Maminka.czNosítko

Jak vybrat nosítko a ne visítko? Na tohle si před nákupem dejte pozor

Markéta Novák Matějková 14.  5.  2019
Rádi byste své dítě nosili, ale šátek vám přijde moc složitý na navázání nebo máte batole, které chcete jen na chvíli poponést? V tom případě je pro vás ideální nosítko. Základem je vybrat takové, které je ergonomické. Potom už záleží na vás, který typ vám bude nejvíce sedět.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Často se stává, že maminky sáhnou po nosítku, které viděly jen na obrázku a líbí se jim, nebo si vyberou takové, které má kamarádka. I tady, stejně jako u výběru kočárku, platí, že není nad osobní zkušenost. Každému totiž vyhovuje něco jiného.

Před koupí si nosítko vyzkoušejte

Než vyrazíte na nákup nosítka, doporučujeme si jej dopředu vyzkoušet. Jen tak totiž zjistíte, že vyhovuje nejen vám, ale i vašemu děťátku. Na internetu můžete najít i specializované půjčovny, které vám na týden půjčí ergonomické nosítko, které si sami vyberete z jejich nabídky. To se mi velmi osvědčilo, když jsem měla jedno vyhlédnuté a byla jsem přesvědčená, že bude pro nás to pravé. Nakonec se ukázalo, že mi vůbec nevyhovuje a moje dcera v něm byla dost „ztracená“.

Další možností je najít si ve svém okolí skupinku nosících maminek, které pravidelně pořádají srazy, a tam si nosítka vyzkoušet. Většina maminek je velmi vstřícná a nosítko vám i na pár dní půjčí.

U některých nosítek poznáte hned, že vám nesedí. Ovšem i ta, která vypadají, že vám sedí, se vyplatí otestovat na delší dobu. Navíc investice do nosítka není nejlevnější, proto se vyplatí vybírat opravdu pečlivě.

Jak obléknout miminko v létě do nosítka? Klidně stačí jedna vrstva

Rostoucí, nebo ne?

Jednou z prvních věcí, kterých byste si měli při výběru všímat, je věk a váha dítěte, pro které je nosítko určeno. Jsou nosítka, která jsou vhodná od narození s použitím novorozenecké vložky (ta není vždy doporučována, protože polohování miminka je složitější).

Nejekonomičtější variantou jsou rostoucí nosítka, která vám ve většině případů pokryjí celé nosící období. Ne každému ale vyhovuje nastavování, které je u rostoucích nosítek potřeba. Pokud nechcete nosítko složitě upravovat, je pro vás ideální jednovelikostní nosítko. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že mi jednovelikostní nosítka seděla vždy o něco více než ta rostoucí. To je ale nejspíš o zvyku.

Pokud kupujete nosítko pro batole, které již chodí, a nosítko máte proto, abyste ho vždy jen trochu poponesli, zvolte velikost Toddler, která vám vystačí klidně až do tří let věku dítěte.

Celebrity nosí své děti špatně! Podívejte se, co jim provádějí

Šátkové, nebo látkové?

Pokud jste byli zvyklí na nošení od narození v šátku a hodláte přejít na nosítko, nejspíš vám látkové nosítko přijde "moc pevné" a ne úplně pohodlné. Pro malá miminka jsou proto vhodnější šátková nosítka. Jsou měkčí a navíc vás nikde netlačí a lépe se miminku přizpůsobí. Mezi jejich nevýhodu patří to, že se rychleji opotřebují.

Látková nosítka jsou zase bytelnější a odolnější a také jednodušší na údržbu. Většinu z nich můžete snadno prát. Vhodnější jsou ovšem spíše pro větší děti. Při výběru nosítek se zajímejte také o gramáž a o možnosti údržby, nejlépe o praní v pračce.

Popruhy a bederní pás

Při výběru nosítka si všímejte šířky polstrování na ramenních popruzích a také bederním pásu. Je jasné, že čím širší jsou popruh a bederní pás, tím bude nosítko pohodlnější. Kvalitní polstrování také oceníte při nošení větších a těžších dětí. Ovšem ne všem musí dané polstrování vyhovovat, například drobným maminkám.

Nosítko ano, ale nepřehánět! Na co si dát ještě při nošení pozor?

Nosítko musí být ergonomické

Přestože se neustále opakuje, že hlavním parametrem výběru nosítka je požadavek, aby bylo ergonomické, stále se na trhu objevuje celá řada nosítek, která nejsou pro děti vhodná. Ergonomické nošení znamená mít miminko ve správné poloze. V praxi to vypadá tak, že má dítě zakulacená záda do písmena C a nožičky roztažené a zdvižené v kolínkách do písmena M. Pamatujte si také, že kolena by měla být výše než zadeček miminka. Poloha „M“ je navíc nezbytná pro správný vývoj kyčlí.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud výrobce uvádí, že miminko je možno nosit čelem vpřed, rozhodně to nedělejte. Pravidlo ergonomického nošení totiž zní jasně – miminko se nosí čelem k nosícímu.

Názory okolí ve stylu, že miminko chce vidět, rozhodně ignorujte. Nejenže má miminko takto nevhodnou polohu, ale navíc na děťátko působí mnoho vzruchů, které nejsou pro něj dobré. Může být podrážděné nebo mít problémy se spánkem.

Na co si při koupi nosítka dát pozor

Při koupi vhodného nosítka dejte na doporučení osvědčených značek. Vyhněte se tzv. visítkům, tedy ergonomicky naprosto nevhodným nosítkům. Ty poznáte podle toho, že nosítko má málo látky mezi nožičkama, takže dítě visí za rozkrok. Zádíčka nejsou v takovém nosítku zakulacená a velice často je dítě prohnuté.

Také polstrování není úplně pohodlné.  U ergonomického nosítka je dítě vždy tělo na tělo s rodičem, takže ten má volné ruce. Také je dobré myslet na to, že dítě by v nosítku nemělo být nabalené.

Takhle rozhodně ne!

Klepněte pro větší obrázek

Příklad naprosto nevhodného nosítka – visítka. Nosítko má málo látky mezi nožičkama, a navíc děťátko je v poloze, která s ergonomickým nošením nemá nic společného.

VIDEO: Jak má vypadat nošení dítěte v šátku?

Témata: Batole, Miminko, Nosítko, nošení dětí, Nastavování, Toddler, Internet, Porada, Popruh, Děti, Nošení, Polstrování, Požadavek, Maminka, Nosítka, Šátek, Tula, Jak, Dej, Vaky a nosiče dětí na Heureka.cz