Maminka.czDěti

Jak vybrat přebalovací pult

Reklama
29. 1. 2021
Přiznejme si to: přebalovací pultík je místem, u kterého novopečení rodiče stráví se svým miminkem spoustu času.

Dítě v průměru spotřebuje asi 6 000 plenek během prvních dvou let života. To je spousta přebalování! Je proto důležité zajistit, aby byla přebalovací stanice (ale třeba i postýlka a vlastně jakýkoliv dětský nábytek) nastavena tak, aby byla bezpečná a pohodlná jak pro vás, tak především pro vašeho drobečka. Naštěstí existuje spousta praktických a rozkošných přebalovacích stolů, ze kterých si můžete vybrat.

Ještě než začneme, je třeba zmínit nejjednodušší způsob, jak ušetřit místo, čas a peníze. Namísto klasické komody na přebalování si můžete jednoduše pořídit pouze přebalovací podložku, a tu umístíte na komodu, kterou už máte doma. Kolem roku dítěte je pak stejně bezpečnější a snazší přebalovat dítě na nízké posteli nebo ideálně na podlaze… 

Kam komodu s pultem dát?

Jedině ke zdi a úplně ideálně do rohu. Ujistěte se, že mezi stěnami a přebalovacím pultem není absolutně žádný prostor. Přebalovák by měl být i mimo dosah topení a oken a neměl by stát v dráze otevírání dveří.

Tip: Pokud s pultem plánujete hýbat, pořiďte si komodu na kolečkách.

Stabilita

Zvláště pokud se rozhodnete pro vlastní komodu s přidanou podložkou na přebalování, ujistěte se, že komoda, na kterou jste ji nasadili, je pevná a těžká na dně. Pokud se stůl byť jen trochu kymácí, není pro dítě dostatečně stabilní a bezpečný.

Velikost

Při výběru vezměte v potaz, že budete potřebovat dostatek prostoru, abyste mohli na stůl umístit veškeré potřebné vybavení, včetně přebalovací podložky, různých závěsných systémů na olejíčky a ubrousky, koš, apod. Během přebalování se chcete co nejméně rozptylovat, abyste nemuseli odtrhnout oči od dítěte, takže je fajn mít vše pěkně po ruce a zároveň mimo dosah dítěte. 

Přebalovací podložka

Ideální jsou podložky s omyvatelným potahem,které stačí dle potřeby vyprat, ale můžete použít i ty jednorázové, které vždy při přebalování položíte na pult a po zašpinění vyhodíte. 

Pro novorozence se hodí spíše podložky se zakřivenými matracemi a měkkými bočnicemi - ty brání dítěti v pohybu do stran. Byť hned po pár měsících už nejsou k užitku, myslíme si, že stojí za investici. (Pak je můžete schovat pro mladší sourozence nebo prodat.) Pro batolata se hodí spíše pevnější podložka, zvlášť pokud při přebalování trénujete na bříšku.

Pleny a ubrousky

Ať už používáte látkové nebo jednorázové plínky, je fajn mít je při přebalování po ruce - buď v šuplíku pod pultem nebo v nějakém boxu přímo na pultu. To je bezpečnější především proto, že byste se neměli ohýbat a otevírat zásuvky nebo nedejbože odbíhat někam do skříně a nechávat miminko bez dozoru.

Co se ubrousků týče, dnes už seženete i hypoalergenní, bez alkoholu a bez vůně - jsou nyní snadno dostupné a jsou pro většinu kojenců v pořádku. Pokud je zadeček vašeho dítěte citlivý i na novorozené ubrousky, můžete použít i teplou žínku, vatové tampony nebo netkané textilie (TIP: Perlan seženete v každé lékárně).

Krémy a olejíčky

K léčbě (nebo prevenci) mírné vyrážky či opruzenin použijte mast nebo krém s oxidem zinečnatým, příp. s vazelínou (cokoliv vážnějšího ale vždy řešte se svým dětským lékařem). Bez ohledu na to, jaké přípravky používáte, ujistěte se, že je můžete otevřít, zmáčknout a zavřít vždy jednou rukou a že pro miminko není snadné se do přípravku dostat. 

Rady na závěr:

  • pořiďte si speciální koš na jednorázové pleny a vynášejte ho každý den

  • používáte-li látkové pleny, chce to koš na prádlo jen pro ně (+ potahy, oblečení)

  • skvrny od dětské stolice spolehlivě vyčistíte žlučovým mýdlem

  • do přebalovací komody můžete uložit veškerou kojeneckou hygienu, ať ji máte na jednom místě (nůžky na nehty, pleťová mléka, hřebínek, vatové tyčinky do uší, líh na ošetření pupíku, pěna/šampon na koupání, atd.)

  • pokud vaše dítě nesnáší výměnu plenek dobře, pořiďte mu něco na rozptýlení - třeba dětský kolotoč přímo nad komodu, ten ho uklidní a rozptýlí

  • pokud jste spokojeni s dětskou postýlkou, sáhněte po komodě od stejného výrobce

Maminka
Témata: Děti

Mohlo by vás zajímat
Jste matka samoživitelka? Přečtěte si, na jaké příspěvky v roce 2019 dosáhnete
Dáváte dětem tmavé pečivo? Chyba! 8 omylů o dětech a jídle
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Těhotenské neduhy. Za co můžou hormony a co na ně jen svádíme?
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Otřesné! Chůva uhodila teprve šestidenní miminko. Natočila ji kamera
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje

Horoskopy

Beran Merkur je do konce týdne v parádní konstelaci s vaším znamením, což je ideální stav k dotažení a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriela, Marin, Merlin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné