Maminka.czŠkolák

Školní aktovka, nebo batoh? Jak vybrat co nejlépe? Víme, na co se zaměřit při nákupu

Simona Procházková 15.  8.  2022
Máte doma školáka a řešíte zrovna nákup školní tašky? Jak by měla vypadat ta pro prvňáčka? Pořídit aktovku, nebo batoh? Známe nejdůležitější kritéria výběru pro prvňáčky i starší školáky. Poradíme, na co se vyplatí dbát.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Děti touží po veselých barvách a motivech s oblíbenými filmovými nebo pohádkovými hrdiny. Rodiče ovšem při nákupu školního batohu či aktovky zajímají přeci jen trochu odlišné vlastnosti. Kromě designu je to zejména velikost a hmotnost aktovky nebo batohu, kvalita a odolnost materiálu, ergonomické zpracování, vnitřní uspořádání...

VIDEO: Jak správně vybrat psací potřeby pro prvňáčka?

„Dětské batohy jsou dnes nedílnou součástí vybavení dítěte do školy, ale i i do školky. Již děti předškolního věku totiž tráví značnou část dne mimo domov a musí si s sebou nosit celou řadu potřebných věcí. Ze zdravotního hlediska je právě batoh nejzdravějším zavazadlem. Ovšem pouze pokud je správně vybrán a používán. Zaměřte se rozhodně na velikost batohu, popruhy, prsní a bederní pás, objem, hmotnost  a praktické detaily, které rozhodně oceníte,“ říká Kateřina Princová z obchodu Skibi (skibi.cz).

Jak velký batoh (aktovku) koupit?

Aby dítě mohlo školní batoh nebo aktovku pohodlně nosit a neutrpělo přitom zdravotní újmu, musí mít správnou velikost. „Tu poznáte podle toho, že batoh dole ani nahoře nepřesahuje přes záda dítěte. Batoh či aktovka by měly zároveň pohodlně sedět, neměly by ze zad padat, ani se po zádech příliš posouvat. Rozhodně nesmí dítě ani nikde tlačit,“ radí Kateřina Princová. Při výběru tedy zvažte, co všechno dítě bude v batohu nosit, a vyberte takový, aby se mu tam všechno vešlo.

Zajímat by vás rozhodně mělo, zda má batoh (aktovka) pevná a anatomicky tvarovaná záda, pro správnou podporu oblasti kolem páteře. Pokud jde o velikost, horní část tašky nebo batohu by neměla přesahovat nad ramena, dno by pak nemělo být níže než linie boků, aby těžký batoh nebránil pohybu a netáhl svou vahou školáka dozadu.

Prvňáček: Bez čeho se neobejde a co naopak nekupovat?

Nepodceňujte ergonomii a funkčnost

To, zda zvolíte pro prvňáčka batoh nebo aktovku, je čistě na vás. U obou typů by ale měla být nejdůležitějším požadavkem anatomicky tvarovaná a vyztužená záda s polstrováním a nastavitelné, rovněž polstrované, popruhy. Vždycky je lepší, v případě, že školní tašku vybíráte na internetu, zajet i s potomkem do specializovaného obchodu, aby si vybraný model mohl vyzkoušet, zda mu sedí.

Velkou pozornost věnujte anatomickému provedení a správné ergonomii. Velmi důležité je provedení ramenních popruhů. Rozhodně by měly být výškově nastavitelné, aby se batoh mohl přizpůsobit dítěti také během jeho dalšího růstu a měl by vždy tvořit rovnoměrný oblouk.

V ideálním případě by měl být školní batoh vybaven rovněž nastavitelným hrudním a také bederním popruhem. Hrudní pás zajistí, že batoh nebude dítěti ze zad padat a nebude se posouvat do nežádoucích pozic. 


Nejoblíbenější aktovky

Baagl aktovka pro prvňáčky Zippy Panda Baagl aktovka pro prvňáčky Zippy Panda
nabízí 17 obchodů za ceny od 1 452 Kč
Porovnat ceny
Presco Group aktovka Zippy Sport Kreativ Presco Group aktovka Zippy Sport Kreativ
nabízí 14 obchodů za ceny od 639 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené aktovkyNejoblíbenější batohy pro školáky

Baagl batoh City Recykl khaki Baagl batoh City Recykl khaki
nabízí 13 obchodů za ceny od 424 Kč
Porovnat ceny
Baagl batoh Skate Galaxy A 7766 25 L fialová Baagl batoh Skate Galaxy A 7766 25 L fialová
nabízí 47 obchodů za ceny od 1 309 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené batohy


Praktické detaily

Při výběru školní aktovky nebo batohu si všímejte některých praktických detailů. Důležitý je anatomický střih, který zajistí, že batoh bude na zádech dítěte dobře sedět. Dítě velmi ocení dostatek různých samostatných kapsiček, do nichž si bude moci roztřídit drobnosti a mít je tak rychle po ruce.

S tím souvisí i dobře organizovaný vnitřní prostor a vnější síťka na láhev s pitím nebo třeba na jablko. Pro větší bezpečnost dítěte se na dětská zavazadla aplikují různé reflexní prvky, které zvýší viditelnost dítěte za horších světelných podmínek. 

Pozornost věnujte také zipům, jejichž kvalita do značné míry ovlivňuje životnost batohu. Zipy by rovněž měly hladce chodit, aby s nimi i malé dítě mohlo bez problémů manipulovat. 

Učit, nebo neučit se s dětmi o prázdninách? Nenuťte je biflovat a trápit se nad písankou. Víme, jak na to chytře a hravě

Aktovku nebo školní batoh?

Toto rozhodnutí je čistě na vás a preferencích vašeho školáka. Výhodou aktovky je přehlednost a jednoduchost, dítě v ní rychle najde, co potřebuje, většinou je k dispozici jedna vnitřní komora. Aktovka se také snadno, rychle a pohodlně zapíná na klopnu, magnetickou sponu nebo přezku pouhým zacvaknutím.

Batoh má více komor, kapes a přihrádek, což umožní rovnoměrné a systematické rozložení pomůcek do celého prostoru. Zapíná se obvykle pomocí zipů, každá kapsa má zpravidla vlastní zip.

4 Chytré tipy pro nákup školní aktovky

  • „Ideálním řešením je, když před samotným nákupem uděláte malý rodičovský průzkum trhu a s dítětem pak už tašku vyberete na internetu nebo zajdete do dvou tří obchodů. Stanovte si maximálně čtyři body, které aktovka musí splňovat a opravdu závěrečný výběr nechte na školákovidoporučuje čtyřnásobná maminka Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
  • S nákupem nespěchejte, nepořizujte aktovku půl roku předem. Děti v tomto věku se neumějí radovat z něčeho, co bude za několik měsíců. Pokud aktovka jen tak nečinně stojí v koutě a dítko se s ní nemůže pochlubit, přestane z ní mít radost, a těšení vyprchá. Ale když ví, že už za týden s ní na zádech může hrdě vykročit do školy, je to úplně jiné.
  • Každé dítě navíc rychle mění svoji lásku k pohádkovým či filmovým hrdinům a tak se může stát, že při nástupu do školy už může být motiv dříve darované aktovky „zastaralý“.
  • Aktovka musí být pohodlná, nikde netlačit a „netáhnout.“ Pro prvňáčky a vzrůstem malé děti jsou ideální tašky s váhou do jednoho kilogramu.
  • Pokud kupujete školní tašku pro staršího žáka, zaměřte se na kategorii „školních“ nebo „studentských“ batohů, které jsou přímo k tomuto účelu vyrobeny, oproti klasickým sportovním batohům mají odlišnou konstrukci.
Témata: Děti, Školák, Školák, Školy, Základní škola, Nákupy, První třída, Prvňáček, 1.třída, školní pomůcky, Batoh, pony, adore, Záda, Školní taška, Aktovka, Kateřina Princová, Internet, Kvalita, Prvňáčci, Baby Club Juklík, Nákup, Velikost, Štěpánka Štrougalová, Skibi, Školní potřeby na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat