Maminka.czHračky pro děti

Hračky (nejen) na zahradu nadchnou každé dítě. Jak je vybírat a na co dát pozor?

Simona Procházková 5.  5.  2021
Pro dítě je zahrada místem, kde se dá podnikat spousta zábavy, her a dobrodružství. Poskytuje totiž dostatek prostoru a inspirace, čerstvý vzduch a nepřeberné možnosti k zapojení fantazie a kreativity a k pohybovým aktivitám. Rozhodujete se, jaké hračky, sestavy a jiné „vymoženosti“ svým ratolestem pro venkovní hry pořídíte? Poradíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak dostat děti na čerstvý vzduch? Udělejte ze zahrady království zábavy. Jaké dětské hračky patří ven na zahradu? Jsou lepší a praktičtější plastové, nafukovací, nebo dřevěné? A do kterých investovat, aby vydržely v centru zájmu dětí a dobré „kondici“ co nejdéle? Přinášíme inspiraci a pár dobrých rad, podle čeho se rozhodovat při výběru a nákupu venkovních hraček.

Kočárek i vozík v jednom. Testovali jsme Thule Chariot Sport

Inspirace k pohybu a rozvoj fantazie

Hrací sestavy, domečky, skluzavky, pískoviště, lanové sestavy, prolézačky nebo houpačky – v obchodech je dnes k mání nepřeberné množství druhů a variant. Liší se designem, materiálem a samozřejmě je lze rozdělit i podle věku dítěte. Pro nejmenší děti zvolte hračky rozvíjející motoriku, odrostlejším ratolestem udělají radost takové, které jim pomohou rozvíjet obratnost, mrštnost a kreativitu. Oblíbené jsou také hračky, které malé objevitele přímo vybízejí ke hře, ať už na hasiče, policajty, lovce pokladů, námořníky, kutily a zahradníky („chci pracovat jako tatínek nebo dědeček“), v případě holčiček pak třeba na víly či tanečnice.

Batolata a předškoláci rádi napodobují své rodiče ve všem, co dělají. Pokud jim tedy dáte k dispozici dětské zahradní náčiní, kolečko, sekačku na trávu, šlapací traktůrek, kutilský kufřík plný nářadí nebo konvičku na zalévání květin, mají mrňata o zábavu vystaráno na dlouhé hodiny a vy spojíte příjemné s užitečným (můžete je tak nenásilně zapojit, aby vám na zahradě pomáhali, samozřejmě s ohledem na jejich věk a schopnosti).

V přírodním duchu

Máte rádi přírodní materiály? Pokud se vaše zahrada nese v přírodním duchu, neměly by zde chybět také dřevěné hračky. Dřevo je přirozený, bezpečný a velmi příjemný materiál, se kterým se dobře hraje. Možností máte spoustu, dřevěné hračky jsou v módě a sehnat sestavu přímo na přání, podle vašich konkrétních potřeb není problém. Ze dřeva se vyrábějí jak „malé“ hračky typu lopata, rýč nebo motyčka, koupíte ale také dřevěné prolézačky, houpačky, vozítka, letadýlka, odrážedla, sety na házení kroužků i kompletní herní sestavy včetně domečku, skluzavky, schodů, horolezecké stěny, žebříku nebo hrazdy.

Hračky, které mají duši: 90 let radosti, úspěchu  i společenské odpovědnosti

Vodní radovánky

Bazén je v létě téměř nutností a děti se v něm dosyta vydovádí s nejrůznějšími nafukovacími balony, míčky nebo vesele barevnými zvířaty (krokodýl, kosatka nebo populární jednorožec udělají hodně radosti), investovat můžete i do šnorchlu a vodních brýlí, starší děti ocení nejrůznější vodní hry nebo branku do vody. A samozřejmě nesmí chybět stříkací pistole, pro jemnější povahy seženete stříkací zvířátka, vodní mlýnky nebo nejrůznější zábavné vodotrysky. Ti nejmenší budou nadšeni z lodiček, které si mohou donekonečna posílat sem a tam. Případně můžete pořídit parník na ovládání.

Podle věku a schopností

Při výběru hračky na zahradu je, kromě bezpečnosti, rozhodujícím kritériem věk dítěte. Hračky na pískoviště jako kyblíky, lopatky nebo formičky jsou certifikované pro děti ve věku 0+, proto je nutné posoudit schopnost, zda a kdy bude dítě schopno hračku správně používat (údaj, zda hračka odpovídá věku našeho dítěte, bývá vyznačený na piktogramu nebo popisu zboží). Dále bychom měli posoudit motorický a fyzický vývoj ratolesti. V případě jezdících hraček, jako jsou balanční kola, koloběžky či odrážedla, berte ohled nejen na věk, ale i vzrůst dítěte. Významným faktorem při koupi je podle našich zkušeností také cena a značka, obzvláště v případě venkovního vybavení, jako jsou domečky, houpačky, skluzavky či trampolíny. V jedné kategorii je vždy k dispozici více produktů v různých cenových hladinách,“ uvádí Kateřina Pešková, ředitelka nákupu hraček pro obchody Sparkys, Bambule a HM Studio.

Na co dávat pozor?

Samozřejmostí by měl být vždy u produktu přiložený podrobný návod v češtině, údaj o zemi výroby, o dovozci či prodávajícím, dále etiketa s vyznačenou normou, v jejímž souladu byla hračka vyrobena – základní hračková norma má název EN71. Všechny hračky na českém trhu musejí splňovat evropské normy, tj. mít na štítku označení „CE“. V popisku hračky by zároveň mělo být uvedeno, zda je potřeba dodatečně smontovat některé její části. Hračky byste měli kupovat jen v kamenných prodejnách, které nesou znaky solidního obchodníka, nebo v certifikovaných e-shopech. „Klíčovou roli hraje pochopitelně i bezpečnost. Například u hraček se zaměřte na kvalitu plastu. U houpaček, skluzavek nebo trampolín byste měli zkontrolovat všechny úchyty a spojovací materiál a zda je uvedena jejich maximální nosnost,“ zdůrazňuje Kateřina Pešková.

FOTO: Istock.com, archivy firem

Oblíbené RETRO hračky minulého století! Podívejte se, co bylo pod vánočními stromečky před rokem 1989
Houpačky do bytu jsou super zábava i stylový doplněk. Jakou pořídit?
Vezměte děti do lesa! Postavte bunkr, skákejte mechem a sbírejte poklady
Témata: Děti, Praktické rady, Rodina, Hry pro děti, Hračky pro děti, Za zábavou, Fantazie, tanečnice, Hráč, Námořník, Thule Chariot Sport, Čerstvý vzduch, Policajt, Sparkys, Kateřina P, Lopata, Chariot Sport, Inspirace, Zahrada, Ratolest, Sestava, Hračky, Zábava, Skluzavka, Radovánky, Hračky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat