Maminka.czZdraví

Jak vybrat chránič páteře pro dítě a při jakých sportech se „páteřák“ více než hodí?

4. 2. 2021
Proč se vyplatí pořídit dítěti chránič páteře neboli páteřák? Ochrání před nebezpečnými úrazy (nejen) na sjezdovce nebo na kole. Na co dávat pozor při nákupu a který bude nejlepší volbou pro vaši ratolest? Poradíme.

Chránič páteře se nepoužívá jen při sjezdovém lyžování nebo snowboardingu, hodit se bude také při jiných sportovních aktivitách, jako jsou například freestyle koloběžky, terénní cyklistika (aktuálně velmi oblíbené adrenalinové traily), bruslení či jízda na skateboardu nebo populárním longboardu. Zvykli jsme si již na fakt, že standardní součástí bezpečnostní výbavy při sportování je helma, která eliminuje úrazy hlavy, tou to ale nekončí. Právě chránič zad a páteře, lidově řečeno páteřák, dokáže mnohdy zabránit vážným poraněním s fatálními následky.

Vybírejte podle druhu sportu!

Chrániče páteře se liší podle toho, pro jaký sport jsou primárně určeny. Většina modelů spadá do kategorie mulitsport, lze je tedy využít současně pro více druhů sportovních disciplín. Existují ale i specializované páteřáky například na cyklistiku, lyžování nebo snowboarding, které zohledňují potřeby a specifika jednotlivých sportů. Chrániče pro cyklistiku (a letní sporty) jsou lépe odvětrané a jejich konstrukce je přizpůsobena typické pozici při konkrétním sportu, jako jsou například ohnutá záda při jízdě kole. Chrániče pro zimní sporty bývají zase více zateplené. 

Jak vybrat dětskou helmu na kolo. Musí pohodlně sedět a být lehká

Typy dětských páteřáků

Stejně jako v případě chráničů páteře pro dospělé i v kategorii pro děti můžete vybírat mezi dvěma druhy. Ten první, klasický, bývá vyroben z tvrzeného plastu, většinou jde o polyuretan nebo polypropylen. Aby chránič kopíroval fyziologické esovité zakřivení páteře a umožňoval pohyb, není vyroben z jednoho kusu, ale z několika plátů, které jsou vzájemně propojené ohebnými pohyblivými spoji. Druhý typ chráničů páteře je novější a využívá ty nejmodernější technologie. Konkrétně jde o viskoelastické polymery nebo inteligentní d3o molekuly, které za běžných podmínek připomínají měkkou poddajnou pěnu, po nárazu ale okamžitě ztvrdnou, a dovedou tak ochránit stejně kvalitně jako tvrdý plast. Jsou pohodlnější při nošení, a proto pro děti vhodnější variantou. Obzvláště těm nejmenším na zádech tolik nevadí. Některé chrániče páteře jsou integrovanou součástí pohodlné vestičky, která se zapíná zepředu na zip.

Jak zvolit správnou velikost?

Pokud jde o velikost dětského páteřáku, zaměřte se na to, jak dítěti sedí. Určitě je lepší vypravit se do obchodu osobně i s potomkem, aby si ho mohl na místě vyzkoušet, případně vybrat z několika typů, který bude nejlépe sedět a bude pro něj nejpohodlnější.

Stejně jako při nákupu jakéhokoli jiného sportovního vybavení, například kola, i v tomto případě platí, že rozhodně není vhodné koupit chránič páteře větší s tím, že do něj dítě „doroste“.

Zimní úrazy z pohledu pacienta a lékaře

Podle čeho poznáte, že je velikost správná? Chránič páteře by měl sahat od krčních obratlů až po kostrč, kterou by měl částečně překrývat. Spodní okraj by ale měl být jen tak nízko, aby si dítě mohlo pohodlně sednout. Horní okraj by neměl přesahovat úroveň ramen. V případě pádu dozadu by totiž hrozilo poranění krční páteře. Právě to je hlavním důvodem, proč nikdy chránič dítěti nekupujte větší. Páteřák by měl na zádech dobře sedět, nehýbat se do stran ani nahoru či dolů. K uchycení slouží bederní pás, ramenní popruhy, popřípadě také hrudní popruh. Popruhy by měly být nastavitelné.

Certifikace chráničů páteře

Co je ještě při výběru důležité sledovat? Kvalitní chránič páteře musí mít odpovídající certifikaci, která dokládá, že poskytuje skutečně bezpečnou a účinnou ochranu. Páteřáky jsou certifikovány dle normy EN-1621-2, která chrániče dělí do ochranných tříd 1 a 2. Třída 2 přitom disponuje lepšími ochrannými vlastnostmi. Údaj o certifikaci musí být uveden a vyznačen přímo na daném výrobku. Někdy dělají rodiče chybu, že nasazují dítku chránič páteře přímo na tělo nebo naopak až na mikinu či bundu. Správný postup, aby páteřák seděl, jak má, je připevnit ho hned na první vrstvu oblečení, tedy nejlépe na funkční prádlo.

Zimní úrazy dětí: Co se může stát a jak má vypadat první pomoc?
Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na délku, kvalitu a bezpečnost!
Tipy, jak naučit dítě jezdit na kole. Pomůže odrážedlo a tříkolka
Maminka
Témata: Děti, Zdraví, Praktické rady, Sport, Popruh, Chránič, Certifikace, Páteřák, Volby, Úraz, Plast, Chránič páteře

Mohlo by vás zajímat
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Odložte ho, dokud je čas! Terapeut vysvětluje, jak mobily ničí vztahy
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Kdysi a teď: Nafotili se po letech ve stejných pózách, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí

Horoskopy

Býk Milí Býci, tento týden počítejte s profesním zklamáním a pochybením. I když se velice snažíte, prostě…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriela, Marin, Merlin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné