Maminka.czPředškolák

Jak vybrat školku

, Časopis Maminka
31. 3. 2009
Jak vybrat školku
Že je to hračka? Pro někoho ano. Jaké mají zkušenosti s předškolním zařízením naše čtenářky?

Všechno zlé je k něčemu dobré

Jako asi každý rodič jsme okolo druhého roku našeho děťátka začali vybírat školku. Protože bydlíme na malé vesnici, bylo jasné, že školku si budeme muset vybrat v místě zaměstnání. A protože jsme s manželem po ukončení mateřské měli pracovat ve stejném městě, moc na výběr jsme neměli. A tak jsme v červnu šli k zápisu do školky se smíšenými třídami.

Paní ředitelka byla sice moc příjemná, ale neumožnila nám přijít se do školky podívat s dítětem s odůvodněním, že mají hodně dětí. Moc se nám to nelíbilo, ale nedalo se nic dělat. A tak v září náš malý nastoupil do školky. Protože byl mladší tří let, chodil jen jednou týdně na tzv. zvykání. Honzík byl odmalička společenské dítě, a tak se do školky těšil. První dvě návštěvy byly v pohodě, pak se ale něco změnilo.

Honzík se ze školky vrátil s rozraženým rtem a od té doby jsme do školky i ze školky odcházeli s děsným řevem. A popravdě řečeno, bylo to dost vyčerpávající. Začátkem listopadu však manželovi náhle změnili pracoviště a já bych tu stávající školku časově nestíhala. Tak jsme museli školku řešit znova. Naštěstí ve vedlejším městě, kam manžela přeložili, měli místo ve školce s rozdělenými třídami na „malače“ a „velkače“. A tak jsme s obavami vedli 1. prosince Honzíka do nové školky. Bylo to, jako když mávnete kouzelným proutkem.

Paní učitelky jsou naprosto skvělé, takové „maminy“, a náš Honzík kolikrát ani nechce domů. Strach ze školky a slzičky se u nás už neobjevily, i když boulí a karambolů jsme měli ve školce už nespočet. Moje rada při výběru školky tedy zní: Ne každá školka je vhodná pro malé tříleté děti, obzvlášť pokud má smíšené třídy a příliš tvrdý režim. A tak pokud se vašemu dítěti ve školce nelíbí, dejte na svůj instinkt, a pokud je to alespoň trochu možné, změňte ji.

M. Jarousková, Budkovice


Prosadila jsem svou

Mám dvě děti, Helenka navštěvuje 6. třídu základní školy. Do školky chodila i přes nesouhlas mé matky, protože jsem nechodila do zaměstnání. Chodila tam dva roky, a i když docházka do školky nebyla nutná, jsem ráda, že jsem si prosadila svou a Helenka do školky mohla chodit. Janička je nyní ve školce v místě našeho bydliště a je integrovaná mezi zdravými dětmi (i když je nemocná). Už tam chodí třetí rok a jsem ráda. Máme sice odklad školní docházky, ale to nevadí, jsem ráda, že může chodit s ostatními dětmi do školky. Myslím si, že předškolní zařízení je pro všechny děti dobré a užitečné v rámci utvoření kolektivu, motivací k práci i soudržnosti mezi dětmi. Jsem ráda, že i na vesnici je možnost najít mateřskou školku a že i zde může být většina dětí v předškolním zařízení.

Dagmar Drozdová, Velké Karlovice


Důvěra a kultivovanost

Jak vybrat tu správnou? Myslete hlavně na dítě. My jsme hned od samého začátku věděli, že chceme takovou, kde se praktikují waldorfské principy a metody práce. V těchto školkách se nezaměřují jen na rozvoj intelektu, ale hlavně na výchovu napodobováním. Poskytují dětem co nejširší nabídku toho, co rozvíjí vůli, cítění a myšlení, a to se mi líbí. Vlastně všechno, co ve školce dělají, je vedeno snahou, aby mělo dítě možnost spoluprožívat a spoluvytvářet život v mateřské školce. Naší dcerce jsme nakonec takovou našli, a jsme moc spokojeni. Během týdne se jim střídají různé činnosti - malování, pečení chleba, kreslení, pohybová výchova, modelování a práce se dřevem. Významné místo má ve školce také každý den klasická pohádka - ze začátku ji dětem čtou, později ji předvádějí třeba s loutkami. Naše Elinka je ve školce nadšená, a my také. Učitelky se chovají k dětem skvěle, vytvářejí si k nim dobrý vztah a jsou kultivované. To oceňuji. Neměnila bych.

čtenářka z Brna

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Mateřská škola, Helenka, Jak, Jarouš, Klasická pohádka, Společenské dítě, Velké Karlovice

Mohlo by vás zajímat
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept

Horoskopy

Střelec Zejména svobodní si užijí radovánky až do rána. Nyní nechcete sedět večer doma a těšíte se na své…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Prokop, Ramon, Ulrika

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné