[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Hned na začátku je ale potřeba upozornit, že hledání pediatra, který splní vaše nároky, může být zejména v malých městech poměrně napínavou detektivkou. Některé regiony se navíc potýkají s jejich akutním nedostatkem. Staří lékaři odcházejí do důchodu a nemají nástupce. Problém začíná být i v Praze.
Nezapomeňte to vzít v úvahu, až budete o výběru přemýšlet. „Proto je vhodné zajistit si pediatra alespoň dva až tři měsíce před porodem. Samozřejmě záleží na regionu, někde s registrací není problém, jinde ano,“ potvrzuje dětská lékařka Zuzana Ungerová, která má svou ordinaci v Praze 1.
Někteří pediatři dokonce nabízejí těhotným možnost, aby se s nimi setkaly už před porodem a zeptaly se na vše, co je zajímá. „Když jsem čekala Kubu, kamarádka mě upozornila na dětskou doktorku, která sídlí nedaleko nás a pořádá jednou za měsíc setkání s nastávajícími maminkami.
Šla jsem tam dva měsíce před porodem,“ říká šestatřicetiletá Lucie. „Paní doktorka nám vysvětlila, jak řešit nejběžnější zdravotní problémy u dětí, rýmu, kašel, jak srážet horečku nebo jak se starat o genitálie dítěte. Neuvěřitelným způsobem mě to uklidnilo.
Když jsem slyšela konkrétní doporučení přímo od lékařky, dodalo mi to jistotu, a i když to může znít trochu pateticky, najednou jsem měla pocit, že se v tom novém, neznámém světě po porodu mám čeho chytit.“
Zkuste se proto podívat na stránky pediatrů ve svém okolí, zda někteří z nich nenabízejí podobná setkání, a klidně jich několik absolvujte.
Kromě načerpání seriózních informací se tak můžete s lékaři seznámit osobně a „v akci“. Pediatr vás může odmítnout v případě, že je kapacita pacientů už naplněna nebo nemá smlouvu s pojišťovnou, u které jste zaregistrovaná (protože dítě automaticky přebírá pojišťovnu matky).
Ani tak nepropadejte panice a kontaktujte svou pojišťovnu. Právě pojišťovny mají totiž povinnost zajistit vám dětského lékaře v dojezdové vzdálenosti pětatřiceti minut od místa bydliště.
Zatímco školku pro dítě vybíráte podle spádové oblasti, u pediatra nejste limitováni tím, kde bydlíte. „Rodič si může vybrat lékaře pro svoje děti kdekoli. Je ale rozhodně praktičtější mít lékaře blízko svého domova, zvláště když jsou děti nemocné,“ říká Zuzana Ungerová. Jen v prvním roce dítěte absolvujete osm preventivních prohlídek u pediatra (první z nich by měla proběhnout dva dny po propuštění z porodnice a lékař za vámi může přijet domů), a to samozřejmě v případě, že se nepotýkáte s žádnými zdravotními problémy. Dostupnost a rozumná vzdálenost pediatra od vašeho bydliště by proto měla být prvním kritériem, kterým se budete řídit.
Video: Podívejte se na video, ve kterém lékař ukazuje, jak během chvilky uklidnit plačícího kojence
V té době jsem měla pocit, že jsem v čekárně u doktorky snad víc než doma, a blahopřála jsem si, že jsem nedala na svůj původní nápad. Nejdřív jsem totiž uvažovala, že bych ji přihlásila ke stejné doktorce, ke které jsem chodila jako dítě já.
Ale dojíždět každý týden s miminkem skoro padesát kilometrů tam a zase zpátky? To by opravdu nešlo,“ říká jednatřicetiletá Jitka. Pozornost věnujte i ordinační době pediatra. Samozřejmostí by mělo být časové oddělení preventivních prohlídek od doby, kdy se lékař zabývá nemocnými pacienty. Předejdete tak tomu, že budete se svým miminkem v čekárně plné kašlajících dětí.
Při výběru pediatra se také zajímejte o to, jaké jsou možnosti komunikace s ordinací. Telefon a e-mailová adresa jsou samozřejmostí, ale hodně vám napovědí i webové stránky ordinace.
Má je lékař vůbec zřízené? A jsou na nich aktuální informace? I když vám to může připadat jako podružný detail, tuhle skutečnost velmi oceníte například tehdy, až budete shánět lékaře v době dovolených. „Lékaře dětí jsem měnila, když byly staršímu tři roky.
Původně jsem s nimi chodila ke starému doktorovi, který nejenže neuznával internet, ale většinou se ani neobtěžoval zvedat telefon. Takže se mi mockrát stalo, že jsem dovlekla dítě s horečkou ke dveřím jeho ordinace a zjistila jsem, že je zrovna na dovolené nebo nemocný a za záskokem musím jet přes celé město,“ vypráví o své zkušenosti pětatřicetiletá Jana.
„Pak jsem děti přehlásila k jiné doktorce a jsem nadšená. Nejenže všechny aktuální informace najdu na jejích stránkách, a to včetně kontaktů na specialisty, se kterými spolupracuje a s nimiž má dobrou zkušenost, ale je ochotná se mnou zkonzultovat věci i po telefonu.“
„Kromě již zmiňované dostupnosti v místě bydliště a možnosti komunikace s ordinací je podle mého názoru důležitá též vybavenost ordinace, tedy dostupnost moderních diagnostických testů,“ říká Zuzana Ungerová. „Ale asi nejdůležitější je, aby maminka pediatrovi důvěřovala.
Měl by jí takzvaně sednout, proto je vhodné poznat lékaře osobně ještě před porodem. Samozřejmě se ale nedá vše odhadnout hned z prvního rozhovoru, takže doporučuji pozeptat se i kamarádek a známých na jejich zkušenosti s daným lékařem.“
Každý pediatr má svůj styl práce, do kterého se promítá jeho osobnost. Zkuste se vyptat především na to, jakým způsobem jedná s dětmi (někdy může být určitá míra přísnosti a autority mnohem efektivnější než nekonečné přemlouvání). Zajímat by vás měla jeho ochota komunikovat a diskutovat o případných alternativních řešeních (například pokud byste z nějakého důvodu chtěla rozložit kombinované očkování atd.), ale i čekací doby (zda se dá k pediatrovi objednat na konkrétní čas, nebo si pokaždé na jeho návštěvu musíte vyčlenit minimálně dvě hodiny).
Reference na konkrétního lékaře můžete získat samozřejmě i na internetu, ale tady buďte při posuzování jejich věrohodnosti opatrná. Uvědomte si, že obvykle neprocházejí žádnou cenzurou, neznáte jejich pisatele ani situaci, při které vznikaly.
Nevíte, zda je jejich autorem kamarád daného lékaře, nebo naopak někdo, kdo mu chce záměrně uškodit. Proto internetové reference využijte spíše pouze jako doplňující informace.
Stejně důležité je zeptat se, jaký styl léčby pediatr preferuje. „Jsem člověk, který nevěří ničemu, na co si nemůže sáhnout. Naši pediatričku jsem si vybrala náhodně a v podstatě jsem se řídila jen tím, abych to k ní měla s miminkem co nejblíže. Ať už tam přijdu s Josífkem s čímkoli, cpe mi bílé kuličky, bylinkové čaje nebo tvrdí, že jde pouze o psychosomatický problém.
Rýmu a kašel léčí pouze obkladem z horké uvařené brambory. Už mě to přestalo bavit a budu shánět někoho nového,“ říká osmadvacetiletá Jindřiška. Pětatřicetiletá Ivana měla pro změnu úplně opačný problém: „Rýma, kašel, teplota, bolesti břicha.
Na všechno jsme si z ordinace od první paní doktorky odnášeli antibiotika. A když jsem se zeptala, jestli by to nešlo řešit mírnější cestou, velmi nepříjemně mi vysvětlila, že od laiků si do léčení mluvit rozhodně nenechá.“ Proto se při svém průzkumu nebojte požádat pediatra o schůzku ještě před porodem (v případě, že sám nenabízí setkání s těhotnými).
Většina lékařů vám vyjde vstříc, a kromě toho, že zjistíte, zda vám pediatr vyhovuje osobnostně, se budete moci vyptat na všechno, co vás zajímá. Pokud byste se svou původní volbou nebyla spokojená, máte na změnu nárok jednou za tři měsíce.