost. Nechceme přece, aby se dětské nožičky vyvíjely špatně - a tak se nebojme do přezůvek investovat víc peněz, než se nám zdá pro “pouhé papuče” adekvátní.

I pro menší děti na základní škole se hodí tento typ přezůvek - noha se jim samozřejmě pořád vyvíjí, tráví v nich hodně času a mohou v nich bez problémů běhat po škole, kde jsou různé povrchy podlah. Spousta děti požaduje do školy už papuče otevřené, takzvané nazouváky, a zavřené odmítá. Zkuste s nimi vyměnit ochotu alespoň v první a druhé třídě nosit uzavřené přezůvky za nějakou jinou pro ně zajímavou věc, jejich nohám to jenom prospěje.

Větší děti jistě ocení takzvané zdravotní sandály, nazouvací pantofle s tvarovanou stélkou. I tyto přezůvky nabízejí obchody na začátku školního roku ve slevových akcích a opět je potřeba si dávat pozor na to, co kupujeme. Nejkvalitnější a nejdražší zdravotní pantofle koupíme v lékárně, ale ne každý může kupovat rychle rosotucím dětem neustále drahé pantofle. Opačným extrémem jsou kopie těchto pantoflí, které prodávají na stáncích nebo v potravinách - obyvkle jsou z velmi nekvalitního materiálu, a kromě toho že začnou velmi rychle zapáchat, propadá se jim podrážka a přinášejí i jiné radosti, které s kvalitní obuví nepoznáte.

Posledni dobou dosahují vysoké obliby takzvané kroksy, neboli gumové pantofle kopírující letní obuv jedné známé značky. Platí pro ně totéž co pro výše uvedené pantofle, snad jen s tou výhodou, že jsou ještě levnější a tudíž je možno pantoflový park častěji obnovovat a doufat, že natrefíte na kvalitnější kus.Jak nakupovat dětské boty?

(videoreportáž)

Ploché nohy trápí početnou skupinu dětí a může za to špatná obuv. Jak ale v záplavě bot, botek a botiček vybrat ty správné, které nožky našich ratolestí nepoškodí? Společně s Baby televizí jsme se zašli podívat do prodejny zdravé obuvi v pražských Dejvicích a zeptali jsme se na co se při nákupu bot zaměřit.Na podzim i na zimu

Podzim znamená samozřejmě nákup nových bot, ve kterých dětem nebude při nižších teplotách chladno. Blízkost zimy svádí k nákupu bot, které by děti mohly využít už i v zimě, ale není to dobrý nápad. Minimálně první dva měsíce po začátku školního roku je ještě docela teplo a tak se dětem bude v teplých zimních botách zbytečně potit noha a až začne skutečně mrznout, pravděpodobně jim v nich začne být zima. Ideální podzimní boty jsou jakési lepší polobotky - pevnější a vyšší boty, ve kterých se nemusíte bát poslat děti do školy v dešti nebo na výlet na zámek.

Další důležitou věcí, kterou nesmíte opomenout, je správná velikost. U malých dětí je zjišťování té správné velikosti poměrně jednoduché, obujeme prcka, pošoupneme mu špičky nohou až dopředu a pokud mu za patu strčíme ještě prst a bude tam mít místo, boty bereme.

Větší děti si samy řeknou, zda jsou jim boty dobře, zda v nich mají dost místa a zda jsou pro ně dost pohodlné, takže největší problém je nakonec s předškoláky a malými školáky, kteří jsou schopni tvrdit, že TYHLE boty jsou jim dobře a TYHLE malé - i když mají oboje stejnou velikost a střih, jen jsou jiné barvy a jim se jedna z nich nelíbí..

A tím se dostáváme k možná opomíjené,ale neméně důležité skutečnosti: dětem se jejich boty (které už jste vybrali ve správné velikosti) obvykle musejí líbit. Obouvají se do nich potom s radostí a očekávaná cesta do školky nebo školy je pro ně mnohem příjemnější.

V libovolném ročním období je důležité, aby děti měly alespoň dvoje boty, ve kterých mohou jít ven - vždycky je pravděpodobnost, že cestou ze školy důkladně promoknou a budou potřebovat ještě do kroužku, nebo boty prostě do druhého dne neuschnou. Rezervní boty mohou být klidně tenisky, ve kterých děti chodily na jaře a na podzim se do nich ještě vejdou, nebo aspoň mírně ojeté botky po starším sourozenci. A pokud chodí vaše děti se školou za kulturou anebo je berete na slavnostnější akce, i vy sami jistě oceníte univerzální boty k hezkému oblečení, které mohou použít téměř bez ohledu na roční období a přizpůsobovat jen oděv.

Shrnuto, podtrženo - boty jsou důležitou součástí našeho života a jejich výběru bychom měli věnovat adekvátní péči. Důležitá není jenom vhodnost bot pro konkrétní roční období, ale také to, jak se v nich náš potomek cítí - nesmí ho tlačit, musejí se mu líbit, musejí být pohodlné a děti by v nich měly bez problémů vydržet několik hodin. Pokud se nám podařilo splnit všechny tyto podmínky, jsme na nejlepší cestě nezničit svému potomkovi nohu ani náladu.

Témata: Zdraví, Dětské boty, Dětské oblečení a dětská obuv, Nejnáročnější období, Obuv, Stejný osud, Opačný extrém, Hezké oblečení, Dlouhodobý pobyt, Jak, Správná velikost, Přezůvka, Zdraví na Heureka.cz