Maminka.czDěti

Jak vybrat odrážedlo? Dbejte na kvalitu a řiďte se těmito pravidly

15. 5. 2018
Odrážecí kolo neboli odrážedlo je skvělá věc. Díky němu se děti učí rovnováze, odhadu vzdálenosti, řízení a zatáčení. Přechod na klasické kolo je pak pro ně hračkou. A většinou to zvládnou bez pomocných balančních koleček. Na trhu je odrážedel veliké množství. Jak vybrat to nejlepší a na co si dát při koupi pozor?

V dobách našeho dětství odrážedla neexistovala. Většinou jsme dostali klasické kolo a rodiče nám buď odmontovali pedály a kliky, nebo jsme si šlapek nevšímali (i když nám překážely) a až později jsme je začali používat. Naše děti to mají jednodušší. Nejprve sednou na odstrkovadlo, později přejdou na odrážedlo a pak plynule přesedlají na klasické kolo.

Jak ale vybrat vhodné odrážedlo? Řiďte se těmito parametry:

Odrážedlo vs. odstrkovadlo

Tyhle dva pojmy se lidem často pletou. Uděláme vám tedy jasno: Úplně malé děti většinou začínají jezdit na odstrkovadle. Jak ho poznáte? Jde o vozítko, na kterém děti nemusejí udržovat rovnováhu, protože má dvě kolečka vedle sebe (je tedy dvoustopé). Většinou mají plastovou motorku nebo tříkolku. Později přecházejí na takzvané odrážedlo, což je vlastně takové kolo bez pedálů (je to jednostopé vozítko). A hodí se pro starší děti, které mají chuť naučit se udržovat rovnováhu. Pokud děti jezdí na odrážedle, pomůže jim to v přechodu na klasické kolo. A často už nepotřebují pomocná kolečka. 

Velikost odrážedla (výška sedadla a řídítek)

Velikost je při výběru odrážedla klíčová. Dítě musí ze sedla bezpečně dosáhnout na zem celými chodidly. Rozhodně se nesmí dotýkat jen špičkami. Za prvé by se nemohlo dobře odrážet, za druhé nemá šanci bezpečně zabrzdit a mohlo by přepadnout společně s odrážedlem do strany, což může být velice nebezpečné. Když se dítě dotýká celými chodidly, cítí se bezpečněji a nebojí se. 

Odrážedla se liší ve výšce sedla, téměř všechna je mají posuvná. Důležité je kontrolovat rozsah nastavení, tedy od minimální do maximální výšky sedu. Minimální výška určuje, kdy nejdříve může odrážedlo dítě využít, maximální zase, jak dlouho ho bude moci využívat. Ideální je, aby byl rozsah co největší. Většinou se to pohybuje mezi 5 až 12 centimetry, někteří výrobci nabízejí možnost výměny sedlovky, což je tyč u sedla, za ještě delší. 

Dětská odrážedla a kola: Jak vybrat takové, které sedne vašemu dítěti?

Při výběru je dobré, aby si dítě odrážedlo vyzkoušelo a vy jste viděli, jestli mu skutečně sedí. Také můžete změřit dítě od rozkroku k zemi (když stojí hodně rozkročené) a údaj pak porovnat s údaji o výšce nastavení sedla, které uvádí výrobce.

Údaje o věku jsou zcela irelevantní. Odrážedlo pro děti od dvou let může často výškou nastavitelnosti odpovídat odrážedlu pro tříleté dítě. Všímejte si teda výšky sedla. A zkontrolujte také maximální dovolené zatížení.

  • od 20 měsíců věku – výška dítěte cca od 85 cm, sedlo nejníže 29 cm (těchto modelů odrážedel je na trhu velice málo)
  • od 2,5 let věku – výška dítěte cca od 90 cm, sedlo nejníže 34 cm
  • od 3 let věku – výška dítěte cca od 95 či 98 cm, sedlo nejníže 40 cm
  • od 4 až 5 let věku – odrážedlo musí mít posuvné sedlo alespoň do cca 44 cm a více (cca 10 cm)

Stejně důležité je, aby dítě dobře dosáhlo i na řídítka (u některých druhů odrážedel se dají posouvat). Musí se pohodlně držet a být bezpečná. Dobré je vyzkoušet, jak dobře jde s řídítky zatáčet. Na konci řídítek by měly být gumové návleky zakončené zvýšeným lemem, takzvané gripy, aby dětem neklouzaly ruce. Většinou jsou gripy gumové, někdy se vyrábí i pěnové, ale ty se rychle opotřebují a zničí. 

7 tipů, jak naučit dítě jezdit na kole. Skvělou průpravou je odrážedlo

Materiál a váha

Na trhu je velké množství odrážedel a liší se také materiálem, ze kterého jsou vyrobená. Odrážedla můžete koupit v zásadě ze tří různých materiálů: kovu, plastu, dřeva

Kovová odrážedla jsou většinou vyrobená z ocelové nebo hliníkové slitiny podobně jako jízdní kola. Bývají bytelnější a často mají i lepší jízdní vlastnosti. Ovšem zase mohou být těžší. Naproti tomu plastová odrážedla často vítězí díky nízké váze. Při výběru byste ale měli dbát na kvalitní provedení. Na trhu jsou velmi kvalitní modely, ovšem i některé levnější varianty, které se rychle rozbijí. Dřevěná odrážedla mají krásný design, ale i tady může být nevýhodou vyšší váha a horší odolnost. 

Velký výběr odrážedel: plastová, kovová i dřevěná

S materiálem souvisí i váha, která je často rozhodujícím údajem. Je důležitá jak pro dítě, tak pro rodiče, kteří odrážedlo často přenášejí nebo nosí. Nejlehčí odrážedla začínají na 2,5 kilogramech, nejtěžší váží přibližně 6 kilogramů. Pro menší děti je logicky lepší odrážedlo lehčí, starší děti mohou jezdit i na těžším. Vy jako rodič oceníte každý kilogram dolů, ale také si za lehčí vozítko připlatíte. 

Kola – jaká vybrat

Dalším důležitým faktorem při výběru odrážedla jsou kola. Existují vzásadě dva typy: nafukovací a nenafukovací (pěnová, plastová, gumová).

Nafukovací kola mají jednu velikou výhodu a tou je jízdní vlastnost. Stručně řečeno, s klasickými nafukovacími koly zdolá dítě jakýkoliv terén. Nevýhodou je, že je může píchnout. Ostatní druhy kol mají horší jízdní vlastnosti a hůře zdolávají terén. Ale i tak bývají pružná a tichá. Často jsou i lehčí (oproti nafukovacím) a díky tomu sníží celkovou váhu odrážedla.

Liší se i vzorek pneumatik, některá odrážedla mají kola do terénu (označení cross). Odrážedla mají často i blatníky, což je hezký bonus a hodí se obzvláště ve špatném počasí a v terénu. Děti sice často rádi vjedou do každé louže, ale nejsou nutností. 

U kol si také můžete všímat středové části kol a ložisek. Středové části mohou mít drátkový výplet, jako mají klasická kola nebo loukotě. V zásadě v tom není žádný rozdíl. Vzhledem k tomu, že se jedná o malé kolo. Ložiska zase určují, jak rychle a snadno odrážedlo jede. Nejlépe je otestujete, když odrážedlo zvednete a roztočíte mu kolo. Hodnoťte, jak dlouho se bude točit a jak svižně. 

Brzdy a bezpečnost

Zvažte také, jestli koupit odrážedlo s brzdou, nebo bez. Menší děti budou pravděpodobně intuitivně brzdit chodidly. Brzdovou páčku, která je na řídítkách, nebudou umět zmáčknout. Ale pokud se to později naučí, bude se jim to hodit pro přechod na klasické kolo. Takže za nás je brzda výhodou. 

Většinou se brzdová páčka nachází na řídítkách a je buď na přední kolo, nebo na kolo zadní. Některé typy odrážedel mají nožní brzdu, která je třeba i na koloběžkách. Výhodou jsou brzdy s regulací pomocí seřizovacího šroubu („dávkování“ potřebné síly ke zmáčknutí páky).

Odrážedlo musí být hlavně bezpečné. Proto si dejte při výběru pozor na to, aby bylo pevné, stabilní a kvalitní. Zkontrolujte kontrukci, pevnost řídítek, sedla a kol. Dětské odrážedlo rozhodně nesmí mít žádné ostré hrany, hroty či dráty. Většina odrážedel, která jsou na trhu, splňuje testy bezpečnosti a normy EU. Ovšem napsat si to tam může každý. Dobré je sledovat různé testy, například D-test.

Kde koupit odrážedla? Mimibazar nabízí spoustu modelů za skvělé ceny

Doplňky

K odrážedlu patří samozřejmě i doplňky. Nutností je cyklistická přilba a dobré jsou i cyklistické rukavice, které při pádu ochrání dlaně, vyrábí se i v malých velikostech. Zvážit můžete i chrániče na kolena a lokty, zvláště pokud máte temperamentní dítě, které se rychlosti nebojí, a reflexní vestu nebo jiné bezpečnostní prvky. Dobré je naučit dítě používat zvonek. Při jízdě na odrážedle by mělo mít dítě na nohou pevnou obuv, nikdy ne nazouvací boty. A počítejte s tím, že obuv bude trpět, zvláště, pokud bude dítě brzdit nohama. 

Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo


Když navíc dítě seznámíte s bezpečnostními pravidly, tedy jak se chovat při jízdě na odrážedle, neuděláte chybu. Určete si některá pravidla: 
Děti nesmí jezdit bez dozoru rodičů a po silnici. Před přechodem musí vždy zastavit a odrážedlo přenese přes silnici jeden z rodičů. Když je někde prudký kopec, naučte dítě z odrážedla slézt a kopec raději sejít pěšky. 

Jak nasadit dítěti správně helmu? Vyvarujte se chyb a podívejte se na video
Jak vybrat autosedačku a na co si dát pozor
Jak vybrat kočárek pro kojence i batole: Podle čeho se rozhodnout?

 

 

 

 

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Děti, Naše tipy, Praktické rady, Hračky pro děti, Batole, Předškolák, Brzda, Parametr, Označení, Nízká váha, Výrobce, Cyklistická přilba, Skvělá věc, Tříleté dítě, Pevná obuv, Bezpečná helma, Kolečko, Velké množství, Jak, Velký výběr, Levná varianta, Šroub, Skvělá cena, Jízdní kolo, Chránič

Mohlo by vás zajímat
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!

Horoskopy

Panna Hrdě si jdete za svým cílem a nic pro vás není náročné. Každá nevšední povinnost je pro vás výzva a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Darina, Davide, Moris

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné