Maminka.czDěti

Kroužek by si mělo vybrat samo dítě. Mladším dětem stačí dva kroužky týdně

31. 8. 2018
Se začátkem školního roku se roztrhne pytel s nabídkou nejrůznějších kroužků pro vaše děti. Nevíte, pro který se rozhodnout? Lépe než podle aktuálních trendů vybírejte kroužky podle přání dítěte.

Kdy s kroužky začít?

Řada rodičů by odpověděla – čím dříve, tím lépe, doba je rychlá, konkurence obrovská a kdo nezačne s angličtinou pomalu jako kojenec, už to nikdy nedožene.

Oproti tomu dětští psychologové se přiklánějí spíše k názoru, že rozhodně není kam spěchat. Každé dítě je jiné, vyvíjí se jiným tempem, má různé schopnosti soustředění.

Začínat s kroužky už ve školce je dnes běžné, ale rozhodně to neznamená, že je to nutné a pro každé dítě vhodné. Rodič musí citlivě vnímat všechny signály, které dítě vysílá, a rozpoznat, jestli už je správný čas. Případně mu s tím mají pomoci učitelky v mateřské škole, případně další odborníci.

Rozhodně by kroužek neměl začínat současně se samotným školním rokem. Na předškolní dítě se samo o sobě valí tolik novinek a povinností, že nemá smysl zatížit ho ještě kroužkem.

Poohlédněte se po něm až v okamžiku, kdy si dítko zažije nový režim a ve školce se bez problémů adaptuje. Ideální pak je, když rodič nějakou dobu zůstává na kroužku spolu s dítětem.

Totéž platí i u školáků. Opatrní buďte zejména u prvňáčků, pro ně je nástup do školy obrovská životní změna. Pokud bychom toho na ně od počátku naložili moc, hrozí, že nápor povinností bude zkrátka příliš.

Chcete mít šťastné dítě? Nepřehánějte to s kroužky

Co se pro dítě hodí?

Opět platí – každé dítě je jiné a každé baví něco jiného. Stejně tak má pro něco talent a něco mu jde hůře. Podstatná je jeho povaha, jestli je introvert, nebo extrovert, zda je zaměřené spíše sportovně, umělecky, či technicky.

 Je na nás, rodičích, abychom své děti dobře znali, věnovali se jim a byli si jistí odpovědí na otázku, co je zajímá a co rády dělají. Podle toho pak přistupujeme k výběru kroužků.

To hlavní však je: Kroužek si má vybrat samo dítě, nikdy rodiče. I za cenu toho, že jich vystřídá zpočátku více a v každém třeba vydrží jen chvilku. Ale stojí to za to. Pokud dítěti s dobrou vírou vnutíme aktivitu, která baví spíše nás než je, těžko si ji oblíbí.

Stejně tak mu nemůžeme vnucovat kroužek jen proto, že jde o činnost, která je zrovna v módě anebo z našeho pohledu pro život přínosnější či praktičtější. Rodič zkrátka musí potlačit svoje ambice a představy a nechat dítě hledat.

Toto je samozřejmě snazší ve velkých městech, kde je nabídka kroužků velmi pestrá. V menších obcích musíme vzít zavděk tím, co je, ale i tady platí, že musíme respektovat naturel dítěte a nelámat nic přes koleno.

Video: Jak připravit děti na nástup do školy

Jak kroužek vybírat?

Vždy volte kroužek, za nímž stojí prověřený oddíl či klub a zkušení lektoři s dobrými referencemi. Velmi pomáhá zeptat se rodičů starších dětí, zeptat se na jejich zkušenosti a doporučení.

Zejména ve sportovních oddílech je zvykem pořádat dny otevřených dveří spojené s nábory, totéž platí třeba pro hudební kurzy. Navštivte je společně s dítětem, sami uvidíte, kde se potomek cítí dobře.

Vyptejte se lektorů na vše, co vás zajímá, sledujete, jak se k dětem chovají, chtějte vidět certifikáty.

Svou roli hraje samozřejmě i praktická stránka – cena a dopravní dostupnost. Prvňáček může být sebenadšenější z kroužku stavění lega, ale pokud by kvůli tomu měl dojíždět dvě hodiny přes celé město, zkuste se poohlédnout po něčem bližším.

Podle čeho vybírat dětské zájmové kroužky?

Až dítě do kroužku začne chodit, buďte trpěliví a nechtějte výsledky hned. Někdy trvá týdny i měsíce, než se ukáže, jestli to byla vhodná volba. Ohlídejte také, aby se dítě nenadchlo pro některý kroužek jen proto, že tam chodí kamarád, ale zajímalo se skutečně o jeho náplň.

Obecně platí, že mladším dětem by měly bohatě stačit maximálně dva kroužky týdně. Z toho by jeden měl být zaměřený pohybově a druhý spíš kreativně. Starší děti mohou mít kroužků i více. Ale každé dítě musí mít i dny, kdy tráví volno zcela podle svého, i kdyby to bylo „jen“ ležení s časopisem na gauči.

Od třech let na tenis a ve čtyřech na balet? Nedělejte to!
Mami, já už tam nechci. Anebo kroužky z pohledu dětí a rodičů
Jak vychovat malého čtenáře? Zapojte fantazii a vzbuďte v něm zvědavost
Maminka ROKU 2021
Témata: Děti, Mateřská škola, Celé město, Zkušený lektor, Předškolní dítě, Cena, Reference, Vhodná volba, Povaha, Dopravní dostupnost, Sportovní oddíl, Nový režim, Extrovert, Cizí jazyk, Dětský psycholog, Mladé dítě, Rodiče, ArticleBox originál, Kroužek, Správný čas, Nature, Školní rok, Kroužky, Dobrá víra, Introvert

Mohlo by vás zajímat
Tatínci u porodu: Intimní fotky ukazují, jaké jsou jejich první reakce
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!

Horoskopy

Kozoroh V rodině panují neshody a vlastně ani nevíte, komu věřit. Rozhodně nepatříte k lidem, co hodnotí podle…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Valerie, Valérie, Valeria

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné