Maminka.czPraktické rady

Jak vybrat kočárek pro kojence i batole: Podle čeho se rozhodnout?

Radka Walerová 17.  10.  2017
Pět, ale taky dvacet nebo také více než padesát tisíc korun můžete dát za kočárek pro svoje dítě. Neplatí přitom nutně, že čím dražší kočárek, tím lépe vám poslouží, protože hodně záleží například na tom, do jakého terénu je kočárek určený. Vybírejte také podle váhy, prostoru pro dítě, množství doplňků v základní výbavě, toho, zda se vám vejde do auta či jak snadno se skládá.

Do terénu i do města

Tak jako se mění módní trendy v oblečení nebo botách, mění se i móda v kočárcích. Nedá se říci, že některé typy jsou lepší než jiné, například že tříkolky jsou lepší, záleží na osobních preferencích. Přibývá rodičů, kteří si pořizují více kočárků – jeden do terénu či na sport, druhý do města a podobně.

Při nákupu kočárku byste měli rozhodně zohlednit věk, váhu a výšku dítěte. Klasicky se rozlišuje hluboký kočárek s korbou pro miminka, sportovní pro batolata a větší děti, s nimiž rádi vyrážíte do přírody a na delší cesty, a golfové hole – ty jsou ideální na výlety do města a na kratší vzdálenosti.

Nové modely kočárků: Vyberte si model, který padne na míru vašemu životnímu stylu

Pořídit si můžete také kombinovaný kočárek, který má jak sportovní sedák, tak hlubokou korbu a většinou na něj lze nasadit i autosedačku, ta bývá někdy součástí základního vybavení. Ale pokud budete tento model, zvaný trojkombinace, chtít prodat, budete muset jít s cenou hodně dolů.

Případně můžete na první půlrok až rok koupit klasický hluboký kočárek – klidně i z druhé ruky, a pak na další roky sportovní, s nímž budete mnohem akčnější. Případně kupte sportovní podvozek rovnou a dokupte k němu korbu, kterou pak můžete samostatně bez potíží prodat – tento postup nabízí čím dál víc výrobců.

Jak dlouho vydrží dítě v korbě? Metou bývá, aby v ní dítě mohlo být přes svou první zimu, ale jinak klidně můžete dát půlroční dítě do sporťáku, zvláště pokud umožňuje nastavení do úplného lehu. Pokud chcete mít v korbě přes zimu dítě půlroční až roční, potřebujete, aby měla na délku alespoň 80 cm, aby se tam vešlo i s fusakem.

Dobrá volba sportovního kočárku. Do města, nebo do terénu?

Design, nebo funkce?

Na jedné straně najdete fanoušky designových kočárků, na druhé straně ty, co za nejlepší považují kočárky stejného stylu, jaké se používaly před desítkami let. Tady skutečně záleží na vašich preferencích, v obou případech se můžete dostat na cenu ve výši několika desítek tisíc korun.

Pozor, některé kočárky se prodávají jako jedna předem daná sada, některé si sami skládáte – zvlášť si vybíráte podvozek, zvlášť korbu, případně sedátko z různých typů a designů, což většinou v součtu vyjde podstatně dráže, ale můžete si sestavit kočárek na míru i vzhledem odpovídající vašim představám.

Pokud jde o doplňky, jako jsou pláštěnka, slunečník, nánožník, držák na pití, adaptér pro autosedačku a podobně, lepší je pořídit tyto věci rovnou.

Důležité jsou rozměry kočárku, především jeho hmotnost a šířka. Raději si ho zkuste zvednout, abyste věděli, co vás pak při jeho transportu čeká, vyzkoušejte, jak snadno se skládá a zda se dobře vleze do kufru vašeho vozu, a myslete i na možnosti jeho uskladnění doma. Příliš široké kočárky se nevejdou do některých vchodů, pozor na to, stejně jako na rozměry výtahů.

Golfky: Které vybrat a s jakými se vám bude jezdit nejlépe ve městě i v terénu?

Tři, nebo čtyři kola?

Dalším důležitým bodem je volba podvozku kočárku – pořídit můžete tříkolový, čtyřkolový, se zdvojenými nebo jednoduchými kolečky. Zajímejte se o stabilitu, zvláště v případě tříkolek, u kvalitních modelů to ale nebývá problém.

Některému rodiči vyhovují pevně ukotvená kola, jiný je vděčný za možnost aretace takzvaných volných kol. A nezapomeňte ani na použitý materiál – nafukovací a gumová kola zvládnou i náročnější terén, umělohmotná jsou opět spíše do města.

Na první pohled méně zásadními atributy při výběru kočárku jsou možnost sejmutí a praní potahu, snadná omyvatelnost, způsob upevnění dítěte v kočárku (ideální jsou pětibodové pásy), velikost a přístupnost nákupního koše, mechanismus brzdění a také stupátko pro druhé dítě, případně možnost jeho dokoupení a snadného připevnění.

Zajímejte se také o možnosti nastavení zádové opěrky, opěrky nohou i rukojeti. Pozor dejte na to, aby byla dost vysoká v případě, že vy sami jste vysocí rodiče.

Kde koupit kočárek? Mimibazar nabízí desítky modelů za skvělé ceny!

Není to rozhodující kritérium, ale o kvalitě výrobku může napovědět i to, kde byl vyroben. I tradiční značky vyrábějí své modely často v Číně, ale bývají kvalitnější než výrobky čínských firem, které se snaží napodobit pod svými značkami modely slavnější provenience.

Ale dováží se i spousta kočárků z továren v USA, Polsku či Francii. Zvláštní kategorii představují polské kočárky, najdete mezi nimi jak výrobky v nejnižších cenových relacích, tak kočárky dražší.

Video: Jak se vlastně děti cítí, když jezdí v kočárku?

Variabilní kočárek pro dvojčata i sourozence s nákupním košem
Už víte, jaký kočárek pořídíte vašemu děťátku? Nechte se inspirovat.
Co od kočárku požadují české maminky?

 

Témata: Kojenec, Batole, Praktické rady, Kočárek, USA, Pití, Čína, Kočár, Stejný styl, Podvozek, Přístupnost, Dlouhá cesta, Nákupní košík, Sedák, Pětibodový pás, První pohled, Retro, Kombinovaný kočárek, Hluboká korba, Kvalitní model, Model, Sportovní verze, Polsko, Hluboký kočárek, Váha, Kočárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
7 faktů, které lidé netuší o prachu v domácnostech. A co s tím?
redakce
Testovací klub
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova