Maminka.czPraktické rady

Jak vybrat dětskou přilbu? Tady je přesný manuál, díky kterému nešlápnete vedle

redakce 8.  4.  2022
Jaro klepe na dveře a to znamená více aktivit na čerstvém vzduchu. Ať už váš potomek vyráží do parku na bruslích, kole nebo odrážedle, měla by do jeho povinné výbavy patřit přilba. Poranění hlavy jsou totiž velmi nebezpečná a dětská helma dokáže toto riziko významně snížit. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vyberte správnou velikost

Helma by měla na hlavě pohodlně sedět, aniž by dítě kdekoliv tlačila, a musí chránit hlavu po celém obvodu. Současně nesmí být příliš těsná, ale také by neměla při rozepnutí spadnout z hlavy. Jen tak poznáte, že helma správně sedí. Upevnění se dá přizpůsobit velikosti hlavy otočným kolečkem nebo elastickými pásky, které jsou součástí přilby. Nejlépe uděláte, když zajdete spolu s ratolestí přímo do obchodu se sportovními potřebami a vyzkoušíte, který model pasuje nejlépe. Nechte dítě vybrat si oblíbenou barvu či postavičky. O to raději bude helmu při venkovních radovánkách nosit.

VIDEO: Jak vybrat helmu na kolo?

Lehká jako pírko

Hmotnost je u dětské helmy velice důležitá, protože dítě ji může mít při vyjížďce na hlavě i několik hodin. Vybírejte důkladně materiál, ze kterého je helma vyrobena. Na trhu je řada možností, ale vždy mějte na paměti především bezpečnost a kvalitu. Levněji vás vyjdou lepené helmy, které ale mají kratší životnost. Kvalitnější dětské helmy disponují takzvanou in-mold technologií – to se do tvrdé skořepiny vstřikuje polystyrenová pěna, a vzniká tak odolný a kompaktní celek. Rozdíl poznáte tak, že u lepené helmy jde barevný povrch od vnitřní konstrukce odchlípnout, u helmy vstřikované se vám to nepovede. Ty nejlepší helmy mají konstrukci vyztuženou kevlarovými vlákny, díky čemuž jsou pevné, a přitom váží méně než 200 g. Každá dětská helma na kolo navíc musí projít přísnou bezpečnostní normou ČSN EN 1078.

Jak ji dobře nasadit?

Přestože vyberete tu nejkvalitnější helmu ze všech, nemusí dítě při pádu ochránit, pokud ji špatně nasadíte. Na co si dát pozor? Přilba musí na hlavě sedět nejlépe vodorovně a její přední část by měla zasahovat přibližně doprostřed čela. Helma by se neměla hýbat a upínací pásky by neměly tlačit na uši. Podbradní řemínek by měl být utažen tak, aby za něj šly zastrčit maximálně dva prsty.

I když má dítě při jízdě na čemkoliv správně nasazenou kvalitní helmu, může se stát, že se zraní. Proto nezapomínejte ani na další ochranné pomůcky, jako jsou třeba chrániče na kolena, a na dětské úrazové pojištění.

„Pro jeho sjednání určitě doporučuji oslovit zkušeného poradce. Ten dokáže s výběrem pojištění a správným nastavením pojistných částek pomoct a na základě celkové životní situace rodiny doporučí optimální pojistné krytí,“ radí Markéta Filová, odborník na životní pojištění z Generali České pojišťovny.

Vychytávky, které ulehčí život

Helmu bude dítě používat převážně v teplém počasí, proto je velice důležité, aby měla zajištěno důmyslné odvětrávání. Výrobci pracují s promyšlenými systémy, které fungují na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy a jeho vedení speciálními kanály po obvodu helmy a kolem hlavy. V zadní části helmy je pak dalšími otvory odváděn ohřátý vzduch od hlavy. Další vychytávkou je síťka proti hmyzu, která dovnitř nepustí otravné mušky. Důležité jsou i reflexní prvky, díky kterým bude dítě viděno na dálku. Pro jízdu po setmění se zase hodí červená blikačka.

Témata: Zdraví, Praktické rady, Jak na to, Naše tipy, Volný čas, příroda, Úrazy, Dětské kolo, Brusle, Obchod, Helma, Poranění hlavy, Manuál, ČSN EN, Přilba, Povinná výbava, Čerstvý vzduch, Hlava, Konstrukce, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat