Jak vybrat „mimikrém“ a nespálit se? Zeptaly jsme se odbornice Lenky Průšové

Komerční článek
24. 4. 2018
Jak vybrat „mimikrém“ a nespálit se? Zeptaly jsme se odbornice Lenky Průšové
Jedy v kosmetice, konzervační látky, ropné produkty. Všude spousta rozdílných informací a tak je zmatenost běžné populace a zejména maminek malých dětí naprosto pochopitelná. Zeptaly jsme se proto Lenky Průšové, vývojářky kosmetiky, hodnotitelky bezpečnosti kosmetiky a chemičky, čemu se vyhnout a na co se naopak při výběru zaměřit.

Jaký máte názor na sortiment pečujících přípravků o dětskou pokožku?

Bohužel musím uznat, že občas mi zůstává rozum stát nad některými skvosty, které sem tam najdu v regálu drogerie, ale často, a poslední dobou čím dál tím více, jsem potěšena, jak moc se kvalita sortimentu v obchodech zlepšila. Produkty již dávno nejsou jen vzdušné zámky. Pleť je dostatečně hydratovaná, miminka nemají žádné vrásky, netrápí je akné ani pigmentové skvrny, nemají rozšířené póry, netrpí nadměrnou mastnotou T-zóny…

Klepněte pro větší obrázek

Čemu se při výběru přípravku pro děti vyhnout a co naopak vyhledat?

Mezi taková nejčastější dráždidla, která nedoporučuji, jsou vonné látky, tedy parfémy či esenciální oleje. Obsahují relativně vysokou koncentraci alergenů, které mohou vyvolat reakci jako je začervenání, svědění a tak dále. Určitě největším omylem maminek je názor na přírodní dráždidla – silice (esenciální oleje). Postoj, že jsou přece v pořádku, protože jsou přírodní a co je natural nemůže být na škodu je bohužel velmi naivní.

Klepněte pro větší obrázek

Mikroorganismy (bakterie, kvasinky a plísně) jsou naprosto všudypřítomné. A i když některé bakterie vyhledáváme (např. probiotika v mléčných výrobcích), existuje velká skupina nižších forem života, které opravdu potkat nechceme.

K naší smůle mikroorganismy dokáží vyrůst téměř všude, kde je trocha vody. Ovoce nám tedy plesniví či hnije, dlouho nepoužité vejce se zkazí i přes to, že má skořápku a jakýkoliv kosmetický výrobek, který obsahuje vodu (šampon, krém, mléko…) by byl celkem slušnou farmou pro veškeré tyto organismy - pokud bychom ho nenakonzervovali.

Není to tedy snaha o cílenou likvidaci obyvatel ani lobby velkých korporací, co by chtěly prodávat více chemie. Je to naprostá nezbytnost, jak udržet výrobek nekontaminovaný, čistý a tedy i bezpečný a zdravotně nezávadný.

Nekonzervovat si můžeme dovolit pouze masti, oleje, případně jejich směsi, ale tím si škálu kosmetiky značně zúžíme a někdy se prostě může stát to, že potřebujeme něco jiného než pouze olej.

Po jaké „mimipéči“ tedy sáhnout? A jak ji bezpečně používat?

Jak jsem již zmínila, přípravky by měly zajišťovat hlavně dvě funkce – zklidňovat a chránit. K tomuto účelu jsou vynikající přírodní oleje – jojoba, makadam, ostropestřec, mandle, bavlník, meruňka… Mají velmi pěkné složení mastných kyselin, které pokožku právě krásně klidní. V poslední době se rozšířilo i používání skvalanu, vynikající zvláčňovadlo, které lze doporučit nejen dětem.

Pokud přípravek obsahuje navíc i třeba nějaký rostlinný vosk, je to jen dobře. Vosky u květin zvyšují obranyschopnost jejich listů a i v kosmetice pomáhají zvyšovat bariéru, tedy chránit. Z koupacích přípravků se dají pro miminko vybrat kompozičně velmi jemné šampónky. Čistící látky v nich obsažené bývají obvykle na bázi cukrů či aminokyselin a jsou prakticky nedráždivé. Ty prostě byly někdy vyrobeny a do nějakého data se musí spotřebovat.

Klepněte pro větší obrázek

Na trhu se ale vyskytují i produkty, které mají na sobě symbol otevřeného kelímku, např. kelímek + 6M. To znamená, že po otevření bychom měli mít produkt do šesti měsíců celý pryč. Na první pohled by se mohlo zdát, že se tedy jedná o výrobek čerstvější, ale není tomu vždy tak. Otevřený kelímek smíme používat pro výrobky, které mají trvanlivost minimálně 30 a více měsíců. Není tedy zcela explicitně uvedeno, kdy byl produkt vyroben.

Co byste vzkázala maminkám na konec?

Při výběru je důležité používat zdravý rozum! Už ani nepočítám, kolikrát mi na FB přišel dotaz od zoufalé maminky „Dobrý den, již rok používáme krém XY, velmi nám vyhovuje, vždy nám pomáhal, ale dnes jsem se dočetla, že látka Z je chemická a škodlivá. Prosím, co mám dělat.“ Obvykle odpovídám vždy to stejné – uklidnit se. Pokud vám něco sedí a pomáhá, používejte to dál. Opravdu ne vše chemické je špatné a ne všichni výrobci jsou uličníci.


Mohlo by vás zajímat
Tahle dočasná máma má náš obdiv: Vymazlila desítky miminek
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou!
Tělo po porodu je jiné! 7 změn, které vás mohou zaskočit nebo vystrašit
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi

Horoskopy

Rak Pozvěte co nejdřív protějšek někam do společnosti. Stačí kino nebo divadlo, budete si pak mít aspoň o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, DaisyRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu