Maminka.czOči

Čím dál víc školáků nosí brýle. Co za to může a jak poznáte, že vaše dítě špatně vidí?

Simona Procházková 10.  11.  2021
Každoročně přibývá dětí s dioptrickými brýlemi. Na vině ale nejsou jen tolik diskutované tablety, počítače a telefony. Lékaři upozorňují, že za větším počtem dětských pacientů očních ordinací se skrývá rovněž lepší osvěta a dokonalejší přístroje, které případný problém dokážou odhalit včas.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dětský zrak se vyvíjí přibližně do šestého až osmého roku věku, proto je nesmírně důležité věnovat pozornost tomu, jak dítě vidí, a případně problém podchytit včas. Zatímco novorozenci a kojenci trpí často na potíže s průchodností slzných cest, u starších dětí pak převládají většinou dioptrické vady. Někteří odborníci dokonce uvádějí, že zhruba čtyřicet procent českých dětí by mělo nosit brýle. Šokuje vás tento fakt?

VIDEO: Jak se skutečně vyvíjí zrak miminek a kdy vás vlastně uvidí? 

Nejčastější oční vadou u dětí je tupozrakost

K bezkonkurenčně nejčastějším potížím se zrakem patří zejména u předškoláků tupozrakost. Pokud není odhalena a řešena včas, může mít dokonce i doživotní následky. O co se jedná? Tupozrakost, tedy amblyopie, představuje vadu zraku, při které je oko anatomicky v pořádku, ale funkčně nikoli. Vyskytuje se převážně u dětí, které mají u očí velký dioptrický rozdíl. Mozek si poté podvědomě vybírá to oko, na které vidí lépe, zatímco to druhé nepoužívá, a tak se z něj stává oko tupozraké.

„Dítě si to neuvědomuje, protože vidí normálně, ale ztrácí prostorové vidění, může špatně odhadovat vzdálenosti nebo má horší orientaci. Pokud se však tato oční vada podchytí včas, je u ní velká šance na vyléčení. Právě proto je naprosto důležité navštěvovat preventivní prohlídky očí. Dnešní technologie a moderní diagnostické přístroje dokážou rozpoznat i nepatrné odchýlení od normálu, které může vést k tupozrakosti i u šestiměsíčního miminka. Samozřejmě i další návštěvy ve třech a následně pěti letech jsou pro správný vývoj zraku naprosto klíčové,” zdůrazňuje význam prevence Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.

Krátkozrakost aneb Když špatně vidí na dálku

Kromě tupozrakosti nebo šilhání hrozí školákům také krátkozrakost, kdy děti potřebují brýle pro vidění na dálku. Čím dál častěji se tak mluví o takzvané epidemii krátkozrakosti. Například v Asii tato oční vada postihuje dokonce 95 procent školáků. Problémy může působit nejen v dětství, ale také později i v dospělosti. Vyšší krátkozrakost také mimo jiné zvyšuje riziko zeleného a šedého zákalu či odchlípení sítnic.

Miminko pořád slzí? Nejspíš má ucpané slzné kanálky! Co s tím?

Na dětských brýlích nešetřete

Pokud vašemu dítěti oční lékař předepíše brýle, doporučí vám i oční optiku, kde si je můžete nechat zhotovit. Vždy záleží na typu oční vady, od které se pak odvíjí výsledný tvar a velikost obrouček. Určitě se svěřte do rukou specializovaných optik, u nichž si můžete být jisti, že čočky do brýlí správně zabrousí a vycentrují a tím předejdou možným komplikacím. Dětské oční vady se vyvíjí s tím, jak roste dítě, a proto je vždy potřeba chodit na preventivní prohlídky, které případné změny včas odhalí. U výběru obrouček nezapomínejte ani na to, že ratolesti mohou být velmi aktivní, a proto potřebují brýle, které jim stoprocentně padnou jak na nose, tak i za ušima. Zároveň musí být bezpečné a pohodlné.

Jak správně vybrat brýle pro dítě?

Díky velké skupině dětí, které trápí problémy s očima, nejsou dioptrické brýle žádnou tragédií ani něčím, za co by se měly stydět. Naopak, mohou být krásným módním doplňkem. Pokud jde o design a barvu, nechte výběr na potomkovi. Pokud by se mu totiž vámi zvolené nelíbily, s velkou pravděpodobností skončí v šuplíku nebo na dně školního batohu a vada zraku se bude nadále zhoršovat. Děti si často vybírají brýle s motivy svých hrdinů, někteří například touží po kulatých obroučkách, jaké nosil Harry Potter.

Rodič samozřejmě při výběru, společně s odborníky z oční optiky, dohlíží na to, aby brýle dobře seděly, nesjížděly z nosu nebo netlačily na spánky. Většina modelů brýlí má proto měkčené koncovky a pružný nosník, čímž zaručují maximální pohodlí.

Zánět spojivek u dětí se nevyplatí podceňovat. Jak ho poznáte a kdy vyrazit k lékaři?

Speciální čočky a odolný materiál

Co se týče materiálu obrub, i v dětském sortimentu se používají plastové, kovové, ale i kombinace těchto materiálů, které jsou pružné a více odolné, a zvládnou tak i náročnější pohybové aktivity nebo nečekané pády.

Také dioptrické čočky v brýlích se u dětí dají doplnit speciálním povrchem, ať už třeba proti poškrábání nebo antireflexní úpravou, která zvyšuje propustnost čočky a zmírňuje tak únavu očí při pravidelném nošení. Plastové čočky mají navíc i UV filtr, který chrání oči před škodlivým UV zářením. Pokud má dítě větší počet dioptrií, je lepší zvolit tenčená skla, která jsou nejen pohledově hezčí, ale také lehčí a praktičtější. U neposedů můžete sáhnout po nerozbitných brýlových čočkách, které jsou vyrobeny z materiálu trivex, jenž byl původně vyvinut pro potřeby vojenského průmyslu.

Jak poznat tupozrakost u dítěte?

  • dítě nemusí pociťovat žádné potíže, vada bývá mnohdy zjištěna náhodně při očním preventivním vyšetření
  • mohou se objevit obtíže s prostorovým a hloubkovým viděním – dítě špatně odhaduje vzdálenost a hůř se orientuje v prostoru, takže může často zakopávat nebo narážet do nábytku
  • dítě se záměrně vyhýbá některým hrám nebo pohybovým aktivitám, může působit neohrabaně
  • často naklání hlavu na stranu, mhouří nebo přivírá jedno oko
Oční vady má až čtvrtina školáků. Co a kdy bychom měli hlídat?

Jak poznat krátkozrakost u dítěte?

  • tato oční vada se projevuje například tím, že dítě často mžourá a mhouří oči, když si prohlíží knížku nebo hračky, potřebuje sedět příliš blízko u televize nebo při sledování pohádky na tabletu drží displej nepřirozeně blízko očím
  • dítě může být nesoustředěné, rychle se unaví a ztratí pozornost
Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Školák, Děti a nemoci, Dětské nemoci, Harry Potter, Tablet, Oči, Zrak, Asie, Tupozrakost, Orient, SPA, Čočka, Potter, Oční vada, Oko, Vada, Brýle, Tablety na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
PODCAST: Komunikace s dětmi: Zaveďte těchto 6 pravidel a budete si rozumět, radí koučka Jana Ondříčková
Víchová Tereza
Podcasty
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita