Maminka.czSport

Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na kvalitu a bezpečnost

Vybírat lyže pro děti je v jistém úhlu pohledu daleko náročnější než výběr lyží pro dospělé. Ohled musíte brát nejen na růst dítěte, ale také na kvalitu vybavení. Pokud přemýšlíte, jakou délku lyží vybrat a zda pořídit lyže nové, nebo z bazaru, jste na správné adrese.

Rozhodně neplatí, že u dětí na kvalitě lyží nesejde, právě naopak. Také je dobré vybírat lyže s ohledem na aktuální výšku dítěte a nekupovat větší lyže s tím, že dítě do nich tzv. doroste.

Jak vybrat správnou délku lyží

Dětské sjezdové lyže je třeba vybírat zejména s ohledem na správnou délku. Teprve s narůstajícím věkem a úrovní lyžařských dovedností se zohledňují také konstrukční vlastnosti lyží.

U delších lyží pro starší děti již můžete volit různá krojení i provedení jádra. Aby dětské lyže co nejlépe sloužily svému účelu – tedy poskytovaly dítěti radost z lyžování a odpovídajícím způsobem napomáhaly rozvoji jeho dovedností – musí mít správnou délku.

Video: Učit děti lyžovat, nebo investovat do profesionálního instruktora?

„Ta by měla být přibližně o 10 až 20 centimetrů kratší, než je výška postavy dítěte. U úplně malých dětí, které budou lyžovat poprvé, to může být i 30 cm. Pokud by lyže byly delší, dítěti by se špatně ovládaly, zpomalilo by to jeho učení a také by jej to mohlo od lyžování odradit.

Příliš krátké dětské lyže jsou také špatně, ale jde o menší zlo než v případě zbytečně dlouhých lyží. Při pochybnostech volte proto kratší délku lyží,” říká Karel Studnička ze specializované prodejny lyžařského vybavení Ski a Bike Centrum Radotín.

Nejkratší dětské lyže

Dětské lyže se vyrábějí v nejkratší délce 70 cm. Tyto lyže jsou určeny pro nejmenší děti přibližně od dvou až tří let.

Středně dlouhé lyže

Jedná se o lyže v délce 100–120 cm. Tyto lyže se vyrábějí většinou s ohledem na snadnou ovladatelnost. Měly by být lehké a ohebné.

Nejdelší dětské lyže

Do této kategorie patří lyže v délce 130–150 cm. V této kategorii už můžete vybírat podle zkušenosti jezdce, od začátečníků až po zkušenější lyžaře.

Plastové lyže pro děti? Raději ne

Možná si řeknete, že dítěti budou pro začátek stačit plastové lyže, které se dají sehnat už za pár set korun v supermarketu. Samozřejmě, že odborníci vám řeknou, že takové lyže nejsou pro děti vhodné. Děti se na nich lyžovat nenaučí. Ovšem pokud chcete dítě postavit na lyže ještě třeba před druhými narozeninami a máte je jen na to, aby se dítě na lyže postavilo a naučilo se v nich chodit na rovince, určitě to není nic proti ničemu.

Velký výběr lyží: Nové i z druhé ruky

Nové lyže, nebo z druhé ruky?

To je otázka. Máte dvě možnosti. Buď pořídit za stejné peníze kvalitní lyže z bazaru, nebo koupit úplně nové, ale v horší kvalitě. Malým lyžařům pro začátek postačí klidně použité lyže, protože z nich brzy vyrostou. Pokud máte více dětí, vyplatí se potom pořídit kvalitní nové lyže, které mohou po sobě děti dědit.

Jakmile však vaše dítě poroste a bude lyžovat čím dál lépe, vyplatí se zainvestovat do kvalitní výbavy. U lyží zhruba do 100 cm nejsou výrazné rozdíly v konstrukci, u lyží pro větší děti už jsou rozdíly mnohem patrnější.

Pokud se vám nechce utrácet za kvalitní lyže na jednu sezónu, můžete využít i služeb celosezónního půjčení lyží. To dnes vychází cenově velmi dobře a ve větších městech funguje naprosto skvěle.

Na začátku sezóny si jednoduše lyže půjčíte a pak lyžujete celou zimu bez starostí. Pokud dítě během sezóny vyroste například z lyžařských bot, můžete si je jednoduše vyměnit.

Hůlky ano, nebo ne? A jak vybrat správnou délku hůlek?

Nejmenší děti hůlky nepotřebují. Větší děti se však bez nich již neobejdou. Lyžařští instruktoři říkají, že hole se doporučují až se zvládnutím oblouku v pluhu.

A jak vybrat správnou délku hůlek? Tu určíte tak, že po zapíchnutí hůlky by měly svírat paže a předloktí pravý úhel. V prodejně to zjistíte tak, že hůlku otočíte a chytnete ji pod kroužkem, rukojeť tedy směřuje dolů.

Použít můžete také výpočet, a to že výšku dítěte v cm vynásobíte 0,7.

Kde koupit lyže? Mimibazar nabízí spoustu modelů za skvělé ceny

Nezapomínejte na servis vázání

Samozřejmostí při výběru lyží je také bezpečnostní vázání, které při pádu zajistí vysunutí lyžařské boty. Ať pořizujete lyže nové nebo z bazaru, vždy byste měli dětem (a nejen jim) nechat vázání seřídit v lyžařském servisu.

Helma s nastavitelnou velikostí

Největší nebezpečí hrozí v podobě srážky s dospělým lyžařem, která může být pro dítě i fatální. Zejména pro malé děti volíme helmu co nejlehčí, přednost nejspíš dostane in-mold technologie před injected technologií.

„Děti rostou jako z vody a jistě chcete, aby jim helmička nějaký čas vydržela. Proto doporučujeme vybírat model s nastavitelnou velikostí.

Velikost se nastavuje většinou pomocí kolečka v zadní části helmy a dosahuje rozpětí cca 5 cm (např. 4853 cm). Helmu v žádném případě nevybírejte příliš velkou s argumentem, že do ní dítě doroste,“ vysvětluje na závěr Karel Studnička s tím, že rozepnutá helma by měla i při prudkém předklonu zůstat dítěti na hlavě, jinak nebude spolehlivě chránit.

VIDEO: Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo

Jak naučit děti lyžovat: Respektujte jejich tempo a zapomeňte na lano
Dítě jede na lyžařský výcvik: Jak vybrat lyže a na co nezapomenout?
Jste si jistí, že naučíte děti správně ovládat lyže nebo snowboard?
Témata: Naše tipy, Sport, Celá zima, Malé dítě, Radotín, Správná adresa, Skvělá cena, Lyžařský servis, Lyže, Výrazný rozdíl, Správná délka, Největší nebezpečí, Délka, Pravý úhel, Malý lyžař, Bezpečná helma, Velký výběr, Specializovaná prodejna, Bazar, Odpovídající způsob, Nejmenší dítě, Velké město, Konstrukční vlastnost, Helma, Narůstající věk

Mohlo by vás zajímat
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!

Horoskopy

Lev V rodinném prostředí budou panovat klid a pohoda, a proto počítejte s báječným odpolednem. Klidně…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, Konstancie

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu