Maminka.czDětské boty

Jak vybrat zdravé přezůvky do školy? Nepořizujte jim tenisky a cvičky!

4. 9. 2020
Jak vybrat zdravé přezůvky do školy? Nepořizujte jim tenisky a cvičky!
Možná jste to nechali na poslední chvíli a děti ještě pořád nemají přezůvky do školy. A to nejen do třídy, ale třeba i na sportovní kroužky a podobně.

Stejně tak, jako se nevyplatí koupit špatnou tašku nebo psací potřeby, i nákupu vhodných přezůvek je nutno věnovat velkou pozornost, protože dětské nohy se neustále vyvíjí a nevhodnými botami jim můžete nohy nepříjemně poškodit.

Tenisky na celodenní nošení? Raději ne

Co není podle odborníků pro děti zrovna ideální? „Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, kecky, jarmilky a podobně.), které jsou určeny zejména pro sport a venkovní hry.

Pro zcela malé děti se nedoporučuje nosit tenisky a textilní obuv s pryžovou podešví, neboť díky dobré přilnavosti podešve k podložce sklouzává noha dítěte v obuvi dopředu (známé díry ve špici), což vede spolu s teplem, jež se v obuvi tvoří, k poškození kůže a prstů. Zatímco teplo v usňové obuvi se zvýší asi o 10 procent, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to cca o 25 procent. Proto by tato obuv měla být používána krátkodobě pouze pro sport,“ vysvětluje Irena Sehnalová, specialistka prodeje z Ateliéru zdravého obouvání na pražských Vinohradech.

Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří

Pozor je třeba také dávat na dětské bačkůrky, kde je lepidlo mezi vrstvami nebo boty s membránou s neprodyšným svrchem z PVC (často čínské boty).

Obecně je zásadní dbát na výběr botiček z certifikovaných a tedy nezávadných materiálů, protože dětská nožička, která se obecně více potí, než dospělá, by mohla být poškozena výluhy z nevhodně zpracovávané kůže, což může být opět problém „levnějších“ čínských výrobků, nepodléhajícím evropským normám.

Nové boty kupujte včas, když je to zapotřebí. V souladu s růstem nohou platí - čím menší dítě, tím více párů za rok. Poškození nohou vzniká, jestliže trvale nosíme krátkou obuv. Žádná obuv se přitom nepoddá do délky a pouze obuv z přírodních materiálů povolí do určité míry do šířky

Jaké přezůvky vybrat?

Chybu rozhodně neuděláte třeba s českou zdravotní obuví - většinou jde o pohodlné zdravotní přezůvky s anatomicky tvarovanou usňovou stélkou, které představují ideální obuv pro děti na přezutí do školy.

Anatomicky tvarovaná stélka podpírá příčnou a podélnou klenbu, čímž zabraňuje tvorbě ploché nohy. Protiskluzová podešev v bílé barvě nezanechává šmouhy na povrchu.

Nastavitelná šíře obuvi se dá během nošení přizpůsobit potřebám nohou. Lze volit pantofel či sandál. Pořídíte je v lékárnách, prodejnách zdravé obuvi a Ateliérech zdravého obouvání. Vice informací na www.pohodlipronohy.cz

100 věcí, které bývaly pro naše děti samozřejmostí, ale dnes se jich nemohou dočkat!
Dílnička: Jak si snadno vyrobit dekoraci do pokojíčku ve tvaru jednorožce?
Témata: Naše tipy, Jak na to, Sport, Dětské boty, Dětské oblečení a dětská obuv, Nákupy, Podešev, Cvička, Boty, Nohy, Obuv, Irena Sehnalová, Teniska, Kůže, Přezůvka, Škola, Vinohrady

Mohlo by vás zajímat
Jak správně vybrat těhotenskou a kojicí podprsenku?
Dítě zplodil ještě jako muž, narodilo se už ale dvěma ženám
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
To není apríl! Miminko při ultrazvuku „zatleskalo“ svým rodičům
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Modrá krev dál koluje v jeho pravnoučatech
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Vánoce nejsou jen dárky. Vytvořte dětem vzpomínky, které v nich zůstanou
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021

Horoskopy

Rak Den před novoluním v Beranu jste v negativní náladě a stále nad něčím dumáte. Připusťte k sobě vlnu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Izabela, Isabela, Isabella

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné