Maminka.czDětské boty

Vybíráte přezůvky do školy? Nedávejte dětem tenisky ani cvičky

Simona Procházková 29.  8.  2022
Možná jste to nechali na poslední chvíli a děti ještě pořád nemají přezůvky do školy. A to nejen do třídy, ale třeba ani na sportovní kroužky, do družiny a podobně. Poradíme, jak vybrat správně a koupit zdravé boty.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Za pár dní začne dětem další školní rok. Obzvlášť u prvňáčků jsou to důležité chvíle, a tak už jistě chystáte všechny potřebné výtvarné pomůcky, sešity, aktovky, penály, oblečení... A co správná obuv? Jaké přezůvky jsou pro děti vhodné, a které naopak nejsou? Co konkrétně by měly boty pro děti splňovat a podle jakých kritérií je vybírat?

VIDEO: Testujeme s dětmi: Jak vybrat školní aktovku nebo batoh?

  • Nákupu vhodných přezůvek je potřeba věnovat pozornost, protože dětské nohy se neustále s růstem vyvíjejí a nevhodnými botami jim je můžete poškodit. 
  • U velké části dětí, především v předškolním věku, je snížena nožní klenba, a děti tak mají plochou nohu
  • Základem obuvi (a to nejen do školy) je pohodlí. Bota nesmí nikde tlačit a ani být moc volná.
  • Určitá rezerva ve velikosti boty je při koupi logická, ale důležité doporučení zní: kupovat obuv častěji spíše než koupit botu o dvě čísla větší s tím, že do ní noha doroste.

„Bota by měla být alespoň zčásti prodyšná, mít vyměkčenou podrážku a pevný opatek, tedy zpevnění kolem paty,” popisuje Petr Hoza, primář Ortopedického oddělení Pardubické nemocnice.

Crocsky do školy ne!

Oblíbené gumové pantofle zdomácněly v českém prostředí, říká se jim „crocsy”, ačkoliv mohou být i jiné značky. Lidé je často obouvají nejen doma, ale také třeba při práci na chatě či na zahradě. Jsou ale vhodné jako přezutí do školy? „Rozhodně se nehodí jako přezůvky do školy nebo školky. Bota totiž není dostatečně pevná,” říká MUDr. Petr Hoza z Pardubické nemocnice. Crocsy se hodí právě spíše na zahradu, k vodě nebo na kratší procházky. Do školy a na sport nikoli.

U dětí s plochou nohou je vhodný pevný opatek u boty. Pokud pata nemá správné vedení, pak děti snáze botu „sešmajdají“ na vnitřní straně. I proto je důležité obuv opravdu zkusit, projít se v ní, je tak třeba zavítat do kamenného obchodu.

Jak koupit dětské boty přes internet, abyste je nemuseli vracet?

Tenisky nejsou na celodenní nošení

Co není podle odborníků pro děti zrovna ideální? „Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, kecky, jarmilky a podobně), které jsou určeny zejména pro sport a venkovní hry.

Pro zcela malé děti se nedoporučuje nosit tenisky a textilní obuv s pryžovou podešví, neboť kvůli dobré přilnavosti podešve k podložce sklouzává noha dítěte v obuvi dopředu (známé díry ve špici), což vede spolu s teplem, jež se v obuvi tvoří, k poškození kůže a prstů. Zatímco teplo v usňové obuvi se zvýší asi o 10 procent, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to cca o 25 procent. Proto by tato obuv měla být používána krátkodobě pouze pro sport,“ vysvětluje Irena Sehnalová, specialistka prodeje z Ateliéru zdravého obouvání na pražských Vinohradech.

Pozor je třeba také dávat na dětské bačkůrky, u nichž je lepidlo mezi vrstvami, nebo na boty s membránou s neprodyšným svrchem z PVC (často čínské boty).

Obecně je zásadní dbát na výběr botiček z certifikovaných, a tedy nezávadných materiálů, protože dětská nožička, která se obecně více potí než dospělá, by mohla být poškozena výluhy z nevhodně zpracované kůže. To může být opět problém „levnějších“ čínských výrobků nepodléhajících evropským normám.

Nové boty a přezůvky kupujte včas, když je to zapotřebí. V souladu s růstem nohou platí: čím menší dítě, tím více párů za rok. Poškození nohou vzniká, když trvale nosíme krátkou obuv. Žádná obuv se přitom nepoddá do délky a pouze obuv z přírodních materiálů povolí do určité míry do šířky.

6 chytrých tipů, jak ušetřit při nákupu oblečení (nejen) pro děti

Nejoblíbenější dětské přezůvky

lupilu Chlapecká domácí obuv zelená lupilu Chlapecká domácí obuv zelená
nabízí 1 obchod za ceny od 129 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené přezůvky


Jaké přezůvky vybrat?

Chybu rozhodně neuděláte třeba s českou zdravotní obuví (Santé, Fare, Protetika, Peon), většinou jde o pohodlné zdravotní přezůvky s anatomicky tvarovanou usňovou stélkou, které představují ideální obuv pro děti na přezutí do školy.

  • Anatomicky tvarovaná stélka podpírá příčnou a podélnou klenbu, čímž zabraňuje tvorbě ploché nohy. Protiskluzová podešev v bílé barvě nezanechává šmouhy na povrchu.
  • Nastavitelná šíře obuvi se dá během nošení přizpůsobit potřebám nohou. Lze volit pantofel či sandál. Pořídíte je v lékárnách, prodejnách zdravé obuvi a Ateliérech zdravého obouvání. 
Témata: Zdraví, Školák, Jak na to, Naše tipy, Sport, Dětské boty, Dětské oblečení a dětská obuv, Nákupy, Nákupní tipy, Škola, Přezůvka, Cvička, Vinohrady, Teniska, Kůže, Děti, Podešev, Nohy, Boty, Přezutí, Obuv, Irena Sehnalová, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tyhle reakce tatínků vás zaručeně rozesmějí! Jak vypadají těsně po narození svého dítěte?
Formánková Simona
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie